Activities of Pre-Primary Classes

Bal Vikas Progressive School is known for its vibrant cultural activities which not only fulfils the aesthetic and creative urge of the students, but also promotes a positive self confidence and a sense of achievement through participation and stage exposure.

Through varied activities like celebration of festivals, special assembles, celebration of special days, the school aims at not only identifying and polishing talent but also, familiarizing the students with the rich cultural legacy which must always be cherished.

Encouraging imaginations and creativity in children, they provide them with many benefits such as building confidence, strengthening, language skills, building vocabulary, improving pronunciation, helping with voice modulation. They improve their listening and speaking skills. They check on the ability of a student to grasp research and communicate.

This artistic endeavour touches a chord in the heart and mind of a child which enables them to Make, Learn, Discover and Enjoy.

  • 03rd October'18

    Awareness about Swachhta Abhiyan: Class PNUR-II


  • 01st October'18

    Origami Competition : Class PNUR-V

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    YUVAL KUMAR I A VIVEKANAND FIRST
    ARNAV CHHABRA I A TAGORE FIRST
    KIYAN SONI I A NEHRU FIRST
    PRISHA JAIN I A NEHRU FIRST
    JAIVEER SINGH I A BHABHA FIRST
    RAAVYA ARORA I A VIVEKANAND SECOND
    SACHLEEN KAUR I A BHABHA SECOND
    MADHAV KATYAL I A TAGORE SECOND
    ATISHAY JAIN I A TAGORE SECOND
    SAMRAT TEHRI I A NEHRU SECOND
    RIDDHI AHUJA I A VIVEKANAND SECOND
    ALIA GUPTA I A TAGORE SECOND
    ISHI ARORA I A TAGORE SECOND
    ASMI MALIK I A BHABHA SECOND
    HIMANGI I A BHABHA SECOND
    HARNEEK KAUR I A VIVEKANAND SECOND
    CHARVI DUDEJA I A NEHRU SECOND
    AAVYA GUPTA I A NEHRU SECOND
    KAIRAV GARG I A NEHRU SECOND
    HARSH I A TAGORE SECOND
           
    ASMI I B VIVEKANAND FIRST
    AARAV LAKHOTIA I B BHABHA FIRST
    MADHAV KAMRA I B NEHRU FIRST
    MOHINA I B VIVEKANAND FIRST
    HARNEK MALHOTRA I B TAGORE FIRST
    PAAVIT KHANIJA I B VIVEKANAND FIRST
    TANISHQA I B TAGORE FIRST
    JESHON ANEJA I B BHABHA FIRST
    GAURANG GOEL I B NEHRU FIRST
    SHARON BATHLA I B NEHRU SECOND
    ANGEL GUGLANI I B BHABHA SECOND
    DIKSHIKA I B BHABHA SECOND
    TANISH JATANA I B TAGORE SECOND
    MISHTI I B NEHRU SECOND
    MANMOL SINGH I B TAGORE SECOND
    NAVYA I B TAGORE SECOND
    DIVNEET I B BHABHA SECOND
    SHAISHMITH I B TAGORE SECOND
    TANVEER I B VIVEKANAND SECOND
    AYANA I B TAGORE SECOND
    RITESH SONI I B BHABHA SECOND
    JIANA MANUJA I B VIVEKANAND SECOND
           
    DIKSHA II A VIVEKANAND FIRST
    SYNA II A NEHRU FIRST
    SOMYA II A NEHRU FIRST
    HARSHIT II A TAGORE FIRST
    KRISHIKA II A VIVEKANAND SECOND
    HRIDYAAN II A VIVEKANAND SECOND
    MUDIT II A VIVEKANAND SECOND
    DEVISHA II A VIVEKANAND THIRD
    UDHAM II A BHABHA THIRD
    NAMAN II A TAGORE THIRD
    PRIKSHIT II A NEHRU THIRD
           
    JAPNEET II B NEHRU FIRST
    KARTIK II B VIVEKANAND FIRST
    LOVEPREET II B TAGORE FIRST
    BHAVIK II B BHABHA SECOND
    GATIK II B NEHRU SECOND
    HARDIK II B TAGORE SECOND
    TEJASWINI II B VIVEKANAND SECOND
    UDAY II B VIVEKANAND SECOND
    VANYA II B BHABHA SECOND
    MANPREET II B VIVEKANAND SECOND
    HARSHIT II B TAGORE THIRD
    ISHITA II B BHABHA THIRD
    MISHIKA II B TAGORE THIRD
    NAKSH II B TAGORE THIRD
    PALAK II B NEHRU THIRD
    SAMARTH II B TAGORE THIRD
    SHANVI II B NEHRU THIRD
    VRINDA II B NEHRU THIRD
    NIHARIKA II B NEHRU THIRD
    KEVIN II B BHABHA THIRD
    NIKET II B TAGORE THIRD
           
    AVISHA III A VIVEKANAND FIRST
    SEERAT III A TAGORE FIRST
    GURVANSH III A VIVEKANAND FIRST
    BANI III A TAGORE SECOND
    YASH ASWIN III A NEHRU SECOND
    AAKUSH III A BHABHA SECOND
    NIKUNJ DHINGRA III A VIVEKANAND SECOND
    HARSHIL III A TAGORE SECOND
    ARNAV GOEL III A NEHRU SECOND
    SANCHAY NARANG III A NEHRU SECOND
    PURAV III A VIVEKANAND SECOND
    PRANJAL III A VIVEKANAND SECOND
    TEJAS III A BHABHA SECOND
    YASH III A TAGORE SECOND
    SHUBH III A VIVEKANAND SECOND
    OJAS III A TAGORE THIRD
    KARTIK III A BHABHA THIRD
           
    OJAS III B NEHRU FIRST
    GAURI III B VIVEKANAND FIRST
    PRIYAL SHARMA III B VIVEKANAND SECOND
    LAKSHAY III B BHABHA SECOND
    KESHAV SAINI III B NEHRU SECOND
    MANAN GARG III B TAGORE SECOND
    ANIRUDH III B TAGORE SECOND
    NIRBAAN III B VIVEKANAND SECOND
    CHAITANYA GARG III B BHABHA THIRD
    SHAH VASUJA III B NEHRU THIRD
    ALIA KUMAR III B TAGORE THIRD
    VRINDA III B BHABHA THIRD
    PRISHA MALIK III B NEHRU THIRD
    AARAV GULIANI III B NEHRU THIRD
    SIYA ANEJA III B VIVEKANAND THIRD
    SYON III B VIVEKANAND THIRD
    AYAAN III B BHABHA THIRD
    YASHIKA III B NEHRU THIRD
    ESHAR III B VIVEKANAND THIRD
           
    DIA BATRA III C NEHRU FIRST
    KRISHAV GARG III C TAGORE FIRST
    NIKUNJ III C NEHRU FIRST
    JASMINE III C TAGORE SECOND
    RONAK III C NEHRU SECOND
    ANIKA III C VIVEKANAND THIRD
    HARMANPREET KAUR III C NEHRU THIRD
    RISHABH III C VIVEKANAND THIRD
    ISHAAN III C TAGORE THIRD
    ARNAV III C VIVEKANAND  
    ALOKIK III C VIVEKANAND THIRD
    JANNAT III C VIVEKANAND THIRD
    PARI III C TAGORE THIRD
    SHUBH III C NEHRU THIRD
    REAYAN III C BHABHA THIRD
    SHIVANSH III C VIVEKANAND THIRD
    ATHARV III C TAGORE THIRD
    AKHIL III C TAGORE THIRD
    KAVISH III C NEHRU THIRD
    DHANI III C BHABHA THIRD
           
    MAIRA SINGLA IV A VIVEKANAND FIRST
    PRATHAM MAKOL IV A BHABHA FIRST
    REAYANA IV A NEHRU FIRST
    MEHAR JUNEJA IV A TAGORE FIRST
    HRIDYANSH IV A TAGORE SECOND
    PARTH IV A TAGORE SECOND
    MAHIKA IV A NEHRU SECOND
    MITEN IV A VIVEKANAND SECOND
    DHAIRYA KALRA IV A BHABHA SECOND
    MEHUL IV A NEHRU THIRD
    AAHAN IV A TAGORE THIRD
    JAGRIT IV A NEHRU THIRD
    SHREYA IV A BHABHA THIRD
    AARUSH MALIK IV A BHABHA THIRD
    VANSH IV A VIVEKANAND THIRD
    KANAN IV A VIVEKANAND THIRD
    EKLAVYA IV A NEHRU THIRD
    SHIVANSH IV A BHABHA THIRD
    KANISHK IV A VIVEKANAND THIRD
    AARAV IV A BHABHA THIRD
    ANVIKA IV A TAGORE THIRD
    KARTIKEY IV A TAGORE THIRD
    DHRUV IV A TAGORE THIRD
    RONIKA IV A NEHRU THIRD
    PUSHKAR IV A VIVEKANAND THIRD
    VAIDEHI IV A TAGORE THIRD
           
    AVNI GARG IV B NEHRU FIRST
    PRIYANSHI IV B NEHRU SECOND
    TANVI IV B NEHRU THIRD
    HARMANPREET SINGH IV B VIVEKANAND THIRD
    ISHAAN IV B BHABHA THIRD
    MAHIKA IV B VIVEKANAND THIRD
    VANI IV B NEHRU THIRD
    KESHAV IV B TAGORE THIRD
    DEEPANK IV B NEHRU THIRD
    RISHIK IV B NEHRU THIRD
    HARSHIT IV B TAGORE THIRD
    ROBIN IV B TAGORE THIRD
    PARAS IV B BHABHA THIRD
    LAKSHAY IV B TAGORE THIRD
    MEHAK IV B BHABHA THIRD
    ASIT IV B TAGORE THIRD
    TEJAS IV B VIVEKANAND THIRD
    VARCHAS IV B NEHRU THIRD
    HARDIK TANEJA IV B TAGORE THIRD
    NAKUL IV B VIVEKANAND THIRD
           
    ARSHBEER SINGH IV C BHABHA FIRST
    ARNAV GOEL IV C TAGORE FIRST
    SIMARPREET SINGH IV C NEHRU FIRST
    AARUSH IV C NEHRU FIRST
    SAHIBA IV C VIVEKANAND SECOND
    DIVYANSHI IV C BHABHA SECOND
    MOHAK IV C   SECOND
    VAANYA IV C NEHRU SECOND
    VANSH ARORA IV C VIVEKANAND THIRD
    KHUSHI IV C TAGORE THIRD
    SAKSHAM IV C VIVEKANAND THIRD
    SIDDHAM JAIN IV C NEHRU THIRD
    ADHYAN IV C VIVEKANAND THIRD
    MISHTHI IV C NEHRU THIRD
           
    CHINMAY JAIN V A VIVEKANAND FIRST
    MADHAV GOEL V A BHABHA FIRST
    ARTH RAMDEV V A VIVEKANAND FIRST
    SAKSHAM ASIJA V A VIVEKANAND SECOND
    SHEER BATHLA V A BHABHA SECOND
    HARGUN KAUR V A VIVEKANAND SECOND
    KUNAL GOEL V A VIVEKANAND SECOND
    AMULYA SETHI V A BHABHA SECOND
    YUVRAJ SHAH V A NEHRU SECOND
    GAVYA MALHOTRA V A NEHRU SECOND
    RIDHI ARORA V A TAGORE SECOND
    HANSIKA DUA V A NEHRU SECOND
    REET MIGLANI V A TAGORE SECOND
    SANJOLI GUPTA V A VIVEKANAND SECOND
    CHITRANSHI SACHAN V A BHABHA THIRD
           
    SIYA MADAAN V B NEHRU FIRST
    ARYAN KUMAR V B TAGORE FIRST
    LAKSHAY DAWAR V B BHABHA FIRST
    YUG DUDEJA V B VIVEKANAND FIRST
    SIYA LAKHINA V B BHABHA FIRST
    NANDIKA BANGA V B BHABHA FIRST
    CHAITANYA SINGHAL V B VIVEKANAND SECOND
    TANVI SACHDEVA V B VIVEKANAND SECOND
    ADITI CHANANA V B TAGORE SECOND
    JASNOOR KAUR V B BHABHA SECOND
    BHAVIK KHURANA V B NEHRU SECOND
    HARSHIKA CHHABRA V B NEHRU SECOND
    HARMAN SINGH V B TAGORE SECOND
    AARAV DAHIYA V B TAGORE SECOND
    DIYA MAKHIJA V B NEHRU THIRD
    JISHAAN BAJAJ V B NEHRU THIRD
    VANSHIKA BAREJA V B TAGORE THIRD
    SHAILIN REWRI V B NEHRU THIRD
    PARTH KADYAN V B BHABHA THIRD
    NIKUNJ ARORA V B TAGORE THIRD
    KHUSHBOO GULATI V B BHABHA THIRD
           
    ASMI BATHLA V C TAGORE FIRST
    SAKSHAM GUPTA V C VIVEKANAND FIRST
    SHIVEN GUPTA V C NEHRU FIRST
    ABHINEET SAINI V C BHABHA FIRST
    KUNAL BATRA V C VIVEKANAND FIRST
    GURPARTAP SINGH V C TAGORE SECOND
    KHUSHI JAIN V C VIVEKANAND SECOND
    KESHAV GROVER V C TAGORE SECOND
    RUHAAN GULATI V C BHABHA SECOND
    TANISH GUPTA V C BHABHA SECOND
    JASHITH AHUJA V C NEHRU SECOND
    SIDDHARTH ANEJA V C TAGORE SECOND
    MAYANK NANDAL V C NEHRU THIRD
    BHAVIKA KHURANA V C TAGORE THIRD
    SAHER AHUJA V C VIVEKANAND THIRD
    NANDIKA BATRA V C NEHRU THIRD
    MANSIMAR KAUR V C NEHRU THIRD
    ISHANT CHOPRA V C NEHRU THIRD
    YASHODHAN PUGALIA V C VIVEKANAND THIRD
    ANSHIKA GARG V C BHABHA THIRD

     


  • 25th September'18

    Inter House Skating Competition : Class IV-V(Boys)

    Result

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    RAGHAV ARORA IV C TAGORE FIRST
    BHAVIK KHURANA V B NEHRU SECOND
    RAGHAV BANSAL V A VIVEKANAND THIRD

     


  • 25th September'18

    Intra Class Skating Competition : Class III(Boys)

    Result

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    MAANVEER SINGH III C TAGORE FIRST
    NEKUNJ III B NEHRU SECOND
    PRANJAL III A VIVEKANAND THIRD

     


  • 21st September'18

    Inter House Kho Kho Competition : Class IV-V

    BEST PLAYER : BHAVIKA KHURANA: V C (TAGORE)
    BEST PLAYER : DHAIRYA GARG: V A (BHABHA)

    Result

    Girls

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SIYA MADAAN V B NEHRU FIRST
    BHAVIKA KHURANA V C TAGORE SECOND
    CHITRANSHI V A BHABHA THIRD

    Boys

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    LOHITAKSH RAWAL V A NEHRU FIRST
    PARTH SINGLA V A TAGORE SECOND
    DHAIRYA GARG V A BHABHA THIRD

     


  • 20th September'18

    Ganesh Chaturthi Celebration: Class PNUR-KG & II-V

    The students of Pre Nur to KG and II to V celebrated Ganesh Chaturthi with great pomp and gaiety. Ms. Nath, Ms. Sodhi and Ms. Marwah added stud to the function with their presence. Parents also graced the function and encouraged their children. The session started with a talk on Ganesh Mahotsva followed by melodions bhajans and tip tapping dances. The show was beantified by a play depicting the childhood of Lord Ganesha. Ms. Nath, our chairperson applauded and appreciated the students and teachers.


  • 14th September'18

    Inter Class Hopping Race Competition : Class I & II

    Class I & II students took part in Hopping Race and had a fun filled way to achieve fitness. It is not only an exercise but a way to enjoy the day.

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SAHAS RAWAL I BHABHA FIRST
    SARTHAK I TAGORE SECOND
    SHARON I NEHRU THIRD
           
    AGRIM BHATIA II NEHRU FIRST
    KEVIN II VIVEKANAND SECOND
    NIKET II TAGORE THIRD

     


  • 14th September'18

    Intra House Badminton Competition : Class IV-V

    BEST PLAYER : DAKSH GULIA: V C(VIVEKANAND)
    BEST PLAYER : BHAVIKA KHURANA: V C(TAGORE)

    Result

    Boys

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    AYAAN V A TAGORE FIRST
    JASHIT V C NEHRU SECOND
    RUHAAN V C BHABHA THIRD

    Girls

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    BHAVIKA KHURANA V C TAGORE FIRST
    VAANYA MITTAL IV C NEHRU SECOND
    DIVYANSHI NARANG IV C BHABHA THIRD

     


  • 13th September'18

    Inter House Taekwondo Competition : Class III-V

    BEST PLAYER : MADHAV NARANG : V B (NEHRU)

    Result

    BELOW 25KG

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    PRANJAL GOEL III A VIVEKANAND FIRST
    SANCHAY NARANG III A TAGORE SECOND
    ARSHBIR SINGH IV C BHABHA THIRD

    BELOW 30KG

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    OJUS DHAMIJA III B NEHRU FIRST
    RAGHAV BANSAL V A VIVEKANAND SECOND
    LAKSHAY BHAMBRI IV B TAGORE THIRD

    BELOW 35KG

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    TANISHQ KUMAR IV B BHABHA FIRST
    MANAN GABA III B TAGORE SECOND
    SYON ARORA III B VIVEKANAND THIRD

    BELOW 40KG

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    MADHAV NARANG V B NEHRU FIRST
    ARNAV GOEL IV C TAGORE SECOND
    CHINMAY JAIN V A VIVEKANAND THIRD

     


  • 12th September'18

    Intra Class Football Competition : Class III

    BEST PLAYER : PRANJAL GOEL : III A (VIVEKANAND)

    Result

    Boys

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    PRANJAL GOEL III A VIVEKANAND FIRST
    KESHAV CHANANA III C BHABHA SECOND
    OJUS DHAMIJA III B NEHRU THIRD

     


  • 11th September'18

    Inter House Table Tennis Competition : Class IV-V

    BEST PLAYER : DHAIRYA GARG: V A (BHABHA)
    BEST PLAYER : JIYA CHHABRA: V C (BHABHA)

    Result

    Boys

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    RUDRAKSH JUNEJA V A TAGORE FIRST
    CHAITANYA SINGAL V B VIVEKANAND SECOND
    RUHAAN GULATI V C BHABHA THIRD

    Girls

    ASMI BATHLA V C TAGORE FIRST
    NANDIKA BATRA V C NEHRU SECOND
    VANI MIGLANI IV B VIVEKANAND THIRD

     


  • 07th Septembet'18

    Inter House Quiz Competition : Class III-V

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    RUDARKASH JUNEJA V A TAGORE FIRST
    KESHAV GROVER V C TAGORE FIRST
    SOUMIL BALI IV B TAGORE FIRST
    ANIRUDH SATIJA III B TAGORE FIRST
    RUHAAN GULATI V C BHABHA SECOND
    TANISH GUPTA V C BHABHA SECOND
    MOHAK JAIN III A BHABHA SECOND
    DIVYANSHI IV C BHABHA SECOND
    KUNAL BATRA V C VIVEKANAND THIRD
    CHINMAY JAIN V A VIVEKANAND THIRD
    GAURI SINGH IV A VIVEKANAND THIRD
    SYON ARORA III B VIVEKANAND THIRD

     


  • 06th September'18

    Intra Class Hindi Elocution Competition : Class PNUR-KG

    It was mermeriging to watch and listen to the toddlers in their Hindi Elocution. Children displayed wonderful memorising skills with proper intonation.

    Result

     

    CLASS

     

    POSITION

      PNUR   FIRST
      NUR A   SECOND
      NUR B   FIRST
      KG A   FIRST
      KG B   FIRST

     



  • 31st August'18

    Inter House Football Competition : Class IV-V

    BEST PLAYER : DHAIRYA GARG : V A (BHABHA)

    Result

    HOUSE

       

    POSITION

    NEHRU     FIRST
    BHABHA     SECOND
    VIVEKANAND     THIRD

     


  • 29th August'18

    Show N Tell Competition : Class I

    Show N Tell Competition sharpens the skills of public speaking and enhances the confidence among students. It is all about expressing their poinions on any object of their choice.

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    RAVYA ARORA I A VIVEKANAND FIRST
    ARNAV CHHABRA I A TAGORE FIRST
    SAHAS RAWAL I A BHABHA FIRST
    CHARVI DUDEJA I A NEHRU SECOND
    HIMANGI I A BHABHA SECOND
    PRISHA JAIN I A NEHRU SECOND
    YUVAL KUMAR I A VIVEKANAND SECOND
    AAVYA GUPTA I A NEHRU THIRD
    ALIA GUPTA I A TAGORE THIRD
    ISHI I A TAGORE THIRD
    MEHUL AHUJA I A VIVEKANAND THIRD
    RUHANI NARANG I A TAGORE CONSOLATION
    ATISHAY JAIN I A TAGORE CONSOLATION
    KAIRAV GARG I A NEHRU CONSOLATION
           
    DIKSHIKA I B BHABHA FIRST
    AYANA JAIN I B TAGORE FIRST
    TANVEER SINGH I B VIVEKANAND FIRST
    PAAVIT KHANIJA I B VIVEKANAND FIRST
    GAURANG GOEL I B NEHRU FIRST
    ASMI GUPTA I B VIVEKANAND SECOND
    JESHON ANEJA I B BHABHA SECOND
    PAKHI KAKKAR I B BHABHA THIRD
    DIVNEET KAUR I B BHABHA THIRD
    SHABAD JAGGA I B NEHRU THIRD

     


  • 28th August'18

    Intra Class Hopping Race Competition : Class KG

    It was truly mesmerising to watch tiny toddlers hopping on the race track in a disciplined manner and enjoying the race.

    Result

    NAME

    CLASS

     

    POSITION

    ATIKSH JAIN KG B   FIRST
    PIHOO CHHABRA KG A   FIRST
    PANKHURI SHARMA KG B   SECOND
    DHRUV KANSAL KG A   THIRD

     


  • 22nd August'18

    Ministry of Power Painting Competition: Class IV & V

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    REAYANA IV A NEHRU FIRST
    RONIKA IV A NEHRU SECOND
    VAIDEHI IV A TAGORE SECOND
    MITEN SONI IV A VIVEKANAND THIRD
           
    VANI KHURANA IV B VIVEKANAND FIRST
    ARPIT MANCHANDA IV B VIVEKANAND SECOND
    RIYA IV B TAGORE THIRD
           
    NANIKA KATARIA IV C TAGORE FIRST
    DIVYANSH IV C BHABHA FIRST
    ARSHIA IV C VIVEKANAND FIRST
    SAMEER JOOD IV C TAGORE SECOND
    SAHIBA PAHWA IV C VIVEKANAND SECOND
    ARNAV GOEL IV C TAGORE THIRD
    ASMI IV C BHABHA THIRD
           
    HARSHITA JAIN V A BHABHA FIRST
    RAGHAV BANSAL V A VIVEKANAND FIRST
    KUNAL V A VIVEKANAND SECOND
    CHINMAY JAIN V A VIVEKANAND SECOND
    SANJOLI GUPTA V A VIVEKANAND THIRD
    ARTH RAMDEV V A VIVEKANAND THIRD
           
    LAKSHAY DAWAR V B BHABHA FIRST
    SIYA MADAAN V B NEHRU SECOND
    ADITI CHANANA V B TAGORE SECOND
    VANSHIKA V B NEHRU SECOND
    SIYA LAKHINA V B BHABHA THIRD
    TANVI SACHDEVA V B VIVEKANAND THIRD
    CHAITANYA SINGLA V B VIVEKANAND THIRD
    MRIDUL V B TAGORE THIRD
    HARSHIKA V B NEHRU THIRD
           
    ASMI V C TAGORE FIRST
    SAKSHAM GUPTA V C VIVEKANAND FIRST
    TANISH GUPTA V C NEHRU SECOND
    KESHAV GROVER V C TAGORE SECOND
    RUHAAN GULATI V C BHABHA THIRD
    KUNAL BATRA V C VIVEKANAND THIRD
    ABHINEET SAINI V C VIVEKANAND THIRD

     


  • 21st August'18

    Intra Class Hopping Race Competition : Class P Nur-KG

    It was truly mesmerising to watch tiny toddlers hopping on the race track in a disciplined manner and enjoying the race.

    Result

    NAME

    CLASS

     

    POSITION

    NIKHIL BANSAL PNUR   FIRST
    KRIDAY JUNEJA PNUR   SECOND
    VAANI MEHANDIRATTA PNUR   THIRD
           
    VEERANGNA SHARMA NUR B   FIRST
    DEVYANSH ARORA NUR A   SECOND
    AYAAN GARG NUR A   THIRD
           
    JASLEEN BAJWA KG A   FIRST
    DIVYANSH SINGLA KG A   FIRST
    JASMINE KAUR KG A   FIRST
    PRANJAL DESWAL KG A   FIRST
    TAVISH WADHWA KG A   SECOND
    DIVYA KG A   SECOND
    PIHOO CHHABRA KG A   SECOND
    SAMAR BAJAJ KG A   SECOND
    VAANYA KG A   THIRD
    ELORIKA MADAAN KG A   THIRD
    KHUSHPAL ARORA KG A   THIRD
           
    SIYA VERMA KG B   FIRST
    PULKIT BATRA KG B   FIRST
    ARADHYA TRIPATHI KG B   FIRST
    AMAYRA KG B   FIRST
    PANKHURI SHARMA KG B   FIRST
    PRANSHI RAWAL KG B   FIRST
    AARVI KG B   SECOND
    JAIRAJ NAIN KG B   SECOND
    ATIKSH JAIN KG B   SECOND
    ASMI BATRA KG B   SECOND
    VAANI KG B   THIRD
    MANSVI MALIK KG B   THIRD
    VIHAAN SAHAY KG B   THIRD
    SHAURYA SANGWAN KG B   THIRD
    KHYAN CHAWLA KG B   THIRD
    SIDDHI DUMRA KG B   THIRD
    AARAV SHARMA KG B   THIRD
    HIMANSHI GARG KG B   THIRD

     


  • 13th August'18

    Intra Class Swimming Competition : Class III

    Result

    25 mts Free Style (Boys)

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    MANAN GABA III B TAGORE FIRST
    NEKUNJ GOEL III B NEHRU SECOND
    AAYAN GARG III B BHABHA THIRD
    KRISHAV GARG III C TAGORE THIRD

    Girls

    AVISHA III B VIVEKANAND FIRST

    16 mts Flotter(Boys)

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    OJAS DHAMIJA III B NEHRU FIRST
    KESHAV CHANANA III C BHABHA SECOND

    Girls

    PARI SETHI III C TAGORE FIRST

     


  • 10th August'18

    Fancy Dress Competition : Class PNur-KG


  • 09th August'18

    Inter Class Hindi Elocution Competition : Class II

    Children are very enthusiasically participated in Hindi Poem Elocution. An endeavour to develop memorising skill, modulation of voice, instilling patriotic values among children.

    Result

     

    CLASS

     

    POSITION

      II A   FIRST
      II B   SECOND

     


  • 09th August'18

    Inter House Yoga Final : Class III-V

    Best Player : Mehar Juneja(Class IV A : Tagore)
    Best Player : Mayank Nandal(Class V C : Nehru)

    Girls

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    BHAVIKA KHURANA V C TAGORE FIRST
    MEHAR JUNEJA IV A TAGORE FIRST
    KHUSHI JAIN IV C TAGORE FIRST
    PARI SETH III C TAGORE FIRST
    CHITRANSHI SACHAN V A BHABHA SECOND
    JASNOOR KAUR V B BHABHA SECOND
    HARSHIKA JAIN V A BHABHA SECOND
    BHUVI BAJAJ III B BHABHA SECOND
    SIYA MADAAN V B NEHRU THIRD
    OJUSWINI SHARMA V A NEHRU THIRD
    MAHIKA GANGWANI IV C NEHRU THIRD
    PRISHA MALIK III B NEHRU THIRD

    Boys

    MAYANK NANDAL V C NEHRU FIRST
    SIMARPREET SINGH IV C NEHRU FIRST
    RAHUL GUPTA IV C NEHRU FIRST
    KESHAV SAINI III B NEHRU FIRST
    RAGHAV BANSAL V A VIVEKANAND SECOND
    ATUL KUMAR IV A VIVEKANAND SECOND
    ARPIT MANCHANDA IV B VIVEKANAND SECOND
    PRANJAL GOEL III A VIVEKANAND SECOND
    PARTH SINGLA V A TAGORE THIRD
    SAKSHAM ATREY V B TAGORE THIRD
    KESHAV GROVER V C TAGORE THIRD
    DHRUV CHHOKER IV A TAGORE THIRD

     


  • 08th August'18

    Kite Decoration Competition : Class III &V

    Kite Decoration Competition was held on 8.8.18. Children enjoyed decorating kites using different artistic material. It sharpened their creative skills.

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    BANI JAGGA III A TAGORE FIRST
    PRANJAL GOAL III A VIVEKANAND FIRST
    HURSHIL III A TAGORE FIRST
    GAURANSH III A VIVEKANAND FIRST
    SEERAT III A TAGORE FIRST
    RAGHAV III A NEHRU SECOND
    SANCHAY NARANG III A NEHRU THIRD
    YASH KHUNGER III A TAGORE THIRD
           
    AARAV III B NEHRU FIRST
    NIRBAAN III B VIVEKANAND FIRST
    ESHAR III B   FIRST
    CHAITANYA III B BHABHA THIRD
    OJAS DHAMIJA  III B NEHRU THIRD
    BHUVI III B BHABHA THIRD
           
    PARV III C BHABHA FIRST
    KRISHAV III C TAGORE FIRST
    NIKUNJ III C NEHRU FIRST
    DHANI III C VIVEKANAND SECOND
    DIYA III C NEHRU SECOND
    RISHABH III C VIVEKANAND SECOND
    JAISMEEN III C TAGORE SECOND
    ALOKIK III C VIVEKANAND THIRD
    RITISHA III C BHABHA THIRD
           
    KANIKA MATTA IV A BHABHA FIRST
    REAYANA IV A NEHRU FIRST
    ARJUN IV A NEHRU SECOND
    ARRUSH MALIK IV A BHABHA SECOND
    SHIVANSH BALI IV A BHABHA SECOND
    VAIDEHI IV A TAGORE SECOND
    DHAIRYA IV A BHABHA SECOND
    MAIRA SINGLA IV A VIVEKANAND THIRD
           
    RIYA IV B TAGORE FIRST
    PRIYANSHI IV B NEHRU FIRST
    AARAV IV B BHABHA FIRST
    HARDIK DAWAR IV B TAGORE FIRST
    SUMATI IV B BHABHA FIRST
    DEEPANK NANDWANI IV B NEHRU SECOND
    PARAS GUPTA IV B BHABHA SECOND
    MAYURI JAIN IV B BHABHA SECOND
    TANVI IV B NEHRU THIRD
    ASIT IV B TAGORE THIRD
    HARMANPREET IV B VIVEKANAND THIRD
           
    ARNAV GOEL IV C TAGORE FIRST
    VANNYA IV C NEHRU FIRST
    SAHIBA PAHWA IV C VIVEKANAND FIRST
    ASMI BHATIA IV C BHABHA FIRST
    SIMARPREET SINGH IV C NEHRU FIRST
    AARUSH MITTAL IV C BHABHA FIRST
    ARSHIA IV C VIVEKANAND FIRST
    KHUSHANK IV C NEHRU SECOND
    DIVYANSHI IV C BHABHA SECOND
    ARSHBEER IV C BHABHA SECOND
    PARV             IV C VIVEKANAND SECOND
    RAMAN IV C VIVEKANAND THIRD
    MISHTI IV C NEHRU THIRD
           
    LOHITAKSH V A NEHRU FIRST
    RUDRAKSH V A TAGORE FIRST
    RIDHI V A VIVEKANAND FIRST
    NIYATI V A VIVEKANAND FIRST
    HARGUN KAUR V A VIVEKANAND SECOND
    HARSHITA V A BHABHA SECOND
    MAULIK V A VIVEKANAND THIRD
    OJUSWINI V A NEHRU THIRD
    SHEER V A BHABHA THIRD
           
    SIYA MADAN V B NEHRU FIRST
    SHAILIN V B TAGORE FIRST
    VANSHIKA V B NEHRU FIRST
    SIYA LAKHINA V B BHABHA FIRST
    MAHIKA V B BHABHA FIRST
    ADITI             V B TAGORE SECOND
    YUG V B VIVEKANAND SECOND
           
    ASMI BATLA V C TAGORE FIRST
    SAHER AHUJA V C VIVEKANAND FIRST
    ROHAN GULATI V C BHABHA FIRST
    NANDIKA BATRA V C NEHRU FIRST
    SAKSHAM V C VIVEKANAND FIRST
    SHIVEN V C NEHRU FIRST
    ISHIKA JINDAL V C VIVEKANAND FIRST
    TANISHQ GUPTA V C BHABHA FIRST
    SIDDHARTH V C TAGORE SECOND
    KESHAV V C TAGORE SECOND
    JASHIT V C NEHRU SECOND
    BHAVIKA V C TAGORE SECOND
    JIA V C BHABHA SECOND
    ASSIS V C NEHRU SECOND
    MISHTI V C NEHRU THIRD
    ANSHIKA V C BHABHA THIRD
    MANSIMAR V C NEHRU THIRD
    KUNAL BATRA V C VIVEKANAND THIRD

     


  • 08th August'18

    Kite Decoration Competition : Class I & II

    Kite Decoration Competition was held on 8.8.18. Children enjoyed decorating kites using different artistic material. It sharpened their creative skills.

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    AAVYA GUPTA I A NEHRU FIRST
    ALIA GUPTA I A TAGORE FIRST
    CHARVI DUDEJA I A NEHRU FIRST
    RAVYA ARORA I A VIVEKANAND FIRST
    SACHLEEN KAUR I A BHABHA FIRST
    ARNAV CHHABRA I A TAGORE FIRST
    ATISHAY JAIN I A TAGORE FIRST
    KAIRAV GARG I A NEHRU FIRST
    SAHAS RAWAL I A BHABHA FIRST
    SAMRAT TEHRI I A NEHRU FIRST
    ABHIGYA KANSAL I A VIVEKANAND SECOND
    JAIVEER SINGH I A BHABHA SECOND
    YUVAL KUMAR I A VIVEKANAND SECOND
    ASMI MALIK I A BHABHA THIRD
    RUHANI NARANG I A TAGORE THIRD
           
    ASMI GUPTA I B VIVEKANAND FIRST
    AYANA JAIN I B TAGORE FIRST
    MOHINA NARANG I B VIVEKANAND FIRST
    NAVYA BAREJA I B TAGORE FIRST
    SHARON BATHLA I B NEHRU FIRST
    TANISHQA I B TAGORE FIRST
    MADHAV KAMRA I B NEHRU FIRST
    PAAVIT KHANIJA I B VIVEKANAND FIRST
    GEETANSHI KOCHAR I B TAGORE SECOND
    SHRESHTH TAYAL I B BHABHA SECOND
    JIANA MANUJA I B VIVEKANAND THIRD
    HARNEK MALHOTRA I B TAGORE THIRD
           
    DIKSHA GAUD II A VIVEKANAND FIRST
    LAVANYA II A BHABHA FIRST
    UDIT GUPTA II A TAGORE FIRST
    SANYAM BAREJA II A VIVEKANAND FIRST
    VRINDA II A TAGORE SECOND
    HIRDEY HURIA II A VIVEKANAND SECOND
    TATTS ARORA II A TAGORE THIRD
    AARSHIYA II A TAGORE THIRD
    HARSHIT DHINGRA II A TAGORE THIRD
    NIHAAL JAIN II A NEHRU THIRD

     


  • 06th August'18

    Camel Art Competition : Class I & II

    Result

    NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    ALIA GUPTA I A TAGORE FIRST
    RAVYA ARORA I A VIVEKANAND FIRST
    PRISHA JAIN I A NEHRU SECOND
    ARNAV CHHABRA I A TAGORE SECOND
    SAHAS RAWAL I A BHABHA SECOND
    AAVYA GUPTA I A NEHRU THIRD
    ABHIGYA KANSAL I A VIVEKANAND THIRD
    CHARVI DUDEJA I A NEHRU THIRD
    DIVYANSHI LAKHINA I A NEHRU THIRD
    JAISHREE I A VIVEKANAND THIRD
    RIDDHI AHUJA I A VIVEKANAND THIRD
    SNEHA KUMARI I A VIVEKANAND THIRD
    KIYAN SONI I A NEHRU THIRD
    YUVAL KUMAR I A VIVEKANAND THIRD
           
    HARNEK MALHOTRA I B TAGORE FIRST
    MADHAV KAMRA I B NEHRU FIRST
    PAAVIT KHANIJA I B VIVEKANAND FIRST
    AYANA JAIN I B TAGORE SECOND
    JIANA MANUJA I B VIVEKANAND SECOND
    AARUSH SHARMA I B VIVEKANAND SECOND
           
    DIKSHA GAUD II A VIVEKANAND FIRST
    LAVANYA II A BHABHA FIRST
    UDIT GUPTA II A TAGORE FIRST
    SANYAM BAREJA II A VIVEKANAND FIRST
    VRINDA II A TAGORE SECOND
    HIRDEY HURIA II A VIVEKANAND SECOND
    TATTS ARORA II A TAGORE THIRD
    AARSHIYA II A TAGORE THIRD
    HARSHIT DHINGRA II A TAGORE THIRD
    NIHAAL JAIN II A NEHRU THIRD

     


  • 2nd August'18

    Zig-Zag Race Competition : Class I

    Zig-Zag race is an enjoyable warm-up sports activity which inculcates focussing and develops gross motor skills.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    GEETANSHI KOCHAR I TAGORE FIRST
    SAHAS RAWAL I BHABHA SECOND
    PAAVIT KHANIJA I VIVEKANAND THIRD

     


  • 2nd August'18

    Zig-Zag Race Competition : Class KG

    It was a great fun to watch our disciplined shining stars enjoying Zig Zag Race on their own track with great inthusiasm.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    ALIKSH JAIN KG B   FIRST
    PANKHURI SHARMA KG B   SECOND
    PIHOO CHABBRA KG A   THIRD

     


  • 1st August'18

    Hindi Story Telling Competition : Class IV

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    KANIKA IV A BHABHA FIRST
    SHREYA IV A BHABHA FIRST
    ANANYA IV A BHABHA FIRST
    VAIDEHI IV A TAGORE FIRST
    SHIVANSH IV A BHABHA SECOND
    MUKTI IV A TAGORE SECOND
    AARUSH IV A BHABHA SECOND
    MEHUL IV A NEHRU THIRD
           
    PRIYANSHI IV B NEHRU FIRST
    HARMANPREET IV B VIVEKANAND FIRST
    MAHIKA IV B VIVEKANAND FIRST
    ASIT IV B TAGORE SECOND
    JANVI IV B NEHRU SECOND
    VARCHASV IV B NEHRU THIRD
    MEHAK IV B BHABHA THIRD
           
    ARSHIA IV C VIVEKANAND FIRST
    AARUSH IV C BHABHA FIRST
    ARSHBIR IV C BHABHA FIRST
    VAANYA IV C NEHRU SECOND
    ARNAV IV C TAGORE SECOND
    SAHIBA IV C VIVEKANAND SECOND
    ASMI IV C BHABHA THIRD
    KHUSHANK IV C NEHRU THIRD
    MISHTI IV C NEHRU THIRD
    PARV IV C VIVEKANAND THIRD
    AARAV IV C BHABHA THIRD
    SOUMIL IV C TAGORE THIRD

     


  • 19th July'18

    Zig-Zag Race Competition : Class II

    Zig-Zag race is an enjoyable, warm-up sports activity which incorporates team work.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    AGRIM BHATIA II NEHRU FIRST
    JAPNEET S. JUNEJA II NEHRU SECOND
    MADHAV AHUJA II NEHRU THIRD

     


  • 18th July'18

    Talent Hunt Competition: Class III

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SEERAT MALHOTRA III A TAGORE FIRST
    AANVI JUNEJA III A NEHRU SECOND
    YSHASWIN SHARMA III A VIVEKANAND SECOND
    GAURANSH SHARMA III A NEHRU THIRD
    AVISHA ARYA III A VIVEKANAND THIRD
    BANI JAGGA III A TAGORE CONSOLATION
           
    PRISHA MALIK III B NEHRU FIRST
    GAURVI KAKKAR III B VIVEKANAND FIRST
    VRINDA NAGPAL III B BHABHA FIRST
    ANIRUDH SATIJA III B TAGORE FIRST
    OJAS DHAMIJA III B NEHRU FIRST
    ALIA KUMAR III B TAGORE SECOND
    BHUVI BAJAJ III B BHABHA SECOND
    YASHIKA BANSAL III B NEHRU SECOND
    AARAV GARG III B NEHRU CONSOLATION
    AKSHIT SINGH III B VIVEKANAND CONSOLATION
    PRITHVI CHANANA III B TAGORE CONSOLATION
    NIKUNJ GARG III B NEHRU CONSOLATION
    PARTH BALUJA III B TAGORE CONSOLATION
    SYON ARORA III B VIVEKANAND CONSOLATION
           
    PARI SETHI III C TAGORE FIRST
    JASMEEN III C TAGORE FIRST
    ANIKA MAHAJAN III C VIVEKANAND SECOND
    KAVISH JUNEJA III C NEHRU SECOND
    HARMAN III C NEHRU THIRD
    ALOKIK MITTAL III C VIVEKANAND CONSOLATION
    NIKUNJ GARG III C NEHRU CONSOLATION
    ARNAV GARG III C VIVEKANAND CONSOLATION

     


  • 18th July'18

    Inter House Swimming Competition (Final)- Class : IV-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    GIRLS

    25 MT FREE STYLE

    OJASWINI SHARMA V A NEHRU FIRST
    JASNOOR V B BHABHA SECOND

    16 MT FREE STYLE

    OJASWINI SHARMA V A NEHRU FIRST
    JASNOOR V B BHABHA SECOND
    VAANYA IV C NEHRU THIRD

    BOYS

    25 MT FREE STYLE

    CHAITANYA SINGLA V B VIVEKANAND FIRST
    YASHODHAN V C VIVEKANAND SECOND
    CHINMAY V A VIVEKANAND THIRD

    16 MT FREE STYLE

    CHINMAY V A VIVEKANAND FIRST
    SHIVEN GUPTA V C NEHRU SECOND
    RUHAAN GULATI V C BHABHA THIRD

     


  • 12th July'18

    Talent Hunt : Class I

    Talent Hunt offers an excellent opportunity to the students to promote self learning and judging their abilities.The students participated enthusiastically .

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    ABHIGYA KANSAL I A VIVEKANAND FIRST
    CHARVI DUDEJA I A NEHRU FIRST
    ARNAV CHHABRA I A TAGORE FIRST
    YUVAL KUMAR I A VIVEKANAND FIRST
    PAAVIT KHANIJA I B NEHRU FIRST
    SHARON BATHLA I B TAGORE FIRST
    JIANA MANUJA I B VIVEKANAND FIRST
    RAVYA ARORA I A VIVEKANAND SECOND
    RUHANI NARANG I A NEHRU SECOND
    ASMI GUPTA I B VIVEKANAND SECOND
    KASHVI DAWAR I B VIVEKANAND SECOND
    PAKHI KAKKAR I B BHABHA SECOND
    TANISHQA I B TAGORE SECOND
    HARNEK MALHOTRA I B TAGORE SECOND
    MANMOL SINGH I B TAGORE SECOND
    SHABAD JAGGA I B NEHRU SECOND
    HARNEEK KAUR I A VIVEKANAND THIRD
    HIMANGI I A NEHRU THIRD
    ISHI I A VIVEKANAND THIRD
    PRISHA JAIN I A NEHRU THIRD
    RIDDHI AHUJA I A VIVEKANAND THIRD
    ANGEL GUGLANI I B BHABHA THIRD
    DIVNEET KAUR I B BHABHA THIRD
    GEETANSHI KOCHAR I B TAGORE THIRD
    HEYANT GULIA I B VIVEKANAND THIRD
    MADHAV KAMRA I B NEHRU THIRD
    ALIA GUPTA I A TAGORE CONSOLATION
    HARMAN ANEJA I A VIVEKANAND CONSOLATION
    DIKSHIKA I B BHABHA CONSOLATION
    MOHINA NARANG I B VIVEKANAND CONSOLATION
    NAVYA BAREJA I B TAGORE CONSOLATION
    JESHON AHEJA I B BHABHA CONSOLATION
    TANISH JATANA I B TAGORE CONSOLATION
    UPHAAR NARANG I B NEHRU CONSOLATION

     


  • 11th July'18

    Tearning & Pasting Competition :Class Pre Nursery-KG

    Tearing and Pasting Competition was organised to inculcate and to develop Fine motor skills of the students.Children participated enthusiastically with reflecting good interest and concentration.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    DIVYANSHI JINDAL, PEARL BHATIA, TUSHTI, VAANI, KRIDAY JUNEJA, KYANSH SETHI, NIKHIL BANSAL, PARTH DHINGRA, RANVIJAY DAHIYA, SACHISH GANDHI, KARTIK

    PNUR   FIRST

    VAAMAN KALRA,ANAIRA MITTAL , DEVYANSH , NAVTESH DAWAR

    NUR A   FIRST

    YUVIKA DHAMIJA , DEEPTI SAINI

    NUR B   FIRST
    ELORIKA MADAAN KG A   FIRST
    AARVI , AMAYRA , ARADHYA TRIPATHI , ASMI , DIVYA SAINI , DVITI GOEL , HIMANSHI GARG , MANASVI MALIK , PANKHURI SHARMA , PRANSHI RAWAL , SIDDHI , SIYA VERMA, SRITI BANSAL, VAANI, ADITYA SAHORE, ATIKSH JAIN KG B   FIRST
    MEHUL WADHWA , AKIRA GARG , ARZOO GARG , SUZZANE BATHLA , ARADHYA SALUJA , AARVI SAPRA , AYAAN GARG NUR A   SECOND
    GURNEET KAUR PRABHNEET KAUR , YAHVI GABA , SAMIKSHA ASIJA , VIDIT MALIK NUR B   SECOND
    DEVANSH , ANHAD RABB JODHA , VAANYA , GUNAV SACHDEVA , PRANJAL DESWAL , DIVYANSH SINGLA KG A   SECOND
    BHAVISH CHAWLA , MISHTI KAKKAR , HRIDAY KATYAL , KAIRA GOEL , RIDHIMA GIRDHAR , TAMNAY SINGHAL , RAMAN ANEJA NUR A   THIRD
    VEERANGNA SHARMA , DEVANHI BHATIA , ANGAD BAREJA , NIA WADHWA , NIARA AHUJA , SANAT TAKKAR , RAGHAV ARORA , NAVYAM JAIN , AARUSH BHATIA , VERNICA KHURANA , VIAAN DUREJA , DEV KHUNGER , EDHIT SHARMA NUR B   THIRD
    KHUSHPAL ARORA , JASLEEN BAJWA , HRIDAY DHINCHAK , DANISH DUREJA , PRITHU CHAWLA , DIYA , JASMINE KAUR , HEMAKSHI , FIONA GANDHI KG A   THIRD

     


  • 16th May'18

    Intra Class Musical Chair Competition: Class PNUR

    Musical Chair activity was organised for PNur class students, an endeavour enhance their fine motor skills. Children responded very well and enjoyed doing the activity.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    VAANI MEHNDIRATTA PNUR   FIRST
    TUSHTI SOIE PNUR   SECOND
    KRIDAY JUNEJA PNUR   THIRD

     


  • 15th May'18

    Intera Class Show & Tell Competition: Class III

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SEERAT MALHOTRA III A TAGORE FIRST
    BANI JAGGA III A TAGORE FIRST
    MANVI DHINGRA III A NEHRU SECOND
    ARANAV GOEL III A NEHRU THIRD
           
    ANIRUDH III B TAGORE FIRST
    BHUVI III B BHABHA FIRST
    LAKSHAY III B BHABHA SECOND
    ALIA III B TAGORE SECOND
    AARAV JAIN III B VIVEKANAND SECOND
    YASHIKA III B NEHRU THIRD
    SYON III B VIVEKANAND THIRD
    PRISHA III B NEHRU THIRD
    GAURI III B VIVEKANAND THIRD
    PARTH III B TAGORE THIRD
    NIRBAAN III B VIVEKANAND THIRD
    AAYAN III B BHABHA THIRD
           
    DIA III C NEHRU FIRST
    RONAK III C NEHRU FIRST
    ALOKIK III C VIVEKANAND FIRST
    YASHIKA III C BHABHA SECOND
    KAVISH III C NEHRU SECOND
    RITISHA III C BHABHA SECOND
    AKHIL III C TAGORE SECOND
    NIKUNJ III C NEHRU THIRD
    ATHARV III C TAGORE THIRD
    RAYAN III C VIVEKANAND THIRD
    ARNAV III C VIVEKANAND THIRD
    PARI III C TAGORE THIRD

     


  • 11th May'18

    Intra Class Hindi Calligarphy Competition: Class II

    Calligraphy is a visual art related to wriing. It encourage students to enhance their writing skills.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    DEVISHA BHATHLA II A VIVEKANAND FIRST
    VRINDA II A TAGORE FIRST
    LAVANYA II A BHABHA FIRST
    AARSHIYA BATRA II A TAGORE SECOND
    AANYA SACHDEVA II A NEHRU SECOND
    SYNA II A NEHRU SECOND
    NEERAJ AHUJA II A VIVEKANAND THIRD
    TANISH MALHOTRA II A NEHRU THIRD
    MUDIT PUGALIA II A VIVEKANAND THIRD
    MAULIK SACHDEVA II A BHABHA THIRD
           
    BHAVIK II B BHABHA FIRST
    HARSHIT GARG II B TAGORE FIRST
    JAPNEET II B NEHRU FIRST
    SHANVI II B VIVEKANAND SECOND
    UDAY II B VIVEKANAND SECOND
    HARDIK II B TAGORE THIRD
    DIKSHIL II B VIVEKANAND THIRD
    NAKSH ARORA II B TAGORE THIRD
    SAMARTH II B TAGORE THIRD

     


  • 10th May'18

    Intra Class Story Telling Competition: Class II

    Show N Tell Competition sharpens the skills of public speaking and enhance the confidence among students. It is all about expressing their poinions on any object o their choice.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    VRINDA NANDWANI II A TAGORE FIRST
    AARSHIYA BATRA II A TAGORE FIRST
    MRIDUL GUMBER II A BHABHA FIRST
    SYNA II A NEHRU FIRST
    AARUSH JAISWAL II A NEHRU SECOND
    NIHAAL JAIN II A NEHRU SECOND
    DIKSHA GAUD II A VIVEKANAND SECOND
    DEVISHA BHATHLA II A VIVEKANAND SECOND
    NITYA CHAWLA II A TAGORE THIRD
    TANISH MALHOTRA II A NEHRU THIRD
    HARSHIT DHINGRA II A TAGORE THIRD
           
    SHANVI JAIN II B VIVEKANAND FIRST
    RAAVI CHHABRA II B VIVEKANAND FIRST
    NIKET SHARMA II B TAGORE FIRST
    MADHAV AHUJA II B BHABHA SECOND
    MANKARAN SINGH II B VIVEKANAND SECOND
    HARSHIT II B TAGORE SECOND
    JAPNEET SINGH II B NEHRU THIRD
    TEJASWINI II B VIVEKANAND THIRD
    MISHIKA II B TAGORE THIRD
     

  • 9th May'18

    Inter Class Colouring Competition : Class P Nur- KG

    Developing their fine motor skills,coloring competition was held in which students participated with all firm and frolic.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    NIKHIL BANSAL , SACHISH GANDHI P NUR   FIRST
    KRIDEY JUNEJA , TUSHTI SOIE , PEARL BHATIA P NUR   SECOND
    RANVIJAY DAHIYA , VAANI MEHNDIRATTA P NUR   THIRD
    ARADHYA SALUJA , ANAIRA MITTAL , ARZOO GARG NUR A   FIRST
    DEVYANSH ARORA , AKIRA GARG , MISHTI KAKKAR NUR A   SECOND
    KAIRA GOEL , RIDHIMA GIRDHAR , HRIDAY KATYAL NUR A   THIRD
    GURMEET KAUR , PRABHNEET KAUR , NAVYAM JAIN , NAIRA AHUJA , VEERANGNA SHARMA NUR B   FIRST
    AARUSH BHATIA , DEV KHUNGER , DEVANSHI BHATIA NUR B   SECOND
    YASVI GABA , ANGAD BAREJA NUR B   THIRD
    ANHAD RABB JODHA , PRANJAL DESWAL , ELORIKA MADAAN KG A   FIRST
    PIHOO CHHABRA , DIYA , KHUSHPAL ARORA, PRITHU CHAWLA KG A   SECOND
    FIONA GANDHI , SAMAR BAJAJ , HEMAKSHI , TAVISH WADHWA , JASLEEN BAWEJA KG A   THIRD
    PANKHURI SHARMA ,PRANAY HURIA , AMAYRA BATHLA KG B   FIRST
    MANSVI MALIK , JAIRAJ NAIN ,ATIKSH JAIN KG B   SECOND
    DIVYA SAINI , ASMI BATRA , BHAVESH THAPA , ARADHYA TRIPATHI KG B   THIRD

     


  • 4th May'18

    Intra Class English Story Telling Competition: Class V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    LAKSHAY DAWAR V B BHABHA FIRST
    OJUSWINI SHARMA V A NEHRU FIRST
    HANSIKA DUA V A NEHRU SECOND
    NANDIKA BANGA V B BHABHA SECOND
    BHAVIKA KHURANA V C TAGORE SECOND
    RUHAN GULATI V C BHABHA THIRD
    KESHAV GROVER V C TAGORE THIRD

     


  • 4th May'18

    Intra Class Hindi Calligarphy Competition: Class II

    Calligraphy is a visual art related to wriing. It encourage students to enhance their writing skills.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    DEVISHA BHATHLA II A VIVEKANAND FIRST
    VRINDA II A TAGORE FIRST
    MAULIK SACHDEVA II A BHABHA FIRST
    BHAVISHYA KHATTER II A TAGORE SECOND
    NEERAJ AHUJA II A VIVEKANAND SECOND
    AARSHIYA BATRA II A TAGORE THIRD
    SANYAM BAREJA II A VIVEKANAND THIRD
    LAVANYA II A BHABHA THIRD
    SYNA II A NEHRU THIRD
           
    AGRIMA II B NEHRU FIRST
    DIKSHIL II B VIVEKANAND FIRST
    SHANVI II B VIVEKANAND FIRST
    HARSHIT II B TAGORE SECOND
    TEJASWINI II B VIVEKANAND SECOND
    UDAY II B VIVEKANAND SECOND
    NIKET II B TAGORE THIRD
    KEVIN II B VIVEKANAND THIRD
    RAVI II B VIVEKANAND THIRD
    SHIVANSH II B NEHRU THIRD

     


  • 4th May'18

    Intra Class Musical Chair Competition: Class KG

    Musical Chair activity was organised for KG class students, an endeavour enhance their fine motor skills. Children responded very well and enjoyed doing the activity.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    PANKHURI SHARMA KG   FIRST
    JAIRAJ NAIN KG   SECOND
    KHUSHPAL ARORA KG   THIRD

     


  • 26th April'18

    Fresh Face Talent Hunt Competition: Class II

    Talent Hunt offers an excellent opportunity to the students to promote self learning and judging their abilities. Talent Hunt organised for class II on 26.4.18 and total 24 students participated enhusiastically.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SYNA II A NEHRU FIRST
    VRINDA II A NEHRU FIRST
    SOMYA II A NEHRU FIRST
    DEVISHA BATHLA II A VIVEKANAND FIRST
    SHIVAM II A BHABHA FIRST
    MRIDUL II A BHABHA SECOND
    TATTS II A TAGORE SECOND
    MUDIT II A VIVEKANAND THIRD
    VAIBHAVI II A TAGORE THIRD
    JHANVI II A NEHRU THIRD
           
    SHANVI II B VIVEKANAND FIRST
    HARSHIT II B TAGORE FIRST
    AGRIM II B NEHRU FIRST
    BHAVIK II B BHABHA FIRST
    SHIVANSH II B NEHRU SECOND
    RAAVI II B VIVEKANAND SECOND
    UDAY II B VIVEKANAND SECOND
    HARDIK II B TAGORE SECOND
    MANKARAN II B VIVEKANAND SECOND
    VANYA II B BHABHA THIRD
    MISHIKA II B TAGORE THIRD
    TEJASWINI II B VIVEKANAND THIRD
    GATIK II B NEHRU THIRD
    NIKET II B TAGORE THIRD
    JAPNEET II B NEHRU THIRD

     


  • 25th April'18

    Intra Class Show and Tell Competition: Class IV

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    KANIKA MATTA IV A BHABHA FIRST
    PARTH GAKHER IV A TAGORE FIRST
    REAYANA IV A NEHRU FIRST
    VAIDEHI DHINGRA IV A TAGORE SECOND
    VANI MIGLANI IV B VIVEKANAND SECOND
    ARNAV GOEL IV C TAGORE SECOND
    VAANYA MITTAL IV C NEHRU SECOND
    ASMI BHATIA IV C BHABHA SECOND
    ARRUSH MALIK IV A BHABHA THIRD
    SHIVANSH BALI IV A BHABHA THIRD
    HARMAN IV B VIVEKANAND THIRD
    PRIYANSHI IV B NEHRU THIRD
    SOUMIL BALI IV C TAGORE THIRD
    MISHTI GARG IV C NEHRU THIRD

     


  • 20th April'18

    The Earth Day: Class I & II

    It is all about educating the students to protect the envionment, resources and animals. To inculcate this among the budding students 'Clay Moulding Competition' was held today and the theme waas 'Nature'.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    RAVYA ARORA I A VIVEKANAND FIRST
    ARNAV CHHABRA I A TAGORE FIRST
    AAVYA GUPTA I A NEHRU FIRST
    MEHUL AHUJA I A VIVEKANAND SECOND
    YUVAL KUMAR I A VIVEKANAND SECOND
    KIYAN SONI I A NEHRU SECOND
    HARSH I A TAGORE SECOND
    ATISHAY JAIN I A TAGORE THIRD
    HARMAN I A VIVEKANAND THIRD
    JAIVEER SINGH I A BHABHA THIRD
    AADI SINGLA I A VIVEKANAND THIRD
    ISHI ARORA I A TAGORE THIRD
           
    PAAVIT KHANIJA I B VIVEKANAND FIRST
    TANVEER SINGH I B VIVEKANAND FIRST
    AYANA JAIN I B TAGORE FIRST
    NAVYA BAREJA I B TAGORE SECOND
    FIANA MANUJA I B VIVEKANAND SECOND
    RITESH SONI I B BHABHA SECOND
    DIVNEET KAUR I B BHABHA SECOND
    MADHAV KAMRA I B NEHRU SECOND
    PAKHI KAKKAR I B BHABHA SECOND
    ASMI GUPTA I B VIVEKANAND THIRD
    TESHON ANEJA I B BHABHA THIRD
    SHABAD JAGGA I B NEHRU THIRD
    SHARON BATHLA I B NEHRU THIRD
           
    HRIDYANSH II A VIVEKANAND FIRST
    SHIVAM II A BHABHA FIRST
    HARSHIT II A TAGORE FIRST
    SANYAM II A VIVEKANAND SECOND
    YUGH II A NEHRU SECOND
    BHAVISHYA II A TAGORE SECOND
    VRINDA II A TAGORE SECOND
    AARUSH II A NEHRU THIRD
    AARSHIYA II A TAGORE THIRD
    TANISH II A NEHRU THIRD
           
    UDAY II B VIVEKANAND FIRST
    MANKARAN II B VIVEKANAND FIRST
    SHANVI II B VIVEKANAND FIRST
    VANYA II B BHABHA FIRST
    GATIK II B NEHRU FIRST
    JAPNEET II B NEHRU SECOND
    MADHAV II B BHABHA SECOND
    PALAK II B NEHRU SECOND
    SHIVANSH II B NEHRU SECOND
    VEER II B BHABHA SECOND
    TEJASWINI II B VIVEKANAND SECOND
    HARSHIT II B TAGORE SECOND
    DEV II B BHABHA THIRD
    BHAVIK II B BHABHA THIRD
    AMAIRAA II B TAGORE THIRD
    RAAVI II B VIVEKANAND THIRD

     


  • 18th April'18

    Inter House Hindi Calligraphy Competition: Class III-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    AANGI III A NEHRU FIRST
    GAURANSH III A VIVEKANAND FIRST
    RAGHAV III A NEHRU FIRST
    ANISHA III A VIVEKANAND SECOND
    KAVYA III A NEHRU SECOND
    BANI III A TAGORE SECOND
    SANCHAY III A NEHRU THIRD
    KARTIK III A BHABHA THIRD
    ARNAV III A NEHRU THIRD
    YASHWIN III A    
           
    VRINDA III B BHABHA FIRST
    BHUVI III B BHABHA FIRST
    GAURVI III B VIVEKANAND FIRST
    CHAITNYA III B BHABAH SECOND
    ALIA III B TAGORE SECOND
    YASHIKA III B NEHRU SECOND
    PRITHVI III B TAGORE THIRD
    SYON III B VIVEKANAND THIRD
    NIRBANN III B VIVEKANAND THIRD
           
    SHIVANSH III C VIVEKANAND FIRST
    DIYA III C NEHRU FIRST
    KAVISH III C NEHRU FIRST
    ANIKA III C VIVEKANAND SECOND
    ATHARV III C TAGORE SECOND
    ALOKIK III C VIVEKANAND SECOND
    RONAK III C NEHRU THIRD
    YASHIKA III C BHABHA THIRD
    SEPHAR III C BHABHA THIRD
    HARMAN KAUR III C NEHRU THIRD
           
    AARUSH IV A BHABHA FIRST
    VAIDEHI IV A TAGORE FIRST
    REYANA IV A NEHRU FIRST
    HRIDYANSH SHARMA IV A TAGORE SECOND
    RONIKA IV A NEHRU SECOND
    PARTH IV A TAGORE SECOND
    ANAYNA IV A BHABHA SECOND
    MAIRA IV A VIVEKANAND THIRD
    MEHAR JUNEJA IV A TAGORE THIRD
    ARNA IV A NEHRU THIRD
           
    RIYA IV B TAGORE FIRST
    HARDIK DAWAR IV B TAGORE FIRST
    PRIYANSHI IV B NEHRU FIRST
    JIGISHA IV B TAGORE SECOND
    TANVI IV B NEHRU SECOND
    VANI MIGLANI IV B VIVEKANAND SECOND
    ROBIN IV B TAGORE THIRD
    NAKUL IV B VIVEKANAND THIRD
    RIDHIMA IV B VIVEKANAND THIRD
    ARPIT IV B VIVEKANAND THIRD
           
    RAMANDEEP SINGH IV C VIVEKANAND FIRST
    SIMARPREET IV C NEHRU FIRST
    VAANYA MITTAL IV C NEHRU FIRST
    DIVYANSHI NARANG IV C BHABHA SECOND
    SAHIBA PAHWA IV C VIVEKANAND SECOND
    ARATRIKA AHUJA IV C BHABHA SECOND
    KHUSHI JAIN IV C TAGORE THIRD
    AARSHBIR SINGH IV C BHABHA THIRD
    ASMI BHATIA IV C BHABHA THIRD
    TARAN SINGH IV C TAGORE THIRD
           
    MAULIK V A VIVEKANAND FIRST
    RAGHAV V A VIVEKANAND FIRST
    AAYAN V A TAGORE FIRST
    OJJASWINI V A NEHRU SECOND
    NIYATI V A VIVEKANAND SECOND
    HARSHITA JAIN V A BHABHA SECOND
    LHITAKSH V A NEHRU THIRD
    GAVYA V A NEHRU THIRD
    HANSHIKA DUA V A NEHRU THIRD
    YUVRAJ SHAH V A NEHRU THIRD
           
    LAKSHAY DAWAR V B BHABHA FIRST
    LAKSH V B VIVEKANAND FIRST
    ADITI V B TAGORE FIRST
    TANVI V B VIVEKANAND SECOND
    VANSHIKA V B NEHRU SECOND
    SIYA V B NEHRU SECOND
    NIKUNJ V B BHABHA THIRD
    HARSHIKA V B NEHRU THIRD
    MRIDUL V B TAGORE THIRD
    CHAITNYA V B VIVEKANAND THIRD
           
    MANSIMAR V C NEHRU FIRST
    KUSHI V C VIVEKANAND FIRST
    SAKSHAM V C VIVEKANAND FIRST
    KUNAL V C VIVEKANAND SECOND
    NANDIKA V C NEHRU SECOND
    NAVNEET V C VIVEKANAND SECOND
    RUHAAN V C BHABHA THIRD
    DIVLEEN V C NEHRU THIRD
    DAKSH V C VIVEKANAND THIRD
    BHAVIKA V C TAGORE THIRD

     


  • 12th April'18

    Inter House English Calligraphy Competition: Class III-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    AKSHARA SINGH III A BHABHA FIRST
    MANVI DHINGRA III A NEHRU FIRST
    SEERAT MALHOTRA III A TAGORE FIRST
    BANI JAGGA III A TAGORE SECOND
    AANVI JUNEJA III A NEHRU SECOND
    HARSHIL PAHWA III A TAGORE SECOND
    SANCHAY NARANG III A NEHRU THIRD
    GAURANSH SHARMA III A   THIRD
    YASH KHUNGER III A TAGORE THIRD
    KAVY MAKKAR III A NEHRU THIRD
           
    GAURVI III B VIVEKANAND FIRST
    YASHIKA BANSAL III B NEHRU FIRST
    ESHAR III B VIVEKANAND FIRST
    SIYA ANEJA III B VIVEKANAND SECOND
    SYON ARORA III B VIVEKANAND SECOND
    CHAITANYA III B BHABHA SECOND
    BHUVI III B BHABHA THIRD
    ALIA KUMAR III B TAGORE THIRD
    PRIYAL SHARMA III B VIVEKANAND THIRD
           
    DIA BATRA III C NEHRU FIRST
    SHIVANSH III C VIVEKANAND FIRST
    ALOKIK III C VIVEKANAND FIRST
    RITISHA III C BHABHA SECOND
    ANIKA MAHAJAN III C VIVEKANAND SECOND
    RONAK III C NEHRU SECOND
    KAVISH III C NEHRU THIRD
    ISHAAN III C TAGORE THIRD
    TANISHKA III C   THIRD
           
    RONIKA IV A NEHRU FIRST
    VAIDEHI DHINGRA IV A TAGORE FIRST
    SHREYA JAIN IV A BHABHA FIRST
    GAURI SINGH IV A VIVEKANAND SECOND
    AARUSH MALIK IV A BHABHA SECOND
    REAYANA IV A NEHRU SECOND
    AARNA KALRA IV A NEHRU THIRD
    PARTH IV A TAGORE THIRD
    SHIVANSH BALI IV A BHABHA THIRD
           
    RIYA KAPOOR IV B TAGORE FIRST
    HARSHIT CHUGH IV B TAGORE FIRST
    LAKSHAY BHAMBRI IV B TAGORE FIRST
    PARAS GUPTA IV B BHABHA FIRST
    VANI MIGLANI IV B VIVEKANAND SECOND
    RIDHIMA BATRA IV B VIVEKANAND SECOND
    JIGISHA SINGLA IV B TAGORE SECOND
    AVNI GARG IV B NEHRU THIRD
    HARMANPREET SINGH IV B VIVEKANAND THIRD
    HARDIK TANEJA IV B TAGORE THIRD
           
    VAANYA IV C NEHRU FIRST
    ARSHBIR IV C BHABHA FIRST
    ASMI IV C BHABHA FIRST
    SAHITA IV C VIVEKANAND SECOND
    SIMARPREET SINGH IV C NEHRU SECOND
    DIVYANSHI IV C BHABHA THIRD
    KHUSHI IV C TAGORE THIRD
    MOHAK JAIN IV C VIVEKANAND THIRD
           
    RAGHAV BANSAL V A VIVEKANAND FIRST
    CHITRANSHI V A BHABHA FIRST
    YUVRAJ SHAH V A NEHRU SECOND
    NIYATI V A VIVEKANAND SECOND
    OJASWINI V A NEHRU SECOND
    CHINMAY V A VIVEKANAND THIRD
    AYAAN V A TAGORE THIRD
    LOHITAKSH V A NEHRU THIRD
    HARGUN V A VIVEKANAND THIRD
           
    SIYA MADAAN V B NEHRU FIRST
    TANVI SACHDEVA V B VIVEKANAND FIRST
    HARSHIKA CHHABRA V B NEHRU FIRST
    SHAILIN V B TAGORE SECOND
    LAKSHAY V B VIVEKANAND SECOND
    LAKSHAY DAWAR V B BHABHA SECOND
    ADITI V B TAGORE THIRD
    VANSHIKA V B NEHRU THIRD
    PRIYAM V B NEHRU THIRD
           
    DIVLEEN KAUR V C NEHRU FIRST
    MANSIMAR V C NEHRU FIRST
    SAHER AHUJA V C VIVEKANAND FIRST
    ANSHIKA V C BHABHA SECOND
    JIYA V C BHABHA SECOND
    NISHANT V C TAGORE SECOND
    SAKSHAM V C VIVEKANAND SECOND
    ASMI V C TAGORE THIRD
    NANDIKA V C NEHRU THIRD
    BHAVIKA V C TAGORE THIRD
           

     


  • 13th March'18

    Inter Class Draw and Colour Competition: Class PNUR-KG

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    SUZANNE BATHLA PNUR   FIRST
    DEV ARORA PNUR   SECOND
    ARADHYA SALUJA PNUR   SECOND
    BHAVISH CHAWLA PNUR   SECOND
    GURNEET KAUR PNUR   THIRD
    PRABHNEET KAUR PNUR   THIRD
    RAMAN ANEJA PNUR   THIRD
    VEERANGNA SHARMA PNUR   THIRD
    VIAAN DUREJA PNUR   THIRD
    DEEPTI SAINI PNUR   THIRD
           
    ELORIKA MADAAN NUR   FIRST
    AARVI NUR   FIRST
    DIVYA SAINI NUR   SECOND
    PRITHU CHAWLA NUR   THIRD
    ATIKSH JAIN NUR   THIRD
    VAANI NUR   THIRD
           
    PAAVIT KHANIJA KG A   FIRST
    ASMI KG A   FIRST
    SHABAD JAGGA KG A   FIRST
    ARNAV CHHABRA KG A   FIRST
    ABHIGYA KANSAL KG A   SECOND
    MANMOL SINGH KG A   SECOND
    MADHAV KATYAL KG A   SECOND
    PAKHI KAKKAR KG A   THIRD
    DIVNEET KAUR KG A   THIRD
    TANISHQA KG A   THIRD
    NAVYA BAREJA KG A   THIRD
    HARMAN ANEJA KG A   THIRD
           
    SACLEEN KAUR KG B   FIRST
    MADHAV KAMRA KG B   FIRST
    RAVYA ARORA KG B   FIRST
    AYANA KG B   FIRST
    HARNEK MALHOTRA KG B   FIRST
    RUHANI KG B   SECOND
    SHARON KG B   SECOND
    JAIVEER KG B   SECOND
    MOHINA NARANG KG B   THIRD
    TANVEER SINGH KG B   THIRD
    MEHUL AHUJA KG B   THIRD
    AARAV LAKHOTIYA KG B   THIRD
    CHARVI DUDEJA KG B   THIRD
    KIYAN SONI KG B   THIRD
    YASH TONDON KG B   THIRD

     


  • 6th March'18

    Inter Class English Calligraphy Competition: Class NUR

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    SIYA VERMA NUR   FIRST
    PRITHU CHAWLA NUR   FIRST
    PULKIT BATRA NUR   SECOND
    DIVYANSH SINGH NUR   SECOND
    ADITYA SAHORE NUR   THIRD
    PRANJAL DESWAL NUR   THIRD
    ASMI BATRA NUR   THIRD
    ATIKSH JAIN NUR   THIRD

     


  • 6th March'18

    Inter Class Hindi Calligraphy Competition: Class NUR

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    ELORIKA MADAAN NUR   FIRST
    ATIKSH JAIN NUR   FIRST
    PULKIT BATRA NUR   FIRST
    SIYA VERMA NUR   SECOND
    PRANJAL DESWAL NUR   SECOND
    SIDDHI DUMRA NUR   THIRD
    ASMI BATRA NUR   THIRD

     


  • 27th February'18

    Inter Class Clay Moulding Competition: Class PNUR-KG

    Amazing creative ideas were displayed by the students of PNur to KG through their Clay Moulding Competition enhancing fine motor skills.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    SUZANNE BATHLA PNUR   FIRST
    VIAAN DUREJA PNUR   FIRST
    PRABHNEET KAUR PNUR   FIRST
    MEHUL WADHWA PNUR   SECOND
    DEVANSHI BHATIA PNUR   SECOND
    RAMAN ANEJA PNUR   THIRD
    AARVI SAPRA PNUR   THIRD
    ARADHYA SALUJA PNUR   THIRD
           
    PULKIT BATRA NUR   FIRST
    DIVYA SAINI NUR   FIRST
    AARVI NUR   FIRST
    SIYA VERMA NUR   FIRST
    AARAV SHARMA NUR   FIRST
    JASLEEN BAJWA NUR   FIRST
    ATILSH JAIN NUR   FIRST
    ELORIKA MADAAN NUR   SECOND
    PRANJAL DESWAL NUR   SECOND
    VAANI NUR   SECOND
    PRANAY HURIA NUR   SECOND
    JASMINE KAUR NUR   THIRD
    DVITI GOEL NUR   THIRD
    PRITHU CHAWLA NUR   THIRD
           
    PAAVIT KHANIJA KG A   FIRST
    MANMOL SINGH KG A   FIRST
    GAURANG SINGH KG A   FIRST
    ARNAV CHHABRA KG A   FIRST
    MISHTI SHAH KG A   FIRST
    PAKHI KAKKAR KG A   SECOND
    NAVYA BAREJA KG A   SECOND
    TANISH JATANA KG A   SECOND
    AASTHA KG A   SECOND
    RITESH SONI KG A   SECOND
    SHABAD JAGGA KG A   SECOND
    ASMI KG A   THIRD
    TANISHQA KG A   THIRD
    ABHIGYA KANSAL KG A   THIRD
    SHRESHTH TAYAL KG A   THIRD
    HIMANGI KG A   THIRD
    DIVNEET KG A   THIRD
           
    SAHAS RAWAL KG B   FIRST
    AARAV GUPTA KG B   FIRST
    RAVYA ARORA KG B   FIRST
    TANVEER SINGH KG B   FIRST
    RUHANI NARANG KG B   FIRST
    AYANA JAIN KG B   FIRST
    PRISHA JAIN KG B   FIRST
    AAVYA GUPTA KG B   FIRST
    KIYAN SONI KG B   SECOND
    SAMRAT TEHRI KG B   SECOND
    JAIVEER SINGH KG B   SECOND
    AARAV LAKHOTIYA KG B   SECOND
    HARNEK MALHOTRA KG B   SECOND
    SHARON BATHLA KG B   SECOND
    ASMI MALIK KG B   THIRD
    YASH TONDON KG B   THIRD
    CHARVI DUDEJA KG B   THIRD
    JESHON ANEJA KG B   THIRD
    ARJUN CHAUDHARY KG B   THIRD
    MOHINA NARANG KG B   THIRD
    MEHUL AHUJA KG B   THIRD
    ALIA GUPTA KG B   THIRD

     


  • 21st February'18

    Inter House Christmas Card Making Competition: Class III-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    ASMI BHATIA III A BHABHA FIRST
    AVNI GARG III A NEHRU FIRST
    PARAS GUPTA III A BHABHA FIRST
    SIMARPREET SINGH III A NEHRU FIRST
    AARUSH MITTAL III A BHABHA SECOND
    PRIYANSHI III A NEHRU SECOND
    DHRUV CHHOKAR III A TAGORE SECOND
    MISHTHI GARG III A NEHRU SECOND
    ASIT BATRA III A TAGORE SECOND
    HARDIK DAWAR III A TAGORE SECOND
    KHUSHANK CHAWLA III A NEHRU SECOND
    ARNAV GOEL III A TAGORE THIRD
    KAYNAT KAKKAR III A VIVEKANAND THIRD
    MAIRA SINGLA III A VIVEKANAND THIRD
    HARMANPREET SINGH III A VIVEKANAND THIRD
    MAYURI JAIN III A BHABHA THIRD
           
    TARAN SINGH RAWAL III B TAGORE FIRST
    PARTH GAKHAR III B TAGORE FIRST
    KHUSHI JAIN III B TAGORE SECOND
    NISHTHA NARANG III B VIVEKANAND SECOND
    RIDHIMA BATRA III B VIVEKANAND SECOND
    ARSHBEER SINGH III B BHABHA THIRD
    VIKHYAT BATRA III B BHABHA THIRD
    DIVYANSHI III B BHABHA THIRD
    SIDDHAM JAIN III B NEHRU THIRD
           
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE FIRST
    ANANYA MIGLANI III C BHABHA FIRST
    DHAIRYA KALRA III C BHABHA FIRST
    AYUSHAY KHURANA III C NEHRU SECOND
    AARNA KALRA III C NEHRU SECOND
    DASARI SUJITH GOUD III C TAGORE SECOND
    TANVI III C NEHRU SECOND
    PARV SAPRA III C NEHRU SECOND
    KANAN SACHDEVA III C VIVEKANAND THIRD
    RIYA KAPOOR III C TAGORE THIRD
    THAMAN WADHWA III C VIVEKANAND THIRD
    KASHIKA AILAWDHI III C NEHRU THIRD
    MANSIMAR KAUR III C NEHRU THIRD
           
    YUG DUDEJA IV A VIVEKANAND FIRST
    KHUSHBOO GULATI IV A TAGORE FIRST
    KRISHNAV CHANANA IV A TAGORE FIRST
    ASMI BATHLA IV A TAGORE SECOND
    JASHITH AHUJA IV A NEHRU SECOND
    TANISH GUPTA IV A BHABHA SECOND
    KHUSHI JAIN IV A VIVEKANAND THIRD
    SMARTH KALRA IV A BHABHA THIRD
    DAMYA KATHPAL IV A BHABHA THIRD
           
    KUNAL BATRA IV B VIVEKANAND FIRST
    SAKSHAM GUPTA IV B VIVEKANAND FIRST
    RUHAAN GULATI IV B BHABHA SECOND
    AYAAN GARG IV B TAGORE THIRD
    HARGUN KAUR IV B VIVEKANAND THIRD
    AMULYA SETHI IV B BHABHA THIRD
           
    LOHITAKSH RAWAL IV C NEHRU FIRST
    NIYATI BHAMBRI IV C VIVEKANAND FIRST
    ARTH RAMDEV IV C VIVEKANAND FIRST
    ADITI CHANANA IV C TAGORE SECOND
    KESHAV SALUJA IV C TAGORE SECOND
    TISHA KHUNGER IV C TAGORE SECOND
    VANSHIKA BAREJA IV C NEHRU SECOND
    TANVI SACHDEVA IV C VIVEKANAND THIRD
    RAGHAV BANSAL IV C VIVEKANAND THIRD
    CHAITNYA SINGHAL IV C VIVEKANAND THIRD
    SUHANI SALUJA IV C VIVEKANAND THIRD
    JASNOOR KAUR IV C BHABHA THIRD
    HARSHITA JAIN IV C BHABHA THIRD
           
    NAVYA SINGH V A VIVEKANAND FIRST
    MEHAKPREET KAUR V A NEHRU SECOND
    GARVISH ARORA V A BHABHA SECOND
           
    DHAIRYA GARG V B BHABHA FIRST
    MISHTHI PAHWA V B TAGORE SECOND
    ZOYA ARORA V B BHABHA THIRD
    KUSHAGRA SINGLA V B VIVEKANAND THIRD
           
    KASHVI BAREJA V C VIVEKANAND FIRST
    RUDRA SODHI V C NEHRU FIRST
    SIYA MALIK V C BHABHA FIRST
    KHUSHBOO YADAV V C VIVEKANAND SECOND
    DRON AHUJA V C VIVEKANAND SECOND
    YAGAY SACHDEVA V C TAGORE THIRD
    ROHAN MANHAS V C NEHRU THIRD
    PARTH KAKKAR V C TAGORE THIRD

     


  • 20th February'18

    Inter Class Dance Competition: Class KG - NUR

    Anchor: Siea Gakher, Bhuvi Bajaj

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    PAKHI KAKKAR KG A   FIRST
    ARNAV CHHABRA KG A   FIRST
    AVYA BAREJA KG A   FIRST
    PAAVIT KHANIJA KG A   FIRST
    ASMI GUPTA KG A   SECOND
    DIVNEET KAUR KG A   SECOND
    MISHTI KG A   SECOND
    GAURANG GOEL KG A   THIRD
    HIMANGI KG A   THIRD
    HEYANT GULIA KG A   THIRD
    TANISHQA KG A   THIRD
    MADHAV KATYAL KG A   THIRD
    HARNEEK KAUR KG A   THIRD
    HARMAN ANEJA KG A   THIRD
    TANISH JATANA KG A   THIRD
           
    CHARVI DUDEJA KG B   FIRST
    PRISHA JAIN KG B   FIRST
    RAVYA ARORA KG B   FIRST
    SAHAS RAWAL KG B   FIRST
    HARNEK MALHOTRA KG B   SECOND
    SHARON BATHLA KG B   SECOND
    RUHANI NARANG KG B   SECOND
    AYANA JAIN KG B   THIRD
    AAVYA GUPTA KG B   THIRD
    MOHINA KG B   THIRD
    JESHON ANEJA KG B   THIRD)
    SACHLEEN KG B   THIRD
    MADHAV KAMRA KG B   THIRD
           
    HIMANSHI NUR   FIRST
    FIONA GANDHI NUR   FIRST
    ADITYA SAHORE NUR   FIRST
    ELORIKA NUR   FIRST
    DAANISH NUR   SECOND
    GUNAV NUR   SECOND
    PRITHU NUR   SECOND
    SIDDHI NUR   SECOND
    SIYA VERMA NUR   THIRD
    ASMI BATHLA NUR   THIRD
    SAMAR BAJAJ NUR   THIRD
    PULKIT BATRA NUR   CONSOLATION
    PRANAY HURIA NUR   CONSOLATION

     


  • 19th February'18

    Athletic Events: Class III & XI

    BEST ATHLETE 2017-18
    CLASS VI-VIII : ARYAMAN MALHOTRA - VIII C(VIVEKANAND) &
                              VANI KAUSHAL-VIII C( TAGORE)
    CLASS IX-XII: VANSH GUPTA - IX A (NEHRU) & SHIVANGI BISHTH  - XII (TAGORE)

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    100 mts (Boys)

    DHRU CHHOKAR III A TAGORE FIRST
    RAHUL GUPTA III A NEHRU SECOND
    AARAV RAMDEV III B BHABHA THIRD

    100 mts (Girls)

    TANVI CHHOKAR III C NEHRU FIRST
    ANVI GARG III A NEHRU SECOND
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE THIRD

    200 mts (Boys)

    DHRU CHHOKAR III A TAGORE FIRST
    RAMANDEEP SINGH III A VIVEKANAND SECOND
    AARAV RAMDEV III B BHABHA THIRD

    200 mts (Girls)

    KANAN SACHDEVA III C VIVEKANAND FIRST
    ANANYA MIGLANI III C BHABHA SECOND
    RIYA KAPOOR III C TAGORE THIRD

    100 mts (Boys)

    LOHITAKSH IV C NEHRU FIRST
    ABHAYJEET SINGH V B TAGORE SECOND
    PRIYAM AHUJA V A BHABHA THIRD

    100 mts (Girls)

    VIBHUTI BHATIA VA TAGORE FIRST
    SIYA MADAAN IV A NEHRU SECOND
    DIKSHA RANA V C TAGORE THIRD

    200 mts (Boys)

    PRIYAM AHUJA V A BHABHA FIRST
    LOHITAKSH IV C NEHRU SECOND
    SHRESHTH NIJHAWAN  V A BHABHA THIRD

    200 mts (Girls)

    VIBHUTI BHATIA VA TAGORE FIRST
    DIKSHA RANA V C TAGORE SECOND
    SIYA MALIK IV A NEHRU THIRD

    400 mts (Boys)

    SHRESHTH NIJHAWAN  V A BHABHA FIRST
    PRANSHUL THAKUR V B TAGORE SECOND
    HARSHIL JAIN V C VIVEKANAND THIRD

    400 mts (Girls)

    VIBHUTI BHATIA VA TAGORE FIRST
    NADAR KAUR  V C NEHRU SECOND
    SAMAIRA BATRA V B BHABHA THIRD

     


  • 16th February'18

    Inter House Quin Turdels: Class IV-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    NAITIK BAWEJA V A   VIVEKANAND
    SHIVIKA MALIK V B   BHABHA
    ZOYA ARORA V C   BHABHA

     


  • 16th February'18

    Inter House Kho-Kho Competition: Class IV & V

    BEST PLAYER: SHRESHTH NIJHAWAN - V A (BHABHA)

    RESULT (Boys)

    HOUSE NAME

     

     

    POSITION

     

    TAGORE     FIRST
    VIVEKANAND     SECOND
    BHABHA     THIRD

     


  • 15th February'18

    Inter Class English Elocution Competition: Class P NUR-KG

    RESULT

    NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    100% Participation PNUR   FIRST
    100% Participation NUR   FIRST
    100% Participation KG A   FIRST
    100% Participation KG B   FIRST

     


  • 13th February'18

    Inter Class English Poem Dramatization: Class I & II

    Poems were well memorized on different social issues. The children very well dramatized the same, making the message clearer to the audience.

    RESULT

    Poem Name

    CLASS

     

    POSITION

     

    WHAT YOU CAN DO I A   FIRST
    LET'S RECYCLE I B   FIRST
    LIFE CYCLE OF A BUTTERFLY II C   FIRST
    TREES II B   SECOND
    TWO LITTLE KITTENS II A   THIRD

     


  • 30th January'18

    SOF- INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD: Class I-X

    Our School participated in IEO(2017-18) .Total 234 students from classes I-X participated in Level I.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    DEVISHA BHATLA I   FIRST(Gold)
    SAMARTH CHUG I   SECOND(Silver)
    LAVANAYA I   THIRD(Bronze)
           
    SIEA GAKHAR II   FIRST(Gold)
    AAYAN GARG II   SECOND(Silver)
    TEJAS SAINI II   THIRD(Bronze)
    MANAN GABA II   THIRD(Bronze)
           
    REAYANA III   FIRST(Gold-SELECTED)
    TARAN SINGH III   SECOND(Silver)
    SIMARPREET SINGH III   THIRD(Bronze)
           
    RUHAAN GULATI IV   FIRST(Gold-SELECTED)
    CHINMAY JAIN IV   SECOND(Silver)
    TANVI SACHDEVA IV   THIRD(Bronze)
           
    ZOYA ARORA V   FIRST(Gold-SELECTED)
    SHAIJA MAKOL V   SECOND(Silver)
    AVNI MAHAJAN V   THIRD(Bronze)

     


  • 26th January'18

    Republic Day Celebration:Kavi Sammelan

    69th Republic Day was celebrated by the staff and students of Bal Vikas Progressive School with patriotic fervour, The Director of the School Ms Meenoo Hooda , hoisted the national flag and spoke to the gathering about the sanctity of the occasion and the role played by the Constitutional makers, with particular reference to Dr. B.R. Ambedkar.
    Kavi Samalen was organized on the occasion where different poems based on patriotic, humor, present day scenario were recited. The students took part with enthusiasm and with the feeling of patriotic fervour. The Principal Ms Rekha Bajaj threw light on various tasks to be undertaken by the present students who are the future citizens of the country. She motivated the students to be brave and face all the challenges with courage. She asked all the students to be responsible so that they can perform their role as good citizens.

    Participants of Kavi Sammelan

    STUDENT NAME

    CLASS

    ARADHYA SALUJA P NUR
    AARVI SAPRA P NUR
    BHAVISH CHAWLA P NUR
    GURNEET KAUR P NUR
    MISHTI KAKKAR P NUR
    NIA WADHWA P NUR
    VIAAN DUREJA P NUR
    VEERANGNA SHARMA P NUR
       
    AARVI NUR
    ADITYA SAHORE NUR
    KHUSHPAL ARORA NUR
    PRITHU CHAWLA NUR
    PULKIT BATRA NUR
    SIYA VERMA NUR
    HIMANSHU GARG NUR
       
    ABHIGYA KANSAL KG A
    ARNAV CHHABRA KG A
    ASMI KG A
    HARNEEK KAUR KG A
    MANMOL SINGH KG A
    PAKHI KAKKAR KG A
    PAAVIT KHANIJA (ANCHOR) KG A
    ALIA GUPTA KG B
    CHARVI DIDEJA KG B
    HARNEEK MALHOTRA KG B
    JESHON ANEJA KG B
    RAVYA ARORA KG B
    SAHAS RAWAL KG B
    SHARON BATHLA KG B
    TANVEER SINGH (ANCHOR) KG B

  • 11th December'17

    Inter Class English Story Telling Competition: Class II

    To enhance the verbal proficiency and listening skill, English story telling competition was conducted, 26 students of class II participated enthusiastically.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    SIEA GAKHER II A VIVEKANAND FIRST
    RITISHA HURIA II A BHABHA SECOND
    NIA ARORA II A BHABHA SECOND
    BANI II A TAGORE SECOND
    DIA BATRA II A NEHRU SECOND
    PARV JAIN II A BHABHA THIRD
    OJAS DHAMIJA II A NEHRU THIRD
    SEERAT MALHOTRA II B TAGORE FIRST
    ATHARV MITTAL II B TAGORE FIRST
    AKSHARA SINGH II B BHABHA FIRST
    RONAK ARORA II B NEHRU SECOND
    GAURVI II B VIVEKANAND SECOND
    ANIKA MAHAJAN II B VIVEKANAND SECOND
    RISHAB CHUGH II B VIVEKANAND THIRD
    YASH KHUNGER II B TAGORE THIRD
    NIKUNJ GARG II B NEHRU THIRD
    ANIRUDH SATIJA II C TAGORE FIRST
    BHUVI BAJAJ II C BHABHA FIRST
    KAVISH JUNEJA II C NEHRU FIRST
    AARAV JAIN II C VIVEKANAND SECOND
    NIRBAAN SINGH II C VIVEKANAND SECOND
    RAGHAV II C NEHRU THIRD
    NEKUNJ GOEL II C NEHRU THIRD
    SIYA ANEJA II C VIVEKANAND THIRD
    ALIA KUMAR II C TAGORE THIRD
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND THIRD

     


  • 8th December'17

    Inter Class Hindi Story Telling Competition: Class I

    To develop imaginative skills and confidence of students most of the children participated in Hindi Story Telling Competition which was held on 8.12.17. Children participated in it enthusiastically using wonderful prop.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    AGRIM BHATIA I A NEHRU FIRST
    BHAVISHYA KHATTER I A TAGORE FIRST
    NIKET SHARMA I A TAGORE FIRST
    SAMARTH CHUGH I A NEHRU FIRST
    HARDIK KATHURIA I A TAGORE SECOND
    JAPNEET SINGH JUNEJA I A NEHRU SECOND
    MANKARAN SINGH I A VIVEKANAND SECOND
    RAAVI CHHABRA I A VIVEKANAND SECOND
    DIKSHIL DESWAL I A VIVEKANAND THIRD
    GATIK BATRA I A NEHRU THIRD
    HARSHIT DHINGRA I A TAGORE THIRD
    MAULIK SACHDEVA I A BHABHA THIRD
    NEERAJ AHUJA I A VIVEKANAND THIRD
    NIHAAL JAIN I A NEHRU THIRD
    SYNA BHATIA I A NEHRU THIRD
    TEJASWINI SALUJA I A VIVEKANAND THIRD
    HRIDYAAN BAWEJA I B VIVEKANAND FIRST
    BHAVIK THAPA I B BHABHA FIRST
    AARSHIYA BATRA I B TAGORE FIRST
    SOMYA I B NEHRU SECOND
    TATTS ARORA I B TAGORE SECOND
    HARSHIT GARG I B TAGORE THIRD
    SANYAM BAREJA I B VIVEKANAND THIRD
    SHIVAM MEHTA I B BHABHA THIRD
    DIVYANSHI GARG I B BHABHA THIRD
    UDAY RAJ SINGH I B VIVEKANAND THIRD
    AARUSH JAISWAL I B NEHRU THIRD
    VAANYA BHATLA I B BHABHA THIRD
    TANISH MALHOTRA I B NEHRU THIRD

     


  • 27th September'17

    Inter House Bhajan Competition: Class III-V


  • 22nd September'17

    Inter House English Declamation Competition: Class IV-V

    With the view to promote the skill of effective public speaking, as  a part of leadership and oratory training being provided to the  students at Bal Vikas Progressive School, Inter House English Declamation Competition was held on 22th September, 2017. The participants  enthusiastically expressed their views on the topics :  “Junk Food “& “Plastics Bags “The brilliant performances   were given by eight participants representing the four Houses. The Principal Mrs. Rekha Bajaj and the coordinator Mrs Sunita Kaushal adjudged the performances. Eight impacting speeches were declaimed by the eight young orators. At the end of the competition, while declaring the aforementioned results, the Principal stated that the contestants from all the four Houses were well prepared and performed amazingly well. Over all Nehru House stood first followed by Tagore House and Bhabha House respectively.The results were as follows:-

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    VIBHUTI BHATIA V A TAGORE FIRST
    RUDRA SODHI V B NEHRU FIRST
    SIYA MALIK IV A NEHRU FIRST
    ABHINEET SAINI IV A BHABHA FIRST
    YUG DUDEJA IV A VIVEKANAND SECOND
    BHAVIKA KHURANA IV A TAGORE SECOND
    NAVYA SINGH V A VIVEKANAND THIRD
    SHIVIKA MALIK V C BHABHA THIRD

     


  • 19th September'17

    Inter Class Show n Tell: Class P Nur-KG

    Show n Tell activity supports social skill along with personal and intellectual development.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    VEERANGNA SHARMA P NUR   FIRST
    ARADHYA SALUJA P NUR   FIRST
    SUZANNE BATHLA P NUR   FIRST
    MEHUL WADHWA P NUR   SECOND
    GUNEET KAUR P NUR   SECOND
    VIAAN DUREJA P NUR   SECOND
    PRABHNEET KAUR P NUR   SECOND
    DEVANSHI BHATIA P NUR   SECOND
    NIA WADHWA P NUR   SECOND
    RAMAN ANEJA P NUR   THIRD
    AARVI SAPRA P NUR   THIRD
    MISHTHI KAKKAR P NUR   THIRD
    PULKIT BATRA NUR   FIRST
    VAANI NUR   FIRST
    PRANJAL DESWAL NUR   FIRST
    LUVYANSH GARG NUR   FIRST
    AARVI NUR   SECOND
    ELORIKA NUR   SECOND
    ASMI BATRA NUR   SECOND
    ADITYA SAHORE NUR   SECOND
    AARAV SHARMA NUR   SECOND
    PRITHU CHAWLA NUR   SECOND
    FIONA GANDHI NUR   SECOND
    HIMANSHI GARG NUR   SECOND
    SIYA VERMA NUR   SECOND
    PRANAY HURIA NUR   SECOND
    DAANISH DUREJA NUR   SECOND
    KHUSHPAL ARORA NUR   THIRD
    PAAVIT KHANIJA KG A   FIRST
    ABHIGYA KANSAL KG A   FIRST
    ARNAV CHHABRA KG A   FIRST
    PAKHI KAKKAR KG A   FIRST
    MANMOL SINGH KG A   FIRST
    GAURANG GOEL KG A   FIRST
    SHABAD JAGGA KG A   SECOND
    HEYANT GULIA KG A   SECOND
    ASMI GUPTA KG A   SECOND
    TANISHQA KG A   SECOND
    SHRESHTH TAYAL KG A   THIRD
    HIMANGI KG A   THIRD
    HARMAN ANEJA KG A   THIRD
    RITESH SONI KG A   THIRD
    DIVNEET KAUR KG A   THIRD
    SAHAS RAWAL KG B   FIRST
    AYANA JAIN KG B   FIRST
    AAVYA GUPTA KG B   FIRST
    RAVYA ARORA KG B   FIRST
    ASMI MALIK KG B   FIRST
    SHARON BATHLA KG B   FIRST
    JAIVEER SINGH KG B   FIRST
    CHARVI DUDEJA KG B   FIRST
    HARNEK MALHOTRA KG B   SECOND
    JESHON ANEJA KG B   SECOND
    AARAV LAKHOTIYA KG B   SECOND
    TANVEER SINGH KG B   SECOND
    MEHUL AHUJA KG B   SECOND
    PRISHA JAIN KG B   THIRD
    MADHAV KAMRA KG B   THIRD

     


  • 18th September'17

    Origami Competition: Class P Nur-K G

    To relieve 'Paper Art' an Origami Competition was held in which children enthusiastically participated.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    DEVANSHI P NUR   FIRST
    GURNEET P NUR   FIRST
    VEERANGNA P NUR   SECOND
    NIA P NUR   SECOND
    SUZANNE P NUR   SECOND
    PURAV P NUR   THIRD
    AARVI P NUR   THIRD
    ELORIKA NUR   FIRST
    VAANYA NUR   FIRST
    AARAV SHARMA NUR   FIRST
    DAANISH NUR   SECOND
    DVITI NUR   SECOND
    JASLEEN NUR   SECOND
    SIDDHI NUR   SECOND
    ATIKSH NUR   THIRD
    FIONA NUR   THIRD
    DIVJOT NUR   THIRD
    AARVI NUR   THIRD
    PAAVIT KG A   FIRST
    ARNAV KG A   FIRST
    ASMI KG A   FIRST
    SHABAD KG A   SECOND
    TANISHQA KG A   SECOND
    HEYANT KG A   SECOND
    NAVYA KG A   SECOND
    GAURANG KG A   THIRD
    MISHTI KG A   THIRD
    PAKHI KG A   THIRD
    JANVEER KG B   FIRST
    JAIVEER KG B   FIRST
    SAMRAT KG B   FIRST
    RAVYA KG B   FIRST
    SAHAS KG B   FIRST
    CHARVI KG B   FIRST
    MOHINA KG B   SECOND
    MADHAV KG B   SECOND
    KIYAN KG B   SECOND
    SHARON KG B   SECOND
    PRISHA KG B   SECOND
    AARAV KG B   SECOND
    MEHUL KG B   SECOND
    YASH KG B   THIRD
    ALIA KG B   THIRD
    AAVYA KG B   THIRD
    SACHLEEN KG B   THIRD
    AYANA KG B   THIRD

     


  • 13th September'17

    Inter Class Hindi Elocution Competition: Class P NUR-I

    Hindi Elocution Competition was held today. An endeavour to inculcate appropriate intonation and expression in students while reciting a poem.

    RESULT

    NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    100% Participation I B   FIRST
    100% Participation I A   FIRST
    AARAV GUPTA, AARAV LAKHOTIA, AAVYA GUPTA, ALIA GUPTA, ARJUN CHAUDHARY, ASMI MALIK, AYANA JAIN, CHARVI, DUDEJA, HARNEEK MALHOTRA, JESHON ANEJA, KIYAN SONI, MADHAV, KAMRA, MEHUL AHUJA, MOHINA NARANG, PRISHA JAIN, RAVYA ARORA, SACLEEN KAUR, SAHAS RAWAL, SAMRAT TEHRI, SHARON BATHLA, TANVEER SINGH KG B   FIRST
    AASTHA, ABHIGYA KANSAL, ARNAV CHHABRA, ASMI, DIVNEET, GAURANG GOEL, HARMAN ANEJA, HARNEEK KAUR, HARSH, HEYANT GULIA, HIMANGI, MADHU KATYAL, MANMOL SINGH, NAVYA BAREJA, PAAVIT KHANIJA, PAKHI KAKKAR, RITESH SONI, SHABAD JAGGA, TANISH JATANA, TANISHQA KG A   FIRST
    AARAV SHARMA, AARVI, ADITYA SAHORE, ASMI BATRA, ATIKSH JAIN, BHAVESH THAPPA, DAANISH DUREJA, DHRUV KANSAL, DIVJOT, DIVYA SAINI, DIVYANSH SINGLA, DVITI GOEL, ELORIKA, FIONA GANDHI, HIMANSHI GARG, JASLEEN BAJWA, JASMINE, JITVIK, KHUSH PAL ARORA, LUVYANSH GARG, MANASVI MALIK,PRANAY HURIA, PRANJAL, PRITHU CHAWLA, PULKIT BATRA, ROHANI CHOPRA, SAMAR BAJAJ, SHAURYA SANGWAN, SIDDHI, SIYA VERMA, TAVISH WADHWA, VAANI, VAANYA, VIHAAN SAHAY NUR   FIRST
    AARVI SAPRA, ARADHYA SALUJA, DEVANSHI BHATIA, GURMEET KAUR, MISHTHI KAKKAR, PRABHNEET KAUR, RAMAN ANEJA, VEERANGNA SHARMA, DEV ARORA, BHAVISH CHAWLA, SUZANNE BATHLA, VIAAN DUREJA, NIA WADHWA, MEHUL WADHWA, DEEPTI SAINI. P NUR   FIRST

     


  • 11th September'17

    Inter Class Hopping Race: Class II

    To enhance the balancing skill hopping race was organised. All the students enthusiastically participated in it. It was an enjoyable activity which also helps to incorporate team work and confidence.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    AAYAN GARG II C BHABHA FIRST
    OJAS DHAMIJA II B NEHRU SECOND
    SHUBH JAIN II C VIVEKANAND THIRD

     


  • 7th September'17

    Inter Class Hopping Race: Class KG A & B

    It was truly mesmerising to watch tiny toddlers, hopping on the race track in a discipline manner and enjoying the race.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    SAHAS RAWAL KG B   FIRST
    ABHIGYA KANSAL KG A   SECOND
    PAAVIT KHANIJA KG A   THIRD
    AARAV GUPTA KG B   THIRD

     


  • 7th September'17

    Inter House Hopping Race: Class I

    To enhance the balancing skill hopping race was organised. All the students enthusiastically participated in it. It was an enjoyable activity which also helps to incorporate team work and confidence.

  • 6th September'17

    Inter House Quiz Competition : Class III-V

    An Inter-House General Knowledge Quiz Competition at Bal Vikas Progressive School was held on 6th September, 2017. Students from classes 3rd to 5th participated in the 7 rounds of question session. The questions ranged from current affairs, Indian geography and some on miscellaneous topics. A healthy competition was witnessed with full participation of the four teams consisting of 4 participants each. The audience was not far behind; they actively participated in the various open rounds. The results were declared which brought joy to the participants. Bhabha House stood first, second position went to Vivekanand House, third position was bagged by Tagore House.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    PARAS GUPTA III A BHABHA FIRST
    RUHAAN GULATI IV B BHABHA FIRST
    GARVISH ARORA V A BHABHA FIRST
    LAKSHAY BAREJA VB BHABHA FIRST
    GAURI CHHOKAR III C VIVEKANAND SECOND
    CHINMAY JAIN IV C VIVEKANAND SECOND
    BHAVAY JAIN V B VIVEKANAND SECOND
    ARSHI KAUR V A VIVEKANAND SECOND
    LOVISH SINGH III C TAGORE THIRD
    KESHAV GROVER IV B TAGORE THIRD
    DEV KALRA V B TAGORE THIRD
    VIBHUTI BHATIA V A TAGORE THIRD

     


  • 5th September'17

    Mere Sapnon ka Swachh Bharat : Class I-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    GATIK I A NEHRU FIRST
    VRINDA NANDWANI I A TAGORE FIRST
    MAULIK I A BHABHA SECOND
    RAAVI I A VIVEKANAND SECOND
    PALAK I A NEHRU THIRD
    NAMAN I A TAGORE THIRD
    AGRIM I A NEHRU THIRD
    MADHAV AHUJA I B BHABHA FIRST
    MISHIKA NARANG I B TAGORE SECOND
    TATTS ARORA I B TAGORE THIRD
    NAVRAJ SINGH DHALIWAL I B VIVEKANAND THIRD
    ALOKIK II A VIVEKANAND  
    SIEA GAKHER II A VIVEKANAND FIRST
    OJAS DHAMIJA II A NEHRU FIRST
    PARV II A BHABHA SECOND
    KRISHAV GARG II A TAGORE SECOND
    AANVI JUNEJA II A NEHRU THIRD
    MOHAK JAIN II A BHABHA THIRD
    SEERAT MALHOTRA II B TAGORE FIRST
    VANSH II B BHABHA SECOND
    YASH II B TAGORE SECOND
    ARMAN II B NEHRU THIRD
    AKSHARA SINGH II B BHABHA THIRD
    NIKUNJ GARG II B NEHRU THIRD
    ANIKA MAHAJAN II B VIVEKANAND THIRD
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND FIRST
    NIRBAAN SINGH II C VIVEKANAND SECOND
    KAVISH JUNEJA II C NEHRU THIRD
    BHUVI BAJAJ II C BHABHA THIRD
    BHUVI III A NEHRU FIRST
    PRIYANSHI III A NEHRU SECOND
    KAYNAT III A VIVEKANAND SECOND
    ASMI III A BHABHA SECOND
    HARMANPREET III A VIVEKANAND SECOND
    DEEPANK III A NEHRU THIRD
    DHRUV III A TAGORE THIRD
    PARAS GUPTA III A BHABHA THIRD
    NANIKA KATARIA III A TAGORE THIRD
    AARUSH MITTAL III A BHABHA THIRD
    PARTH III B TAGORE FIRST
    MAHIKA III B NEHRU SECOND
    KHUSHI JAIN III B TAGORE SECOND
    SHVANSH BALI III B BHABHA SECOND
    PRATHAM MAKOL III B BHABHA THIRD
    ARSHBIR III B BHABHA THIRD
    AARUSH III B BHABHA THIRD
    RIYA III C TAGORE  
    ASMI BATHLA IV A TAGORE FIRST
    LAKSHAY DAWAR IV A BHABHA SECOND
    NANDIKA BANGA IV A BHABHA SECOND
    BHAVIKA IV A TAGORE THIRD
    KHUSHI JAIN IV A VIVEKANAND THIRD
    BHAVIK IV A NEHRU THIRD
    TANISH IV A BHABHA THIRD
    GURPARTAP IV A TAGORE THIRD
    NAVNEET IV A VIVEKANAND THIRD
    KUNAL BATRA IV B VIVEKANAND FIRST
    AMULYA IV B BHABHA FIRST
    RUHAN GULATI IV B BHABHA SECOND
    SAKSHAM GUPTA IV B VIVEKANAND SECOND
    REET MIGLANI IV B TAGORE THIRD
    NIKUNJ ARORA IV B BHABHA THIRD
    LOHITASHK RAWAL IV C NEHRU FIRST
    VANSHIKA BAREJA IV C NEHRU FIRST
    ADITI CHANANA IV C TAGORE SECOND
    RAGHAV BANSAL IV C VIVEKANAND SECOND
    OJASWANI SHARMA IV C NEHRU THIRD
    OJAS MANUJA IV C TAGORE THIRD
    CHINMAY JAIN IV C VIVEKANAND THIRD
    TISHA KHUNGER IV C TAGORE THIRD
    HARSHITA JAIN IV C BHABHA THIRD
    SHAILJA MAKOL V A NEHRU FIRST
    GARIMA RAMDEV V A NEHRU SECOND
    GARVISH ARORA V A BHABHA SECOND
    AARAV AHUJA V A TAGORE THIRD
    VIPUL GUPTA V A NEHRU THIRD
    AASHVI JAIN V A NEHRU THIRD
    MEHAKPREET KAUR V A NEHRU THIRD
    ZOYA ARORA V B BHABHA FIRST
    LAKSH GABA V B BHABHA SECOND
    DIVYA GARG V B NEHRU SECOND
    ABHAYJEET SINGH V B TAGORE SECOND
    LAKSHAY BAREJA V B BHABHA THIRD
    AVNI MAHAJAN V B BHABHA THIRD
    NADAR KAUR V C NEHRU FIRST
    KHUSHBOO YADAV V C VIVEKANAND FIRST
    VARCHAV MALIK V C NEHRU SECOND
    SHIVIKA MALIK V C BHABHA SECOND
    KASHVI BAREJA V C VIVEKANAND THIRD
    SARTHAK BAJAJ V C TAGORE THIRD
    KANGANA CHHABRA V C TAGORE THIRD

     


  • 31st August'17

    Ganesh Chaturthi Celebration : Class P Nur-V

    Ganesh Chaturthi also known as Vinayaka Chaturthi is one of the important Hindu festival celebrated throughout India with a great devotion . On this occasion classes P.Nur- V enthusiastically participated through their dances and bhajans.


  • 17th August'17

    Intra Class Hopping Race: Class P Nur-Nur

    It was truly mesmerising to watch tiny toddlers hopping on the race track in a disciplined manner and enjoying the race.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    GURNEET KAUR P Nur   FIRST
    VEERANGNA SHARMA P Nur   SECOND
    BHAVISH CHAWLA & NIA WADHWA P Nur   THIRD

     

    ATIKSH JAIN Nur   FIRST
    PRANJAL DESWAL Nur   SECOND
    VAANYA , HIMASHI GARG & ROHANI CHOPRA Nur   THIRD

     


  • 12th August'17

    All India Camlin Painting Competition: Class KG &V

    All the students enthusiastically participated in Camlin Drawing Competition.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    SHABAD JAGGA KG A   FIRST
    PAAVIT KHANIJA KG A   FIRST
    NAVYA BAREJA KG A   SECOND
    HEYANT GULIA KG A   THIRD
    PAKHI KAKKAR KG A   THIRD
    AAVYA KG B   FIRST
    MADHAV KAMRA KG B   FIRST
    AARAV LAKHOTIYA KG B   FIRST
    RAVYA ARORA KG B   FIRST
    AYANA KG B   FIRST
    YASH KG B   SECOND
    HARNEEK MALHOTRA KG B   SECOND
    SAHAS RAWAL KG B   SECOND
    SACHLEEN KG B   SECOND
    AARAV GUPTA KG B   SECOND
    KIYAN SONI KG B   SECOND
    MOHINA NARANG KG B   THIRD
    ALIA GUPTA KG B   THIRD
    ASMI MALIK KG B   THIRD
    PRISHA JAIN KG B   THIRD
    CHARVI DUDEJA KG B   THIRD
    JESHON ANEJA KG B   CONSOLATION
    ARJUN CHAUDHARY KG B   CONSOLATION
    SAMRAT TEHRI KG B   CONSOLATION
    SHARON BATHLA KG B   CONSOLATION
    RUHANI NARANG KG B   CONSOLATION
    MEHUL AHUJA KG B   CONSOLATION
    PALAK GABA I A NEHRU FIRST
    SAMARTH CHUGH I A NEHRU FIRST
    SYNA I A NEHRU FIRST
    BHAVISHYA KHATTAR I A TAGORE SECOND
    GATIK BATRA I A NEHRU SECOND
    HARDIK KATHURIA I A TAGORE SECOND
    JAPNEET SINGH I A NEHRU SECOND
    MAULIK SACHDEVA I A BHABHA SECOND
    VEER PRATAP KUNDU I A BHABHA SECOND
    VRINDA I A TAGORE SECOND
    AGRIM BHATIA I A NEHRU THIRD
    DIKSHA GAUD I A VIVEKANAND THIRD
    DIKSHIL DESWAL I A VIVEKANAND THIRD
    HARSHIT DHINGRA I A TAGORE THIRD
    LAVANAYA I A BHABHA THIRD
    LOVEPREET SINGH I A TAGORE THIRD
    NEERAJ AHUJA I A VIVEKANAND THIRD
    TATTS ARORA I B VIVEKANAND FIRST
    MADHAV AHUJA I B BHABHA FIRST
    NAVRAJ SINGH I B VIVEKANAND SECOND
    VRINDA KALRA I B NEHRU SECOND
    BHAVIK I B BHABHA SECOND
    MISHIKA I B TAGORE SECOND
    MUDIT PUGALIA I B VIVEKANAND THIRD
    HARSHIT GARG I B TAGORE THIRD
    HRIDYAAN BAWEJA I B VIVEKANAND THIRD
    TANISH MALHOTRA I B NEHRU THIRD
    AARSHIYA BATRA I B TAGORE THIRD
    SHIVAM MEHTA I B BHABHA THIRD
    DEVISHA BHATLA I B VIVEKANAND THIRD
    UDAY RAJ SINGH I B VIVEKANAND THIRD
    AANVI JUNEJA II A NEHRU FIRST
    ALOKIK MITTAL II A VIVEKANAND FIRST
    DIA BATRA II A NEHRU FIRST
    OJAS DHAMIJA II A NEHRU FIRST
    PARI SETHI II A TAGORE FIRST
    YASHIKA BANSAL II A NEHRU FIRST
    ARNAV GARG II A VIVEKANAND SECOND
    BANI II A TAGORE SECOND
    NIA ARORA II A BHABHA SECOND
    SHAH VASUJA II A NEHRU SECOND
    AKHIL NAGAR II A TAGORE THIRD
    KRISHAV GARG II A TAGORE THIRD
    MOHAK JAIN II A BHABHA THIRD
    NIKUNJ DHINGRA II A VIVEKANAND THIRD
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND FIRST
    PRITHVI CHANANA II C TAGORE FIRST
    NIRBAAN SINGH II C VIVEKANAND FIRST
    KAVISH JUNEJA II C NEHRU SECOND
    VRINDA NAGPAL II C BHABHA SECOND
    ANIRUDH SATIZA II C TAGORE THIRD
    SIYA ANEJA II C VIVEKANAND THIRD
    CHAITANYA ARORA II C BHABHA THIRD
    AYAAN GARG II C BHABHA THIRD
    NIKUNJ GOEL II C NEHRU THIRD
    PRISHA MALIK II C NEHRU THIRD
    RAGHAV II C NEHRU THIRD
    BHUVI BAJAJ II C BHABHA THIRD
    AVNI GARG III A NEHRU FIRST
    DEEPANK III A NEHRU FIRST
    PARAS GUPTA III A BHABHA FIRST
    VAIDEHI III A TAGORE FIRST
    VANI III A VIVEKANAND FIRST
    MAYURI JAIN III A BHABHA FIRST
    HARMANPREET III A VIVEKANAND SECOND
    ASMI BATRA III A BHABHA SECOND
    RISHIK III A NEHRU SECOND
    BHUVI III A NEHRU SECOND
    TANISHAK III A BHABHA SECOND
    ASIT BATRA III A TAGORE SECOND
    KHUSHMEET SINGH III A VIVEKANAND THIRD
    NAINIKA KATARIA III A TAGORE THIRD
    PRIYANSHI III A NEHRU THIRD
    AARUSH MITTAL III A BHABHA THIRD
    MISHTHI III A NEHRU THIRD
    KAYANAY KAKKAR III A VIVEKANAND THIRD
    ARSHBIR III B BHABHA FIRST
    PAARTH III B TAGORE SECOND
    AARUSH MALIK III B BHABHA SECOND
    ANVIKA III B TAGORE SECOND
    VANSH GUPTA III B VIVEKANAND SECOND
    VANSH ARORA III B VIVEKANAND SECOND
    MUKTI III B TAGORE SECOND
    MAHIKA GANGWANI III B NEHRU THIRD
    EKLAVYA III B NEHRU THIRD
    NISHTHA III B VIVEKANAND THIRD
    DIVYANSHI III B BHABHA THIRD
    KHUSHI JAIN III B TAGORE THIRD
    RONIKA III B NEHRU THIRD
    HARDIK III B VIVEKANAND THIRD
    VIKHYAT III B BHABHA THIRD
    MEHAK III B BHABHA THIRD
    AYUSH BANGAR III C NEHRU FIRST
    KASHIKA III C NEHRU FIRST
    RIYA III C TAGORE FIRST
    ANANYA MIGLANI III C BHABHA SECOND
    JIGISHA III C TAGORE SECOND
    LOVISH CHAWLA III C TAGORE SECOND
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE THIRD
    ARPIT MANCHANDA III C VIVEKANAND THIRD
    NIKUNJ NARANG III C TAGORE THIRD
    SUMATI III C BHABHA THIRD
    ABHAV SATIJA IV A BHABHA FIRST
    ASMI IV A TAGORE FIRST
    KHUSHI JAIN IV A VIVEKANAND FIRST
    KRISHNAV IV A TAGORE SECOND
    NANDIKA BANGA IV A BHABHA SECOND
    BHAVIKA IV A TAGORE SECOND
    SIYA MADAAN IV A NEHRU SECOND
    DIVLEEN IV A NEHRU SECOND
    MANSIMAR IV A NEHRU SECOND
    SHAILIN IV A TAGORE SECOND
    NAVNEET IV A VIVEKANAND THIRD
    ANSHIKA GARG IV A BHABHA THIRD
    YUG DUDEJA IV A VIVEKANAND THIRD
    KHUSHBOO IV A TAGORE THIRD
    TANMAY GABA IV A VIVEKANAND THIRD
    GURPRATAP IV A TAGORE THIRD
    KESHAV GROVER IV B TAGORE FIRST
    SAKSHAM GUPTA IV B VIVEKANAND FIRST
    KUNAL BATRA IV B VIVEKANAND FIRST
    REET MIGLANI IV B TAGORE SECOND
    SAKSHAM ASIJA IV B VIVEKANAND SECOND
    JISHAAN IV B NEHRU SECOND
    DHAIRYA GARG IV B BHABHA SECOND
    NANDIKA BATRA IV B NEHRU SECOND
    MADHAV GOEL IV B BHABHA SECOND
    RUHAAN GULATI IV B BHABHA THIRD
    JIYA CHHABRA IV B BHABHA THIRD
    MAYANK NANDAL IV B NEHRU THIRD
    AMULYA SETHI IV B BHABHA THIRD
    AYAAN GARG IV B TAGORE THIRD
    SIYA LAKHINA IV B BHABHA THIRD
    HARGUN KAUR IV B VIVEKANAND THIRD
    GARVISH ARORA V A BHABHA FIRST
    NAVYA SINGH V A VIVEKANAND FIRST
    LEEVANSHI V A BHABHA FIRST
    MEHAKPREET V A NEHRU FIRST
    NANDINI V A BHABHA FIRST
    NAITIK V A VIVEKANAND SECOND
    ASHVI V A NEHRU SECOND
    VIPUL V A NEHRU SECOND
    HARBEEYR V A BHABHA SECOND
    GARIMA V A BHABHA SECOND
    SHRESHTA V A BHABHA THIRD
    VIBUTI V A TAGORE THIRD
    SHAILJA V A NEHRU THIRD
    KESHAV V A BHABHA THIRD
    SAKSHAM V A TAGORE THIRD
    SUHANA V B NEHRU FIRST
    KUSHAGR V B VIVEKANAND FIRST
    DHAIRYA V B BHABHA FIRST
    ASHMEET V B TAGORE FIRST
    DIVYA V B NEHRU SECOND
    AVNI V B BHABHA SECOND
    ZOYA V B BHABHA SECOND
    MEDHA V B BHABHA SECOND
    SAMAIRA V B BHABHA SECOND
    PRANSHUL V B TAGORE SECOND
    PRAYAG V B VIVEKANAND THIRD
    MANAN V B NEHRU THIRD
    BHAVYE CHHABRA V B VIVEKANAND THIRD
    BHAVAY V B VIVEKANAND THIRD
    LAKSHAY V B BHABHA THIRD
    DHRUV V B NEHRU THIRD
    DEV V B TAGORE THIRD
    ABHAYJEET V B TAGORE THIRD
    RUDRA V C NEHRU FIRST
    NADAR V C NEHRU FIRST
    DRON V C VIVEKANAND FIRST
    KHWAISH V C NEHRU FIRST
    ROHAN V C NEHRU SECOND
    TANZIL V C VIVEKANAND SECOND
    SHIVIKA V C BHABHA SECOND
    HEMANT V C NEHRU SECOND
    KHUSHBOO V C VIVEKANAND SECOND
    YAGAY V C TAGORE THIRD
    HARSHIL V C VIVEKANAND THIRD
    KAASHVI V C VIVEKANAND THIRD
    JESSICA V C TAGORE THIRD
    KANGANA V C TAGORE THIRD
    SAKSHAM V C TAGORE THIRD

     


  • 11th August'17

    Intra Class Hindi Elocution Competition(Patriotic): Class II

    To enhance patriotic values in children , we organised on Intra Class Poem Elocution Competition (Patriotic). Children enthusiastically participated with appropriate gestures.

    RESULT

     

    CLASS

     

    POSITION

     

      II A   FIRST
      II B   SECOND
      II C   SECOND

     


  • 11th August'17

    Intra Class Fancy Dress Competition(Patriotic Theme): Class P.Nur

    Our cute little budding stars dressed up as freedom fighters.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    BHAVISH CHAWLA P.NUR   FIRST
    SUZANNE BATHLA P.NUR   FIRST
    DEV ARORA P.NUR   FIRST
    VEERANGNA P.NUR   SECOND
    PRABHNEET KAUR P.NUR   SECOND
    MEHUL WADHWA P.NUR   SECOND
    ARADHYA SALUJA P.NUR   THIRD
    AARVI SAPRA P.NUR   THIRD
    NIA WADHWA P.NUR   THIRD
    DEVANSHI BATHLA P.NUR   THIRD

     


  • 11th August'17

    Intra Class Janmashtmi Celebration Competition: Class KG


    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    PAAVIT KHANIJA KG A   FIRST
    GAURANG GOEL KG A   FIRST
    ARNAV CHHABRA KG A   FIRST
    HEYANT GULIA KG A   SECOND
    SHABAD JAGGA KG A   SECOND
    PAAKHI KAKKAR KG A   THIRD
    MISHTI SHAH KG A   THIRD
    SHARON KG B   FIRST
    JESHON ANEJA KG B   FIRST
    TANVEER SINGH KG B   SECOND
    SAHAS RAWAL KG B   SECOND
    AARAV GUPTA KG B   SECOND
    AAVYA GUPTA KG B   SECOND
    MOHINA NARANG KG B   THIRD
    PRISHA JAIN KG B   THIRD
    JAIVEER SINGH KG B   THIRD

     


  • 03rd August'17

    Rakhi and Thali Making Competition - Class : I & V

    As the festival of Rakhi is approaching , the school has organised Rakhi Making and Thali decoration competition for classes I-V. All the students exhibited their talent with full enthusiasm.This competition has created feeling of brotherhood and love amongst the children.Moreover,this competition has enhanced their cerative skills.

    RESULT(Thali Decoration)

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    HARSHIT DHINGRA I A TAGORE FIRST
    HARDIK KATHURIA I A TAGORE SECOND
    HIRDEY HURIA I A VIVEKANAND THIRD
    RUHIE CHAWLA I A BHABHA THIRD
    DEVISHA BATHLA I B VIVEKANAND FIRST
    NITYA CHAWLA I B TAGORE FIRST
    SHANVI JAIN I B VIVEKANAND SECOND
    MISHIKA I B TAGORE SECOND
    AARSHIYA BATRA I B TAGORE THIRD
    NIYA ARORA II A BHABHA FIRST
    KAVYA MAKKAR II A NEHRU FIRST
    ARPIT SALUJA II A BHABHA SECOND
    ALOKIK MITTAL II A VIVEKANAND SECOND
    KRISHAV GARG II A TAGORE THIRD
    DIYA BATRA II A NEHRU THIRD
    RITISHA HURIA II A BHABHA THIRD
    AARAV GULIANI II B NEHRU FIRST
    LAKSHAY KAKKAR II B BHABHA FIRST
    NIKUNJ GARG II B NEHRU SECOND
    SEERAT MALHOTRA II B TAGORE THIRD
    BHUVI BAJAJ II C BHABHA FIRST
    PRISHA MALIK II C NEHRU SECOND
    NIRBAAN SINGH II C VIVEKANAND THIRD
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND THIRD
    PRITHVI CHANANA II C TAGORE THIRD
    VANI III A VIVEKANAND FIRST
    SIMARPREET III A NEHRU SECOND
    ARNAV III A TAGORE THIRD
    PRIYANSHI III A NEHRU THIRD
    AARAV III B BHABHA FIRST
    REAYANA III B NEHRU SECOND
    KHUSHI III B TAGORE THIRD
    VARCHAS III C NEHRU FIRST
    TANVI III C NEHRU SECOND
    AARAV III C BHABHA THIRD
    BHAVIK IV A NEHRU FIRST
    TANISHQ IV A BHABHA FIRST
    SIYA IV A NEHRU FIRST
    GURPRATAP IV A TAGORE FIRST
    BHAVIKA KHURANA IV A TAGORE SECOND
    LAKSHAY DAWAN IV A BHABHA SECOND
    ABHINEET IV A BHABHA SECOND
    ROSE IV A TAGORE THIRD
    SIDHARTH ANEJA IV B TAGORE FIRST
    ASEES KAUR IV B NEHRU FIRST
    SAHER IV B VIVEKANAND SECOND
    RUHAAN IV B BHABHA SECOND
    NIKUNJ IV B BHABHA SECOND
    KESHAV GROVER IV B TAGORE THIRD
    CHINMAY IV C VIVEKANAND FIRST
    TISHA IV C TAGORE FIRST
    NIYATI IV C VIVEKANAND SECOND
    ISHAAN IV C VIVEKANAND THIRD
    VANSHIKA IV C NEHRU THIRD
    RHYTHM V A TAGORE FIRST
    VIBHUTI V A TAGORE FIRST
    TAVISHI V A VIVEKANAND FIRST
    MANIK V A TAGORE SECOND
    NAVYA V A VIVEKANAND SECOND
    KESHAV V A BHABHA THIRD
    DIVYA V B NEHRU FIRST
    ZOYA ARORA V B BHABHA FIRST
    VATS GARG V B NEHRU SECOND
    KARTIK V B TAGORE SECOND
    DHRUV V B NEHRU THIRD
    SUHANA V B NEHRU THIRD
    NADAR V C NEHRU FIRST
    HEMANT V C NEHRU FIRST
    KHWAISH V C NEHRU SECOND
    IRUDRA V C NEHRU THIRD
    MANSIMAR V C VIVEKANAND THIRD
    AARAV V C NEHRU THIRD

    RESULT(Rakhi Making)

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    DIKSHIL DESWAL I A VIVEKANAND FIRST
    MAULIK SACHDEVA I A BHABHA FIRST
    VRINDA I A TAGORE SECOND
    MRIDUL GUMBER I A BHABHA SECOND
    BHAVISHYA KHATTER I A TAGORE SECOND
    AGRIM BHATIA I A NEHRU SECOND
    NAMAN POSWAL I A TAGORE THIRD
    SAMARTH CHUGH I A NEHRU THIRD
    TEJASWINI SALUJA I A VIVEKANAND THIRD
    SOMYA I B NEHRU FIRST
    UDHAM PRATAP SINGH I B BHABHA FIRST
    HARSEERAT SINGH I B TAGORE FIRST
    ADITYA SAINI I B VIVEKANAND FIRST
    SANYAM BAREJA I B VIVEKANAND SECOND
    TANISH MALHOTRA I B NEHRU SECOND
    TATTS ARORA I B TAGORE THIRD
    DIVYANSHI GARG I B BHABHA THIRD
    AANYA SACHDEVA I B NEHRU THIRD
    SEHPAR CHABBRA II A BHABHA FIRST
    GITANSH SALUJA II A TAGORE FIRST
    BANI II A TAGORE FIRST
    AANVI II A NEHRU SECOND
    MANVEER II A TAGORE THIRD
    ANIKA II B VIVEKANAND FIRST
    JASMEEN KAUR II B TAGORE FIRST
    YASH KHUNGER II B TAGORE FIRST
    YASHIKA II B BHABHA FIRST
    RONAK ARORA II B NEHRU SECOND
    GAURVI II B VIVEKANAND THIRD
    ISHAAN GULATI II B TAGORE THIRD
    PURAV II B VIVEKANAND THIRD
    VRINDA NAGPAL II C BHABHA FIRST
    TEJAS SAINI II C BHABHA FIRST
    AYAAN GARG II C BHABHA FIRST
    CHAITANYA II C BHABHA FIRST
    NIKUNJ GOEL II C NEHRU SECOND
    KAVISH JUNEJA II C NEHRU THIRD
    SHUBH JAIN II C VIVEKANAND THIRD
    AVNI GARG III A NEHRU FIRST
    HARMANPREET III A VIVEKANAND FIRST
    HARDIK DAWAN III A TAGORE SECOND
    MISHTI GARG III A NEHRU SECOND
    ASMI III A BHABHA THIRD
    PARAS GUPTA III A BHABHA THIRD
    VAANYA MITTAL III A NEHRU THIRD
    ATHARV III B NEHRU FIRST
    TARAN III B TAGORE SECOND
    TEJAS III B VIVEKANAND THIRD
    ARSHBIR III B BHABHA THIRD
    RIYA III C TAGORE SECOND
    AYUSHAY III C NEHRU SECOND
    KHUSHI JAIN IV A VIVEKANAND FIRST
    NISHANT IV A TAGORE SECOND
    SAMARTH KALRA IV A BHABHA THIRD
    LOHITAKSH IV C NEHRU FIRST
    RYAN AGGARWAL IV C TAGORE SECOND
    OJASWINI SHARMA IV C NEHRU SECOND
    SHAILJA V A NEHRU FIRST
    NAITIK V A VIVEKANAND SECOND
    MEHAKPREET KAUR V A NEHRU THIRD
    GARVISH V A BHABHA THIRD
    RAJVANSH V B VIVEKANAND FIRST
    YUKTI SACHDEVA V B VIVEKANAND FIRST
    BHAVYE CHHABRA V B VIVEKANAND SECOND
    MANAN V B NEHRU THIRD
    KASHVI V C VIVEKANAND FIRST
    PARTH GROVER V C NEHRU FIRST
    DRON AHUJA V C VIVEKANAND FIRST
    ROHAN MINHAS V C NEHRU SECOND
    YAGAY V C TAGORE THIRD
    DIKSHA RANA V C TAGORE THIRD
    KHUSHBOO V C VIVEKANAND THIRD
    GOVIND V C VIVEKANAND THIRD

     


  • 03rd August'17

    Intra Class Zig Zag Race Competition: Class KG

    It was truly mesmerizing watching tiny toddlers disciplined zig-zag on their own track and enjoying the race.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

     

    SAHAS RAWAL KG   FIRST
    RAVYA ARORA KG   SECOND
    AARAV GUPTA KG   THIRD
    PAAVIT KHANIJA KG   THIRD

     


  • 28th July'17

    Inter Class Zig Zag Race Competition: Class I

    All the students enthusiastically participated in Zig Zag Race.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    AGRIM BHATIA I A NEHRU FIRST
    DIKSHIL DESWAL I A VIVEKANAND SECOND
    JAPNEET SINGH I A NEHRU SECOND
    MADHAV AHUJA I B BHABHA THIRD
    UDAY RAJ SINGH I B VIVEKANAND THIRD

     


  • 28th July'17

    Inter House Football Competition : Class IV-V

    Best Player : PRIYAM AHUJA ( Class-V A : BHABHA )

    RESULT

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    LOHITAKSH RAWAL IV C NEHRU FIRST
    PRIYAM AHUJA V A BHABHA SECOND
    PRAYAG THAKUR V B VIVEKANAND THIRD

     


  • 27th July'17

    Intra House Story Telling Competition - Class : IV

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    BHAVIKA KHURANA IV A TAGORE FIRST
    SIYA IV A NEHRU SECOND
    BHAVIK KHURANA IV A NEHRU SECOND
    KRISHNAV CHANANA IV A TAGORE SECOND
    LAKSHAY DAWAR IV A BHABHA THIRD
    KHUSHBOO GULATI IV A TAGORE THIRD
    PRACHI KAMRA IV A VIVEKANAND CONSOLATION

     

    NANDIKA BATRA IV B NEHRU FIRST
    AMULYA SETHI IV B BHABHA SECOND
    AYAAN GARG IV B TAGORE SECOND
    SAKSHAM GUPTA IV B VIVEKANAND THIRD
    SAHER AHUJA IV B VIVEKANAND THIRD
    MADHAV GOEL IV B BHABHA THIRD
    CHITRANSHI SACHAN IV B BHABHA THIRD
    SAKSHAM ASIJA IV B VIVEKANAND THIRD
    RUHAAN GULATI IV B BHABHA THIRD
    PARI MAINI IV B BHABHA CONSOLATION
    GAUTAM GABA IV B TAGORE CONSOLATION

     

    OJASWINI SHARMA IV C NEHRU SECOND
    BHAVYA IV C VIVEKANAND THIRD
    HARSHITA IV C BHABHA THIRD
    CHINMAY JAIN IV C VIVEKANAND CONSOLATION
    MADHAV NARANG IV C NEHRU CONSOLATION

     


  • 26th July'17

    Teej Celebration : Class P.Nur-II

    Teej is the most popular festival of india. It is celebrated in many states during the month of Hindi-shravan maas. It is the celebration of monsoons. It can be celebrated in the memories of lord Shiva and Parvati. Women and girls enjoy swings, mehandi, wear green or yellow coloured cloths on the day of Teej. The special dish of Teej is ghewar. People celebrate this festival with a great joy.

  • 24th July'17

    Inter House Taekwondo Competition : Class IV-V

    Best Player (Girl) : VIBHUTI BHATIA ( Class-V A : TAGORE )
    Best Player (Boy) : LAKSAHY DAWAR ( Class-IV A : BHABHA )

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    GIRLS

    UNDER 40 KG

    VIBHUTI BHATIA V A TAGORE FIRST
    NAVYA SINGH V A VIVEKANAND SECOND
    OJASWANI SHARMA IV C NEHRU THIRD

    BOYS

    UNDER 25 KG

    KESHAV SACHDEVA V A BHABHA FIRST
    PRAYAG THAKUR V B VIVEKANAND SECOND
    MADHAV NARANG IV C NEHRU THIRD

    UNDER 30 KG

    SHRESHTH NIJHAWAN V A BHABHA FIRST
    ISHAAN NARANG V A NEHRU SECOND
    KESHAV GROVER IV B TAGORE THIRD

    UNDER 35 KG

    HEMANT CHHABRA V C NEHRU FIRST
    DHAIRYA GARG IV B BHABHA SECOND
    KUNAL GOEL IV B VIVEKANAND THIRD

    UNDER 40 KG

    LAKSHAY DAWAR IV A VIVEKANAND FIRST
    LAKSHAY BANSAL IV C BHABHA SECOND
    RUDRA SAINI V C NEHRU THIRD

     


  • 21st July'17

    All India Camlin Painting Competition: Class KG &V

    All the students enthusiaatically participated in Camlin Drawing Competion.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    SHABAD JAGGA KG A   FIRST
    PAAVIT KHANIJA KG A   FIRST
    NAVYA BAREJA KG A   SECOND
    HEYANT GULIA KG A   THIRD
    PAKHI KAKKAR KG A   THIRD
    AAVYA KG B   FIRST
    MADHAV KAMRA KG B   FIRST
    AARAV LAKHOTIYA KG B   FIRST
    RAVYA ARORA KG B   FIRST
    AYANA KG B   FIRST
    YASH KG B   SECOND
    HARNEEK MALHOTRA KG B   SECOND
    SAHAS RAWAL KG B   SECOND
    SACHLEEN KG B   SECOND
    AARAV GUPTA KG B   SECOND
    KIYAN SONI KG B   SECOND
    MOHINA NARANG KG B   THIRD
    ALIA GUPTA KG B   THIRD
    ASMI MALIK KG B   THIRD
    PRISHA JAIN KG B   THIRD
    CHARVI DUDEJA KG B   THIRD
    JESHON ANEJA KG B   CONSOLATION
    ARJUN CHAUDHARY KG B   CONSOLATION
    SAMRAT TEHRI KG B   CONSOLATION
    SHARON BATHLA KG B   CONSOLATION
    RUHANI NARANG KG B   CONSOLATION
    MEHUL AHUJA KG B   CONSOLATION
    PALAK GABA I A NEHRU FIRST
    SAMARTH CHUGH I A NEHRU FIRST
    SYNA I A NEHRU FIRST
    BHAVISHYA KHATTAR I A TAGORE SECOND
    GATIK BATRA I A NEHRU SECOND
    HARDIK KATHURIA I A TAGORE SECOND
    JAPNEET SINGH I A NEHRU SECOND
    MAULIK SACHDEVA I A BHABHA SECOND
    VEER PRATAP KUNDU I A BHABHA SECOND
    VRINDA I A TAGORE SECOND
    AGRIM BHATIA I A NEHRU THIRD
    DIKSHA GAUD I A VIVEKANAND THIRD
    DIKSHIL DESWAL I A VIVEKANAND THIRD
    HARSHIT DHINGRA I A TAGORE THIRD
    LAVANAYA I A BHABHA THIRD
    LOVEPREET SINGH I A TAGORE THIRD
    NEERAJ AHUJA I A VIVEKANAND THIRD
    TATTS ARORA I B VIVEKANAND FIRST
    MADHAV AHUJA I B BHABHA FIRST
    NAVRAJ SINGH I B VIVEKANAND SECOND
    VRINDA KALRA I B NEHRU SECOND
    BHAVIK I B BHABHA SECOND
    MISHIKA I B TAGORE SECOND
    MUDIT PUGALIA I B VIVEKANAND THIRD
    HARSHIT GARG I B TAGORE THIRD
    HRIDYAAN BAWEJA I B VIVEKANAND THIRD
    TANISH MALHOTRA I B NEHRU THIRD
    AARSHIYA BATRA I B TAGORE THIRD
    SHIVAM MEHTA I B BHABHA THIRD
    DEVISHA BHATLA I B VIVEKANAND THIRD
    UDAY RAJ SINGH I B VIVEKANAND THIRD
    AANVI JUNEJA II A NEHRU FIRST
    ALOKIK MITTAL II A VIVEKANAND FIRST
    DIA BATRA II A NEHRU FIRST
    OJAS DHAMIJA II A NEHRU FIRST
    PARI SETHI II A TAGORE FIRST
    YASHIKA BANSAL II A NEHRU FIRST
    ARNAV GARG II A VIVEKANAND SECOND
    BANI II A TAGORE SECOND
    NIA ARORA II A BHABHA SECOND
    SHAH VASUJA II A NEHRU SECOND
    AKHIL NAGAR II A TAGORE THIRD
    KRISHAV GARG II A TAGORE THIRD
    MOHAK JAIN II A BHABHA THIRD
    NIKUNJ DHINGRA II A VIVEKANAND THIRD
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND FIRST
    PRITHVI CHANANA II C TAGORE FIRST
    NIRBAAN SINGH II C VIVEKANAND FIRST
    KAVISH JUNEJA II C NEHRU SECOND
    VRINDA NAGPAL II C BHABHA SECOND
    ANIRUDH SATIZA II C TAGORE THIRD
    SIYA ANEJA II C VIVEKANAND THIRD
    CHAITANYA ARORA II C BHABHA THIRD
    AYAAN GARG II C BHABHA THIRD
    NIKUNJ GOEL II C NEHRU THIRD
    PRISHA MALIK II C NEHRU THIRD
    RAGHAV II C NEHRU THIRD
    BHUVI BAJAJ II C BHABHA THIRD
    AVNI GARG III A NEHRU FIRST
    DEEPANK III A NEHRU FIRST
    PARAS GUPTA III A BHABHA FIRST
    VAIDEHI III A TAGORE FIRST
    VANI III A VIVEKANAND FIRST
    MAYURI JAIN III A BHABHA FIRST
    HARMANPREET III A VIVEKANAND SECOND
    ASMI BATRA III A BHABHA SECOND
    RISHIK III A NEHRU SECOND
    BHUVI III A NEHRU SECOND
    TANISHAK III A BHABHA SECOND
    ASIT BATRA III A TAGORE SECOND
    KHUSHMEET SINGH III A VIVEKANAND THIRD
    NAINIKA KATARIA III A TAGORE THIRD
    PRIYANSHI III A NEHRU THIRD
    AARUSH MITTAL III A BHABHA THIRD
    MISHTHI III A NEHRU THIRD
    KAYANAY KAKKAR III A VIVEKANAND THIRD
    ARSHBIR III B BHABHA FIRST
    PAARTH III B TAGORE SECOND
    AARUSH MALIK III B BHABHA SECOND
    ANVIKA III B TAGORE SECOND
    VANSH GUPTA III B VIVEKANAND SECOND
    VANSH ARORA III B VIVEKANAND SECOND
    MUKTI III B TAGORE SECOND
    MAHIKA GANGWANI III B NEHRU THIRD
    EKLAVYA III B NEHRU THIRD
    NISHTHA III B VIVEKANAND THIRD
    DIVYANSHI III B BHABHA THIRD
    KHUSHI JAIN III B TAGORE THIRD
    RONIKA III B NEHRU THIRD
    HARDIK III B VIVEKANAND THIRD
    VIKHYAT III B BHABHA THIRD
    MEHAK III B BHABHA THIRD
    AYUSH BANGAR III C NEHRU FIRST
    KASHIKA III C NEHRU FIRST
    RIYA III C TAGORE FIRST
    ANANYA MIGLANI III C BHABHA SECOND
    JIGISHA III C TAGORE SECOND
    LOVISH CHAWLA III C TAGORE SECOND
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE THIRD
    ARPIT MANCHANDA III C VIVEKANAND THIRD
    NIKUNJ NARANG III C TAGORE THIRD
    SUMATI III C BHABHA THIRD
    ABHAV SATIJA IV A BHABHA FIRST
    ASMI IV A TAGORE FIRST
    KHUSHI JAIN IV A VIVEKANAND FIRST
    KRISHNAV IV A TAGORE SECOND
    NANDIKA BANGA IV A BHABHA SECOND
    BHAVIKA IV A TAGORE SECOND
    SIYA MADAAN IV A NEHRU SECOND
    DIVLEEN IV A NEHRU SECOND
    MANSIMAR IV A NEHRU SECOND
    SHAILIN IV A TAGORE SECOND
    NAVNEET IV A VIVEKANAND THIRD
    ANSHIKA GARG IV A BHABHA THIRD
    YUG DUDEJA IV A VIVEKANAND THIRD
    KHUSHBOO IV A TAGORE THIRD
    TANMAY GABA IV A VIVEKANAND THIRD
    GURPRATAP IV A TAGORE THIRD
    KESHAV GROVER IV B TAGORE FIRST
    SAKSHAM GUPTA IV B VIVEKANAND FIRST
    KUNAL BATRA IV B VIVEKANAND FIRST
    REET MIGLANI IV B TAGORE SECOND
    SAKSHAM ASIJA IV B VIVEKANAND SECOND
    JISHAAN IV B NEHRU SECOND
    DHAIRYA GARG IV B BHABHA SECOND
    NANDIKA BATRA IV B NEHRU SECOND
    MADHAV GOEL IV B BHABHA SECOND
    RUHAAN GULATI IV B BHABHA THIRD
    JIYA CHHABRA IV B BHABHA THIRD
    MAYANK NANDAL IV B NEHRU THIRD
    AMULYA SETHI IV B BHABHA THIRD
    AYAAN GARG IV B TAGORE THIRD
    SIYA LAKHINA IV B BHABHA THIRD
    HARGUN KAUR IV B VIVEKANAND THIRD
    GARVISH ARORA V A BHABHA FIRST
    NAVYA SINGH V A VIVEKANAND FIRST
    LEEVANSHI V A BHABHA FIRST
    MEHAKPREET V A NEHRU FIRST
    NANDINI V A BHABHA FIRST
    NAITIK V A VIVEKANAND SECOND
    ASHVI V A NEHRU SECOND
    VIPUL V A NEHRU SECOND
    HARBEEYR V A BHABHA SECOND
    GARIMA V A BHABHA SECOND
    SHRESHTA V A BHABHA THIRD
    VIBUTI V A TAGORE THIRD
    SHAILJA V A NEHRU THIRD
    KESHAV V A BHABHA THIRD
    SAKSHAM V A TAGORE THIRD
    SUHANA V B NEHRU FIRST
    KUSHAGR V B VIVEKANAND FIRST
    DHAIRYA V B BHABHA FIRST
    ASHMEET V B TAGORE FIRST
    DIVYA V B NEHRU SECOND
    AVNI V B BHABHA SECOND
    ZOYA V B BHABHA SECOND
    MEDHA V B BHABHA SECOND
    SAMAIRA V B BHABHA SECOND
    PRANSHUL V B TAGORE SECOND
    PRAYAG V B VIVEKANAND THIRD
    MANAN V B NEHRU THIRD
    BHAVYE CHHABRA V B VIVEKANAND THIRD
    BHAVAY V B VIVEKANAND THIRD
    LAKSHAY V B BHABHA THIRD
    DHRUV V B NEHRU THIRD
    DEV V B TAGORE THIRD
    ABHAYJEET V B TAGORE THIRD
    RUDRA V C NEHRU FIRST
    NADAR V C NEHRU FIRST
    DRON V C VIVEKANAND FIRST
    KHWAISH V C NEHRU FIRST
    ROHAN V C NEHRU SECOND
    TANZIL V C VIVEKANAND SECOND
    SHIVIKA V C BHABHA SECOND
    HEMANT V C NEHRU SECOND
    KHUSHBOO V C VIVEKANAND SECOND
    YAGAY V C TAGORE THIRD
    HARSHIL V C VIVEKANAND THIRD
    KAASHVI V C VIVEKANAND THIRD
    JESSICA V C TAGORE THIRD
    KANGANA V C TAGORE THIRD
    SAKSHAM V C TAGORE THIRD

     


  • 14th July'17

    Inter House Swimming Competition (Final)- Class : IV & V

    Best Swimmer (Girl) : Ojaswini Sharma (Class-IV C : Nehru)
    Best Swimmer (Boy) : Chaitanya Singla (Class- IV C : Vivekanand)

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    GIRLS

    25 MT FREE STYLE

    OJASWINI SHARMA IV C NEHRU FIRST
    SHIVIKA MALIK V C BHABHA SECOND
    SHALJA MAKOL V A NEHRU THIRD

    16 MT FREE STYLE

    DIVYA GARG V B NEHRU FIRST
    SAMAIRA BATRA V B BHABHA SECOND
    LEEVANSHI V A BHABHA THIRD

    BOYS

    25 MT FREE STYLE

    CHAITANYA SINGLA IV C VIVEKANAND FIRST
    RUSHIL GOEL V B BHABHA SECOND
    NAMISH KHARBANDA V C NEHRU THIRD

    16 MT FREE STYLE

    YASHODHAN IV A VIVEKANAND FIRST
    LAKSHAY BAREJA V B BHABHA SECOND
    SHRESHTH NIJHAWAN V A BHABHA THIRD

     


  • 14th July'17

    Intra Class Zig-Zag Competition - Class : II

    All the students enthusiastically participated in the zig-zag race. It was an enjoyable activity which helps to incorporate team work and focussing skills among participants.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    PURAV KHURANA II VIVEKANAND FIRST
    PRANJAL GOEL II VIVEKANAND FIRST
    MANAN GABA II TAGORE SECOND
    OJAS DHAMIJA II NEHRU SECOND
    AAYAN GARG II BHABHA THIRD
    TEJAS SAINI II BHABHA THIRD

     


  • 13th July'17

    Intra Class Talent Hunt - Class : III

    Talent is always inborn, students participated enthusiastically. They displayed skills in different art forms as dance , singing , instrumental music, acting etc.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    ARNAV GOEL III A TAGORE FIRST
    AVNI GARG III A NEHRU FIRST
    MAIRA SINGLA III A VIVEKANAND FIRST
    VAIDEHI DHINGRA III A TAGORE FIRST
    VANI MIGLANI III A VIVEKANAND FIRST
    ASMI BATRA III A BHABHA SECOND
    SIMARPREET SINGH III A NEHRU SECOND
    VAANYA MITTAL III A NEHRU THIRD
    BHUVI KHURANA III A NEHRU THIRD
    ASIT BATRA III A TAGORE THIRD
    PRIYANSHI III A NEHRU THIRD
    MAHIKA III A VIVEKANAND THIRD

     

    PRATHAM III B BHABHA FIRST
    SHIVANSH III B BHABHA FIRST
    KANIKA III B BHABHA SECOND
    DIVYANSHI III B BHABHA SECOND
    REAYANA III B NEHRU SECOND
    NISHTHA III B VIVEKANAND THIRD
    PAARTH III B TAGORE THIRD
    VANSH GUPTA III B VIVEKANAND THIRD
    PUSHKAR III B VIVEKANAND THIRD
    KESHAV III B NEHRU THIRD

     

    RIYA KAPOOR III C TAGORE FIRST
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE FIRST
    ANANYA MIGLANI III C BHABHA SECOND
    HARDIK TANEJA III C TAGORE SECOND
    PARV SAPRA III C NEHRU SECOND
    SOUMIL BALI III C TAGORE THIRD

     


  • 12th July'17

    Intra Class Talent Hunt - Class : I

    Talent is always inborn, students participated enthusiastically. They displayed skills in different art forms as dance , singing , instrumental music, acting etc.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    AGRIM BHATIA I A NEHRU FIRST
    MANKARAN SINGH I A NEHRU FIRST
    NIHAAL JAIN I A BHABHA FIRST
    HARDIK KATHURIA I A TAGORE FIRST
    NIKET SHARMA I A VIVEKANAND FIRST
    GATIK BATRA I A BHABHA FIRST
    MRIDUL GUMBER I A TAGORE SECOND
    JHANVI DHINGRA I A TAGORE SECOND
    LAVANAYA I A BHABHA THIRD
    RAAVI CHHABRA I A TAGORE THIRD
    HARSHIT DHINGRA I A BHABHA THIRD
    SYON CHUGH I A BHABHA THIRD
    AMAIRAA GARG I A BHABHA CONSOLATION
    JAPNEET SINGH I A TAGORE CONSOLATION
    HIROLEY HURIA I A NEHRU CONSOLATION
    TEJASWINI SALUJA I A VIVEKANAND CONSOLATION

     

    SHIVAM MEHTA I B BHABHA FIRST
    BHAVIK I B BHABHA FIRST
    HARSHIT GARG I B TAGORE FIRST
    DEVISHA BHATLA I B VIVEKANAND FIRST
    HRIDYAAN BAWEJA I B VIVEKANAND SECOND
    AARUSH JAISWAL I B NEHRU SECOND
    SOMYA I B NEHRU SECOND
    SANYAM BAREJA I B VIVEKANAND SECOND
    VRINDA KALRA I B NEHRU SECOND
    SHANVI JAIN I B VIVEKANAND SECOND
    TATTS ARORA I B TAGORE THIRD
    MISHIKA I B TAGORE THIRD
    UDAY RAJ SINGH I B VIVEKANAND THIRD
    NAVRAJ I B VIVEKANAND THIRD

     


  • 7th July'17

    Inter House Yoga Competition - Class : III-V

    Best Performer (Girl) : Khushi Jain (Class-IV A : Vivekanand)
    Best Performer (Boy) : Kushagra Sinlag (Class- V B : Vivekanand)

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    Girls

    KHUSHI JAIN IV A VIVEKANAND FIRST
    GAURI SINGH III C VIVEKANAND FIRST
    TANZIL SONI V C VIVEKANAND FIRST
    HARGUN KAUR IV B VIVEKANAND FIRST
    VIBHUTI BHATIA V A TAGORE SECOND
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE SECOND
    BHAVIKA KHURANA IV B TAGORE SECOND
    RIYA KAPOOR III C TAGORE SECOND
    SIYA MADAAN IV A NEHRU THIRD
    OJASWINI SHARMA IV C NEHRU THIRD
    SAILJA MOKOR V A NEHRU THIRD
    SHRUTI NANDAL V B NEHRU THIRD

    Boys

    KUSHAGRE SINGLA V B VIVEKANAND FIRST
    BHAVYA JAIN V B VIVEKANAND FIRST
    KUNAL BATRA IV B VIVEKANAND FIRST
    RAGHAV BANSAL IV C VIVEKANAND FIRST
    AYAN GARG IV B TAGORE SECOND
    PARTH SINGLA IV B TAGORE SECOND
    BHAVISHAY AHLAWAT V A TAGORE SECOND
    YAGAY SACHDEVA IV A TAGORE SECOND
    ROHAN MANHAS V C NEHRU THIRD
    MAYANK NANDAL IV B NEHRU THIRD
    SIMARPREET SINGH III A NEHRU THIRD
    SHIVEN GUPTA IV B NEHRU THIRD

     


  • 5th July'17

    Intra Class Tearing and Pasting - Class : P.Nur -K.G.

    Endeovour to inculcate creative skills along with concentration. This competition Tearing and Pasting was organised. Children participated enthusiastically with a lot of interest.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    GURMEET KAUR P.NUR FIRST
    BHAVISH CHAWLA P.NUR FIRST
    DEV ARORA P.NUR FIRST
    AARVI SAPRA P.NUR FIRST
    PRABHNEET KAUR P.NUR FIRST
    NIA WADHWA P.NUR FIRST
    VIAAN DUREJA P.NUR FIRST
    DEVANSHI BHATIA P.NUR SECOND
    VEERANGNA SHARMA P.NUR SECOND
    SANAT TAKKAR P.NUR SECOND
    MEHUL WADHWA P.NUR SECOND
    RAMAN ANEJA P.NUR SECOND
    ARADHYA SALJA P.NUR THIRD
    SUZANNE BATHLA P.NUR THIRD

     

    PULKIT BATRA NUR FIRST
    ELORIKA MADAAN NUR FIRST
    JAIRAJ NAIN NUR FIRST
    JITVIK NUR FIRST
    BHAVISH THAPPA NUR SECOND
    DIVYA SAINI NUR SECOND
    SAMAR BAJAJ NUR SECOND
    DVITI GOEL NUR SECOND
    KHUSHPAL ARORA NUR SECOND
    PRANJAL DESWAL NUR SECOND
    AARAV SHARMA NUR SECOND
    KHYAN CHAWLA NUR SECOND
    SIDDHI DUMRA NUR SECOND
    ADITYA SAHORE NUR THIRD
    DHRUV KANSAL NUR THIRD
    PRANAY HURIA NUR THIRD
    DIVYANSH SINGLA NUR THIRD
    VAANYA NUR THIRD
    MANASVI MALIK NUR THIRD
    FIONA GANDHI NUR THIRD
    TAVISH WADHWA NUR THIRD
    ROHANI CHOPRA NUR THIRD
    VIHAAN SAHAY NUR THIRD
    DIVJOT NUR THIRD
    SHORYA SANGWAN NUR THIRD
    JASLEEN BAJWA NUR THIRD
    SIYA VERMA NUR THIRD
    HIMANSHI GARG NUR THIRD
    LUVYANSH GARG NUR THIRD
    PRITHU CHAWLA NUR THIRD
    ASMI BATRA NUR THIRD
    DANISH DUREJA NUR THIRD
    VAANI NUR THIRD

     

    NAVYA BAREJA K.G. A FIRST
    PAAVIT KHANIJA K.G. A FIRST
    RITESH SONI K.G. A FIRST
    ASMI K.G. A FIRST
    HEYANT GULIA K.G. A FIRST
    PAKHI KAKKAR K.G. A FIRST
    EKLAVYA K.G. A SECOND
    HARNEEK KAUR K.G. A SECOND
    MISHTI SHAH K.G. A SECOND
    ARNAV CHHABRA K.G. A SECOND
    DIVNEET KAUR K.G. A SECOND
    TANISH JATANA K.G. A SECOND
    MADHAV KATYAL K.G. A SECOND
    HIMANGI K.G. A SECOND
    MANMOL K.G. A SECOND
    SHABAD JAGGA K.G. A SECOND
    HARMAN ANEJA K.G. A THIRD
    AASTHA K.G. A THIRD
    ABHIGYA K.G. A THIRD
    GAURANG K.G. A THIRD
    HARSH K.G. A THIRD
    SHRESHTH K.G. A THIRD

     

    RAVYA ARORA K.G. B FIRST
    AARAV GUPTA K.G. B FIRST
    SAHAS RAWAL K.G. B FIRST
    ALIA GUPTA K.G. B FIRST
    SACLEEN K.G. B FIRST
    PRISHA JAIN K.G. B FIRST
    RUHANI NARANG K.G. B SECOND
    MEHUL AHUJA K.G. B SECOND
    MOHINA NARANG K.G. B SECOND
    HARNEEK MALHOTRA K.G. B THIRD
    SHARON K.G. B THIRD
    ASMI MALIK K.G. B THIRD
    YASH TONDON K.G. B THIRD
    MADHAV KAMRA K.G. B THIRD
    CHARVI DUREJA K.G. B THIRD
    SAMRAT TEHRI K.G. B THIRD
    JESHON ANEJA K.G. B THIRD
    AARAV LAKHOTIYA K.G. B THIRD
    KIYAAN SONI K.G. B THIRD
    ARJUN CHAUDHRY K.G. B THIRD

     


  • 18th May'17

    Intra Class Show n Tell - Class : I

    Show and Tell competition was organised in the class. It helps to increase their vocabulary through reading, writing and listening different words. It helps children feel comfortable while speaking in front of others.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    NIKET SHARMA I A TAGORE FIRST
    RAAVI CHHABRA I A VIVEKANAND FIRST
    NEERAJ AHUJA I A VIVEKANAND SECOND
    MRIDUL GUMBER I A BHABHA SECOND
    AGRIM BHATIA I A NEHRU SECOND
    JAPNEET SINGH I A NEHRU SECOND
    GATIK BATRA I A NEHRU SECOND
    SYNA I A NEHRU SECOND
    HARSHIT DHINGRA I A TAGORE THIRD
    NIHAAL JAIN I A NEHRU THIRD
    HARDIK KATHURIA I A TAGORE THIRD

     

    SHANVI JAIN I B VIVEKANAND FIRST
    HARSHIT GARG I B TAGORE FIRST
    BHAVIK I B BHABHA FIRST
    DEVISHA BHATLA I B VIVEKANAND FIRST
    UDAY RAJ SINGH I B VIVEKANAND FIRST
    TANISH MALHOTRA I B NEHRU FIRST
    HRIDYAAN BAWEJA I B VIVEKANAND SECOND
    DIVYANSHI GARG I B BHABHA SECOND
    NAVRAJ SINGH DHALIWAL I B VIVEKANAND SECOND
    AARSHIYA BATRA I B TAGORE SECOND
    MADHAV AHUJA I B BHABHA THIRD
    AARUSH JAISWAL I B NEHRU THIRD
    TATTS ARORA I B TAGORE THIRD

     

  • 15th May'17

    Intra Class Show n Tell - Class : II

    Show and Tell in the classroom can help strengthen children's oral skills. It helps foster public speaking skill and helps children feel comfortable while taking in front of people. This competition was organized to increse their vocabulary through reading, writing, speaking and listening different words.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    PARV JAIN II A BHABHA FIRST
    SIA GAKHAR II A VIVEKANAND FIRST
    BANI II A TAGORE SECOND
    OJAS DHAMIJA II A NEHRU SECOND
    RITISHA HURIYA II A BHABHA SECOND
    DIA BATRA II A NEHRU SECOND
    PARI SETHI II A TAGORE THIRD
    SHIVANSH SINGH II A VIVEKANAND THIRD
    NIA ARORA II A BHABHA THIRD
    KRISHAV GARG II A TAGORE THIRD

     

    SEERAT MALHOTRA II B TAGORE FIRST
    GAURVI II B VIVEKANAND FIRST
    LAKSHAY KAKKAR II B BHABHA SECOND
    NIKUNJ GARG II B NEHRU SECOND
    RAYAN AHUJA II B BHABHA SECOND
    VANSH LUTHRA II B BHABHA THIRD
    YASHIKA SACHDEVA II B BHABHA THIRD
    SYON II B VIVEKANNAD THIRD
    YASH KHUNGAR II B TAGORE THIRD

     

    KAVISH JUNEJA II C NEHRU FIRST
    BHUVI BAJAJ II C BHABHA SECOND
    ANIRUDH SATIJA II C TAGORE SECOND
    NIKUNJ GOEL II C NEHRU THIRD
    AARAV JAIN II C VIVEKANAND THIRD
    ARNAV GOEL II C NEHRU THIRD
    SIA ANEJA II C VIVEKANAND THIRD
    PRITHVI CHANANA II C TAGORE THIRD
    AAYAN GARG II C BHABHA THIRD
    KABIR CHACHRA II C VIVEKANAND THIRD

     


  • 18th May'17

    Intra Class Show n Tell - Class : I

    Show and Tell competition was organised in the class. It helps to increase their vocabulary through reading, writing and listening different words. It helps children feel comfortable while speaking in front of others.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    NIKET SHARMA I A TAGORE FIRST
    RAAVI CHHABRA I A VIVEKANAND FIRST
    NEERAJ AHUJA I A VIVEKANAND SECOND
    MRIDUL GUMBER I A BHABHA SECOND
    AGRIM BHATIA I A NEHRU SECOND
    JAPNEET SINGH I A NEHRU SECOND
    GATIK BATRA I A NEHRU SECOND
    SYNA I A NEHRU SECOND
    HARSHIT DHINGRA I A TAGORE THIRD
    NIHAAL JAIN I A NEHRU THIRD
    HARDIK KATHURIA I A TAGORE THIRD

     

    SHANVI JAIN I B VIVEKANAND FIRST
    HARSHIT GARG I B TAGORE FIRST
    BHAVIK I B BHABHA FIRST
    DEVISHA BHATLA I B VIVEKANAND FIRST
    UDAY RAJ SINGH I B VIVEKANAND FIRST
    TANISH MALHOTRA I B NEHRU FIRST
    HRIDYAAN BAWEJA I B VIVEKANAND SECOND
    DIVYANSHI GARG I B BHABHA SECOND
    NAVRAJ SINGH DHALIWAL I B VIVEKANAND SECOND
    AARSHIYA BATRA I B TAGORE SECOND
    MADHAV AHUJA I B BHABHA THIRD
    AARUSH JAISWAL I B NEHRU THIRD
    TATTS ARORA I B TAGORE THIRD

     


  • 12th May'17

    Intra Class Colouring Competition - Class : Pre.Nur-KG

    Developing their fine motor skills, colouring competition was held in which students participated with all firm and frolic.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    VEERANGNA SHARMA PRE-NUR FIRST
    SUZANE BATHLA PRE-NUR FIRST
    PRABHNEET KAUR PRE-NUR SECOND
    VIAAN DUREJA PRE-NUR THIRD
    AARVI SAPRA PRE-NUR THIRD
    ARADHYA SALUJA PRE-NUR THIRD
    GURMEET KAUR PRE-NUR THIRD

     

    ELORIKA MADAAN NUR FIRST
    ATIKSH JAIN NUR FIRST
    DIVYA SAINI NUR SECOND
    AARAV SHARMA NUR SECOND
    BHAVESH THAPPA NUR SECOND
    VAANI NARANG NUR THIRD
    PRANJAL DESWAL NUR THIRD
    FIONA GANDHI NUR THIRD

     

    ARNAV CHHABRA KG A FIRST
    ABHIGYA KANSAL KG A FIRST
    SHABAD JAGGA KG A SECOND
    NAVYA BAREJA KG A THIRD
    PAKHI KG A THIRD
    AASTHA KG A THIRD

     

    MOHINA NARANG KG B FIRST
    ALIA GUPTA KG B FIRST
    RAVYA ARORA KG B FIRST
    SHARON BATHLA KG B FIRST
    SACHLEEN KG B SECOND
    AARAV GUPTA KG B SECOND
    MADHAV KAMRA KG B SECOND
    SAHAS RAWAL KG B SECOND
    AYANA KG B SECOND
    AAVYA KG B SECOND
    YASH KG B SECOND
    SAMRAT TEHRI KG B THIRD
    CHARVI DUDEJA KG B THIRD
    ASMI MALIK KG B THIRD
    MEHUL AHUJA KG B THIRD
    TANVEER KG B THIRD
    HARNEEK MALHOTRA KG B THIRD

     

  • 11th May'17

    Intra Class Musical Chair - Class : P Nur - Nur

    Musical Chair enhancing their fine motoo skills. Children responded very well and enjoyed doing the activity.

    RESULT

    STUDENT NAME

    Class

    POSITION

    VEERANGNA P Nur FIRST
    SUZANE BATHLA P Nur SECOND
    GURMEET SINGH P Nur THIRD

     

    SIYA VERMA Nur FIRST
    LUVYANSH GARG Nur SECOND
    BHAVESH THAPPA Nur THIRD

     


  • 10th May'17

    Post Office Visit - Class : Pre Nur-II

    The students of classes Pre Nur- II visited post office.They were all carrying their post card which they have made for their mothers for Mother's Day.They posted their cards and they got to know about the post office,Postman nad the letter box.

  • 09th May'17

    MUN (Model United Nation) Workshop - Class : IX-XII

     The Workshop was organised by the team flamboyant toddlers under Mr. Rahul Menon. The Main Motive of the workshop was to give a brief understanding of how a Model United Nation works. A mock session was organised by the team where the students actively participated.

  • 4th May'17

    Intra Class Musical Chair - Class : KG

    Musical Chair enhancing their fine motoo skills. Children responded very well and enjoyed doing the activity.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    MADHAV KATYAL KG A FIRST
    MADHAV KAMRA KG B SECOND
    ALIA GUPTA KG B THIRD

     


  • 28th April'17

    Religious Places - Class : Pre-Nur - II

    India is a nation that believes in the ideology of unity in diversity. It is an abode of different religions, cultures and ethonic values and customs. There are large number of temples, gurdwaras and churches which are visited by people from different religions. This visit was planned to inculcate the feeling of equality and respect for all religions. They will be able to respect other views and will understand diversity in society. They will be able to develop an understanding of religious traditions & appreciate the cultural diversity.

  • 27th April'17

    Intra Class English Calligraphy - Class : II

    Calligraphy is a visual art related to writing. Calligraphy practice can be defined as " the art of giving form to signs in an expressive, harmonious & skillful manner". This competition is all about recognizing the importance of handwriting and it was wonderful to see all the students taking part enthusiastically. It was done to inspire students to improve their handwriting.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    YASHIKA BANSAL II A NEHRU FIRST
    SIA GAKHAR II A VIVEKANAND FIRST
    ALOKIK MITTAL II A VIVEKANAND SECOND
    ARNAV GARG II A VIVEKANAND SECOND
    NIA ARORA II A BHABHA SECOND
    DIA BATRA II A NEHRU SECOND
    RITISHA HURIA II A BHABHA SECOND
    PARI SETHI II A TAGORE THIRD
    SEHPAR CHHABRA II A BHABHA THIRD
    ARPIT SALUJA II A BHABHA THIRD
    MOHAK JAIN II A BHABHA THIRD
    KRISHAV GARG II A TAGORE THIRD

     

    YASHIKA SACHDEVA II B BHABHA FIRST
    SEERAT MALHOTRA II B TAGORE FIRST
    ATHARV MITTAL II B TAGORE FIRST
    ANIKA MAHAJAN II B VIVEKANAND FIRST
    SHUBH SAINI II B NEHRU SECOND
    KARTIK II B BHABHA SECOND
    GAURVI II B VIVEKANAND SECOND
    NIKUNJ GARG II B NEHRU SECOND
    HARSHIL II B TAGORE SECOND
    AARAV GULATI II B NEHRU THIRD
    ISHAAN GULATI II B TAGORE THIRD
    VANSH LUTHRA II B BHABHA THIRD
    JAISMEEN II B TAGORE THIRD
    ARMAAN CHAWLA II B NEHRU THIRD
    RAYAN AHUJA II B BHABHA THIRD
    RISHABH CHUGH II B VIVEKANAND THIRD
    YASH KHUNGAR II B TAGORE THIRD

     

    MANAN GABA II C TAGORE FIRST
    VRINDA NAGPAL II C BHABHA FIRST
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND FIRST
    PRITHVI CHANANA II C TAGORE FIRST
    BHUVI II C BHABHA FIRST
    RAGHAV II C NEHRU SECOND
    ARNAV GOEL II C NEHRU SECOND
    NIRBAN II C VIVEKANAND SECOND
    AARAV JAIN II C VIVEKANAND SECOND
    ANIRUDH SATIJA II C TAGORE THIRD
    SANCHAY NARANG II C NEHRU THIRD
    SIYA ANEJA II C VIVEKANAND THIRD
    PRISHA MALIK II C NEHRU THIRD
    NIKUNJ GOEL II C NEHRU THIRD
    KAVISH JUNEJA II C NEHRU THIRD
    MANVI II C NEHRU THIRD

     


  • 27th April'17

    Show n Tell - Class : III

    This activity supports social skill , along with personal and intellectual development.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    VAIDEHI DHINGRA III A TAGORE FIRST
    VANI MIGLANI III A VIVEKANAND SECOND
    HARMANPREET III A VIVEKANAND SECOND
    AVNI GARG III A NEHRU SECOND
    AARUSH MITTAL III A BHABHA THIRD
    BHUVI KHURANA III A NEHRU THIRD
    MISHTHI III A NEHRU THIRD
    VANYA MITTAL III A NEHRU THIRD

     

    HRIDYANSH III B TAGORE SECOND
    REAYANA III B NEHRU SECOND
    AARUSH MALIK III B BHABHA THIRD
    ARSHBIR SINGH III B BHABHA THIRD
    DIVYANSHI III B BHABHA THIRD
    NISHTHA NARANG III B VIVEKANAND THIRD
    PRATHAM MAKOL III B BHABHA THIRD
    PARTH GAKHER III B TAGORE THIRD
    KHUSHI JAIN III B TAGORE THIRD

     

    SANVI GROVER III C BHABHA SECOND
    ANANYA MIGLANI III C BHABHA SECOND
    JIGISHA SINGLA III C TAGORE THIRD
    KARTIKEY III C BHABHA THIRD
    KASHIKA AILAWADHI III C NEHRU THIRD
    VARCHAS CHHABRA III C NEHRU THIRD

     


  • 26th April'17

    Intra Class Hindi Calligraphy - Class : II

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    AKHIL NAGAR II A TAGORE FIRST
    RITISHA HURIA II A BHABHA FIRST
    BANI II A TAGORE SECOND
    ALOKIK MITTAL II A VIVEKANAND SECOND
    DIA BATRA II A NEHRU THIRD
    SIA GAKHAR II A VIVEKANAND THIRD

     

    AKSHARA SINGH II B BHABHA FIRST
    HURSHIL II B TAGORE FIRST
    ANIKA MAHAJAN II B VIVEKANAND SECOND
    RISHAB CHUGH II B VIVEKANAND SECOND
    GAURVI II B VIVEKANAND THIRD
    ISHAAN GULATI II B TAGORE THIRD

     

    VRINDA NAGPAL II C BHABHA FIRST
    PRITHVI CHANANA II C TAGORE FIRST
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND SECOND
    BHUVI II C BHABHA SECOND
    SOMYA II C TAGORE THIRD
    SANCHAY NARANG II C NEHRU THIRD

     


  • 26th April'17

    Show n Tell - Class : IV

    This activity supports social skill , along with personal and intellectual development.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    LAKSHAY DAWAR IV A BHABHA FIRST
    SIYA MADAAN IV A NEHRU SECOND
    MANSIMAR KAUR IV A NEHRU SECOND
    KRISHAV CHANANA IV A TAGORE SECOND
    BHAVIKA KHURANA IV A TAGORE SECOND
    BHAVIK KHURANA IV A NEHRU THIRD
    DIVLEEN KAUR IV A NEHRU THIRD

     

    SIDDHARTH ANEJA IV B TAGORE FIRST
    ASEES KAUR IV B NEHRU FIRST
    MADHAV GOEL IV B BHABHA FIRST
    RUHAAN GULAT IV B BHABHA FIRST
    NANDIKA BATRA IV B NEHRU FIRST
    REET MIGLANI IV B TAGORE SECOND
    HARGUN KAUR IV B VIVEKANAND SECOND
    SAHER AHUJA IV B VIVEKANAND THIRD
    JISHAAN IV B NEHRU THIRD

     

    HARSHITA IV C BHABHA FIRST
    OJASWINI SHARMA IV C NEHRU FIRST
    CHINMAY IV C VIVEKANAND THIRD
    NIYATI IV C VIVEKANAND THIRD
    VANSHIKA IV C NEHRU THIRD

     


  • 25th April'17

    Fancy Dress Competition - Class : Nursery-Kinder Garten

    Our cute little budding stars showcased various social causes and created general awarness very confidently.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

     

    ATIKSH JAIN , PRANJAL & PULKIT NUR A FIRST
    ASMI BATRA & SIYA NUR A SECOND
    AARVI , LUVYANSH GARG & VAANI NUR A THIRD

     

    ARNAV CHHABRA , ABHIGYA KANSAL & HIMANGI KG A FIRST
    PAKHI KAKKAR , GAURANG GOEL & ASMI KG A SECOND
    PAAVIT KHANIJA , AASTHA , HARNEEK KAUR , MISHTI SHAH & SHRESHTH TAYAL KG A THIRD

     

    SHARON BATHLA & SAHAS RAWAL KG B FIRST
    AARA LAKOTIYA , AYANA JAIN , AAVYA GUPTA & MOHINA NARANG KG B SECOND
    JESHON ANEJA , TANVEER SINGH , HARNEEK MALHOTRA , KIYAN SONI , MEHUL AHUJA & RUHANI NARANG KG B THIRD

     


  • 24th April'17

    Show n Tell - Class : V

    This activity supports social skill , along with personal and intellectual development.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    NAVYA SINGH V A VIVEKANAND FIRST
    MANIK SHAH ARORA V A TAGORE SECOND
    VIBHUTI BHATIA V A TAGORE THIRD
    AASHVI CHANANA V A NEHRU THIRD
    NAITIK BAWEJA V A VIVEKANAND THIRD

     

    MEDHA CHAWLA V B BHABHA FIRST
    ZOYA ARORA V B BHABHA SECOND
    AVNI MAHAJAN V B BHABHA SECOND

     

    RUDRA SODHI V C NEHRU FIRST
    HEMANT CHHABRA V C NEHRU FIRST

     


  • 21st April'17

    Intra Class Talent Hunt - Class : II

    Talent is always inborn to bring it out.In this competition, children displayed skills in different Art forms as dance , singing , mortial art , instrumental music etc.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    ALOKIK MITTAL II A VIVEKANAND FIRST
    DIA BATRA II A NEHRU FIRST
    SIEA GAKHAR II A VIVEKANAND FIRST
    ARNAV GARG II A VIVEKANAND SECOND
    BANI II A TAGORE SECOND
    RITISHA HURIA II A BHABHA SECOND
    NIA ARORA II A BHABHA THIRD
    PARV JAIN II A BHABHA THIRD
    PARI SETHI II A TAGORE THIRD

     

    YASHIKA SACHDEVA II B BHABHA FIRST
    SEERAT MALHOTRA II B TAGORE FIRST
    YASH KHUNGAR II B TAGORE FIRST
    VANSH LUTHRA II B BHABHA SECOND
    ATHARV MITTAL II B TAGORE SECOND
    HARSHIL PAHWA II B TAGORE SECOND
    GAURVI II B VIVEKANAND THIRD
    SYON II B VIVEKANAND THIRD

     

    KAVISH JUNEJA II C NEHRU FIRST
    NIRBAAN SINGH II C VIVEKANAND FIRST
    ANIRUDH SATIJA II C TAGORE FIRST
    AVISHA ARYA II C VIVEKANAND SECOND
    ALIA KUMAR II C TAGORE SECOND
    BHUVI BAJAJ II C BHABHA SECOND
    AARAV JAIN II C VIVEKANAND THIRD
    ARNAV GOEL II C NEHRU THIRD
    PAARTH BALUJA II C TAGORE THIRD

     


  • 18th April'17

    Intra Class Hindi Calligraphy - Class : III-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    AVNI GARG III A NEHRU FIRST
    VAIDEHI DHINGRA III A NEHRU FIRST
    VANYA MITTAL III A NEHRU FIRST
    TANISHK III A BHABHA SECOND
    PARAS GUPTA III A BHABHA SECOND
    ARNAV GOEL III A TAGORE SECOND
    RAHUL GUPTA III A NEHRU THIRD
    SIMARPREET SINGH III A NEHRU THIRD
    KAYANAT KAKKAR III A VIVEKANAND THIRD
    MAIRA SINGLA III A VIVEKANAND THIRD

     

    RONIKA KHURANA III B NEHRU FIRST
    DIVYANSHI III B BHABHA FIRST
    KANIKA MATTA III B BHABHA FIRST
    ARRUSH MALIK III B BHABHA SECOND
    ARSHBIR SINGH III B BHABHA SECOND
    MUKTI III B TAGORE SECOND
    PAARTH GAKHAR III B TAGORE THIRD
    HRIDYANSH III B TAGORE THIRD
    ARATRIKA III B BHABHA THIRD
    PRATHAM III B BHABHA THIRD
    TARAN SINGH III B TAGORE THIRD

     

    AYUSHAY KHURANA III C NEHRU FIRST
    HARDIK TANEJA III C TAGORE FIRST
    RIYA KAPOOR III C TAGORE FIRST
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE SECOND
    SHORYA AGGARWAL III C TAGORE SECOND
    THAMAN WADHWA III C VIVEKANAND SECOND
    DHAIRYA KALRA III C BHABHA THIRD
    KASHIKA AHLAWAT III C NEHRU THIRD
    UDAY AHMED III C BHABHA THIRD
    AARNA KALRA III C NEHRU THIRD

     

    SIYA MADAAN IV A NEHRU FIRST
    KHUSHI JAIN IV A VIVEKANAND FIRST
    NAVNEET POSWAL IV A TAGORE FIRST
    ASMI BATHLA IV A TAGORE SECOND
    VANSH NAIN IV A BHABHA SECOND
    MANSIMAR KAUR IV A NEHRU SECOND
    SHAILIN REWRI IV A TAGORE THIRD
    ISHANT CHOPRA IV A TAGORE THIRD
    DIVLEEN KAUR IV A NEHRU THIRD
    DAKSH GABA IV A VIVEKANAND THIRD

     

    AYAAN GARG IV B TAGORE FIRST
    RUHAAN GULATI IV B BHABHA FIRST
    CHITRANSHI SACHAN IV B BHABHA FIRST
    NANDIKA BATRA IV B NEHRU SECOND
    SIYA LAKHINA IV B BHABHA SECOND
    SAKSHAM GUPTA IV B VIVEKANAND SECOND
    AMULYA SETHI IV B BHABHA THIRD
    KESHAV GARG IV B TAGORE THIRD
    MADHAV GOEL IV B BHABHA THIRD
    KUNAL BATRA IV B VIVEKANAND THIRD

     

    VANSHIKA BAREJA IV C NEHRU FIRST
    OJASWINI SHARMA IV C NEHRU FIRST
    CHAITNYA SINGHA IV C VIVEKANAND FIRST
    NIYATI BHAMBRI IV C VIVEKANAND SECOND
    LAKSHAY BANSAL IV C BHABHA SECOND
    VYOM GARG IV C VIVEKANAND SECOND
    ADITI CHANANA IV C TAGORE THIRD
    TANVI SACHDEVA IV C VIVEKANAND THIRD
    KESHAV SALUJA IV C TAGORE THIRD

     

    VIPUL KUMAR GUPTA V A NEHRU FIRST
    VIBHUTI BHATIA V A TAGORE FIRST
    GARIMA V A NEHRU FIRST
    TARUSHI GOSWAMI V A VIVEKANAND SECOND
    GARVISH ARORA V A BHABHA SECOND
    RHYTHM ARORA V A TAGORE SECOND
    AARAV AHUJA V A TAGORE SECOND
    NAITIK BAWEJA V A VIVEKANAND SECOND
    PARTH MALIK V A VIVEKANAND SECOND
    NANDINI GUPTA V A BHABHA SECOND

     

    LAKSHAY BAREJA V B BHABHA FIRST
    AVNI MAHAJAN V B BHABHA FIRST
    DIVYA GARG V B NEHRU FIRST
    RUSHIL GOEL V B BHABHA SECOND
    SAMAIRA BATRA V B BHABHA SECOND
    KUSHAGRA SINGLA V B VIVEKANAND THIRD
    PURU GABA V B TAGORE THIRD
    ZOYA ARORA V B BHABHA THIRD
    ABHAYJEET V B TAGORE THIRD
    MEDHA CHAWLA V B BHABHA THIRD

     

    KHWAISH ARORA V C NEHRU FIRST
    KHUSHBOO V C VIVEKANAND FIRST
    SHIVIKA MALIK V C BHABHA FIRST
    KAASHVI BAREJA V C VIVEKANAND SECOND
    HARSHIL JAIN V C VIVEKANAND SECOND
    NADAR KAUR V C NEHRU SECOND
    SAKSHAMM SHARMA V C TAGORE THIRD
    PARTH KAKKAR V C TAGORE THIRD
    VARCHAS MALIK V C NEHRU THIRD
    HEMANT CHHABRA V C NEHRU THIRD

     


  • 12th April'17

    Intra Class English Calligraphy - Class : III-V

    Calligraphy is a visual art related to writing. Calligraphy practice can be defined as " the art of giving form to signs in an expressive, harmonious & skillful manner". This competition is all about recognizing the importance of handwriting and it was wonderful to see all the students taking part enthusiastically. It was done to inspire students to improve their handwriting.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    VAIDEHI DHINGRA III A TAGORE FIRST
    VAANYA MITTAL III A NEHRU FIRST
    PARAS GUPTA III A BHABHA SECOND
    BHUVI KHURANA III A NEHRU SECOND
    MISHTHI III A BHABHA SECOND
    TANISHAK III A BHABHA SECOND
    KAYANAT KAKKAR III A VIVEKANAND SECOND
    RISHIK CHAUHAN III A NEHRU SECOND
    DHAIRYA MALIK III A TAGORE SECOND
    AVNI GARG III A NEHRU SECOND
    RAHUL GUPTA III A NEHRU SECOND
    JIVANSH GROVER III A NEHRU THIRD
    VANI MIGLANI III A VIVEKANAND THIRD
    PRIYANSHI III A NEHRU THIRD
    KHUSHANK CHAWLA III A NEHRU THIRD
    NANIKA KATARIA III A TAGORE THIRD
    AARUSH MITTAL III A BHABHA THIRD

     

    AARUSH MALIK III B BHABHA FIRST
    RAAYANA III B NEHRU SECOND
    KANIKA MATTA III B BHABHA SECOND
    HRIDYANSH III B TAGORE SECOND
    DIVYANSHI III B BHABHA SECOND
    TARAN SINGH RAWAL III B TAGORE SECOND
    PUSHKAR JAIIN III B VIVEKANAND SECOND
    SIDDHAM JAIN III B NEHRU THIRD
    RONIKA KHURANA III B NEHRU THIRD
    ARATRIKA AHUJA III B BHABHA THIRD
    VANSH III B VIVEKANAND THIRD
    MUKTI III B TAGORE THIRD
    PRATHAM MAKOL III B BHABHA THIRD

     

    ARPIT MANCHANDA III C VIVEKANAND SECOND
    AYUSHAY KHURANA III C NEHRU SECOND
    NIKUNJ NARANG III C TAGORE SECOND
    TANVI III C NEHRU SECOND
    UDAY AHMED III C BHABHA SECOND
    DHAIRYA KALRA III C BHABHA THIRD
    HARDIK TANEJA III C TAGORE THIRD
    ISHAN SAHAY III C BHABHA THIRD
    KANAN SACHDEVA III C VIVEKANAND THIRD
    LOVISH CHAWLA III C TAGORE THIRD
    MEHAR JUNEJA III C TAGORE THIRD
    RIYA KAPOOR III C TAGORE THIRD
    SANVI GROVER III C BHABHA THIRD
    SOUMIL BALI III C TAGORE THIRD
    THAMAN WADHWA III C VIVEKANAND THIRD
    VIBHYAT BATRA III C BHABHA THIRD
    AARNA KALRA III C NEHRU THIRD

     

    NAVNEET POSWAL IV A TAGORE FIRST
    SIYA MADAAN IV A NEHRU SECOND
    NISHANT GUPTA IV A NEHRU SECOND
    YUG DUDEJA IV A VIVEKANAND SECOND
    LAKSHAY DAWAR IV A BHABHA SECOND
    ISHANT CHOPRA IV A TAGORE THIRD
    BHAVIK KHURANA IV A NEHRU THIRD
    ASMI BATHLA IV A TAGORE THIRD
    GURPRATAP SINGH IV A TAGORE THIRD
    JASHITH AHUJA IV A NEHRU THIRD
    GAVYA MALHOTRA IV A NEHRU THIRD
    VANSH NAIN IV A BHABHA THIRD
    DIVLEEN KAUR IV A NEHRU THIRD
    KRISHAV CHANANA IV A TAGORE THIRD
    PRACHI KAMRA IV A VIVEKANAND THIRD
    MANSIMAR KAUR IV A NEHRU THIRD

     

    MADHAV GOEL IV B BHABHA FIRST
    SEHER AHUJA IV B VIVEKANAND FIRST
    AMULYA SETHI IV B BHABHA FIRST
    HARGUN KAUR IV B VIVEKANAND FIRST
    CHITRANSHI SACHAN IV B BHABHA FIRST
    JIYA IV B BHABHA FIRST
    VIVAAN TUTEJA IV B TAGORE FIRST
    SAKSHAM GUPTA IV B VIVEKANAND FIRST
    SIYA LAKHINA IV B BHABHA FIRST
    KUNAL BATRA IV B VIVEKANAND FIRST
    KESHAV GROVER IV B TAGORE SECOND
    AYAAN GARG IV B TAGORE SECOND
    SAKSHAM ASIJA IV B VIVEKANAND SECOND
    HARSHIKA CHHABRA IV B NEHRU SECOND
    KESHAV GARG IV B TAGORE THIRD
    NANDIKA BATRA IV B NEHRU THIRD
    SIDDHARTH ANEJA IV B TAGORE THIRD
    JISHAAN BAJAJ IV B NEHRU THIRD
    RUHAAN GULATI IV B BHABHA THIRD
    DHAIRYA GARG IV B BHABHA THIRD
    ASEES KAUR IV B NEHRU THIRD
    TISHA CHUGH IV B TAGORE THIRD
    DILPREET IV B VIVEKANAND THIRD

     

    CHAITANYA SINGHAL IV C VIVEKANAND FIRST
    LAKSHAY BANSAL IV C BHABHA FIRST
    VANSHIKA BAREJA IV C NEHRU FIRST
    TANVI SACHDEVA IV C VIVEKANAND SECOND
    LOHITAKSH RAWAL IV C NEHRU SECOND
    RAGHAV BANSAL IV C VIVEKANAND SECOND
    YUVRAJ SHAH IV C NEHRU SECOND
    ADITI CHANANA IV C TAGORE THIRD
    SANCHIT GANGWANI IV C NEHRU THIRD
    SUHANI SALUJA IV C VIVEKANAND THIRD
    JASNOOR IV C BHABHA THIRD
    KASHVI ARORA IV C NEHRU THIRD
    RYAN AGGARWAL IV C TAGORE THIRD
    NIYATI BHAMBRI IV C VIVEKANAND THIRD
    DIYA MAKHIJA IV C TAGORE THIRD
    ARTH RAMDEV IV C VIVEKANAND THIRD
    KESHAV SALUJA IV C TAGORE THIRD
    OJASWINI SHARMA IV C NEHRU THIRD

     

    PARTH MALIK V A VIVEKANAND FIRST
    VIBHUTI BHATIA V A TAGORE FIRST
    GARVISH ARORA V A BHABHA FIRST
    AKSHAT DESWAL V A VIVEKANAND FIRST
    MEHAKPREET KAUR V A NEHRU FIRST
    VIPUL KUMAR GUPTA V A NEHRU FIRST
    RIDHAM SINGLA V A VIVEKANAND SECOND
    SAKSHAM PRUTHI V A TAGORE SECOND
    TARUSHI GOSWAMI V A VIVEKANAND SECOND
    HARBEEYR SALUJA V A BHABHA SECOND
    ARNAV AGGARWAL V A NEHRU SECOND
    AARAV AHUJA V A TAGORE THIRD
    NANDINI GUPTA V A BHABHA THIRD
    NAITIK SHAH ARORA V A VIVEKANAND THIRD
    MANIK SHAH ARORA V A TAGORE THIRD
    SHAILJA MAKOL V A NEHRU THIRD
    AASHVI JAIN V A NEHRU THIRD
    ISHAN NARANG V A NEHRU THIRD
    GARIMA RAMDEV V A NEHRU THIRD
    SHRESHTH NIJHAWAN V A BHABHA THIRD

     

    AVNI MAHAJAN V B BHABHA FIRST
    RUSHIL GOEL V B BHABHA FIRST
    LAKSHAY BAREJA V B BHABHA FIRST
    NITYA WADHWA V B TAGORE FIRST
    MEDHA CHAWLA V B BHABHA FIRST
    MANAN KHURANA V B NEHRU SECOND
    MISHTI PAHWA V B TAGORE SECOND
    DHRUV CHOPRA V B NEHRU SECOND
    DIVYA GARG V B NEHRU SECOND
    PRAYAG THAKUR V B VIVEKANAND SECOND
    PRANSHUL THAKUR V B TAGORE SECOND
    SHRUTI NANDAL V B NEHRU SECOND
    DHAIRYA GARG V B BHABHA THIRD
    KARTIK GANDHI V B TAGORE THIRD
    PURVI GABA V B TAGORE THIRD
    SAMAIRA BATRA V B BHABHA THIRD
    ZOYA ARORA V B BHABHA THIRD
    SUHANA BAREJA V B NEHRU THIRD
    BHAVYE CHHABRA V B VIVEKANAND THIRD
    HARJAS SINGH V B BHABHA THIRD
    KUSHAGRA SINGH V B BHABHA THIRD
    RAMNINDER SINGH V B NEHRU THIRD
    RAJVANSH KUMAR V B VIVEKANAND THIRD
    VANSH GUPTA V B NEHRU THIRD
     
    KHWAISH ARORA V C NEHRU FIRST
    YAGAY SACHDEVA V C TAGORE FIRST
    KANGANA CHACHRA V C TAGORE FIRST
    KHUSHBU YADAV V C VIVEKANAND FIRST
    AARAV BATHLA V C NEHRU FIRST
    ROHAN MANHAS V C NEHRU FIRST
    NAMISH KHARBANDA V C NEHRU SECOND
    PARTH KAKKAR V C TAGORE SECOND
    HARSHIL JAIN V C VIVEKANAND SECOND
    RUDRA SODHI V C NEHRU SECOND
    SAKSHAM SHARMA V C TAGORE SECOND
    GOVIND ARORA V C VIVEKANAND SECOND
    SIYA MALIK V C BHABHA SECOND
    HEMANT CHHABRA V C NEHRU SECOND
    SHIVIKA MALIK V C BHABHA THIRD
    DIKSHA RANA V C TAGORE THIRD
    CHESTHA KATARIA V C NEHRU THIRD
    TEJASV NARULA V C BHABHA THIRD
    TANZIL SONI V C VIVEKANAND THIRD
    JIVESH GARG V C VIVEKANAND THIRD
    DRON AHUJA V C VIVEKANAND THIRD
    NADAR KAUR V C NEHRU THIRD
    PARTH GROVER V C NEHRU THIRD
    MANSIMAR KAUR V C VIVEKANAND THIRD
    KASHVI BAREJA V C VIVEKANAND THIRD

     


  • 12th April'17

    Harvest Festival "BAISAKHI CELEBRATION": Class XII

    Baisakh marks the first day of the month "Vaishakh".It is the beginning of the Hindu year in North India.It is time to reap the harvest.Everyone is thankful for a good harvest.It was very well presentaed by students of Class XII beginning with a melodious 'Shabad'.

  • 06 th April'17

    First Day of Session 2017-18


  • 17th March'17

    7th SOF International English Olmypiad

    RESULT

     

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    School Rank

    PARI SETHI I   FIRST
    SIEA GAKHAR I   SECOND
    SEERAT MALHOTRA I   THIRD
    REAYANA II   FIRST
    MAHIKA II   SECOND
    AVNI GARG II   THIRD
    TANVI SACHDEVA III   FIRST
    CHINMAY JAIN III   SECOND
    RUHAAN III   THIRD
    NAMISH KHARBANDA IV   FIRST
    ZOYA ARORA IV   SECOND
    GARVISH ARORA IV   THIRD
    ABHINAV DHAWAN V   FIRST
    KUSHAGRA NARANG V   SECOND
    MANUSHRI MANCHANDA & SHIKHAR MITTAL V   THIRD

     



  • 6th March'17

    Teri Green Olmypiad 2016-17


    For Complete Result, please (click here).

  • 01st March'17

    Colouring Competition - Classes Pre Nur-KG

    Developing their fine motor skills.Coloring competition was held in which students participated with all fun and frolic.
  • RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    PRANJAL DESWAL P NUR FIRST
    ADITYA SAHORE & PULKIT BATRA P NUR SECOND
    CHAITANYA JANGRA , DIVYA SAINI & JAIRAJ NAIN P NUR THIRD
    PAKHI KAKKAR & ASMI GUPTA NUR FIRST
    SHARON & AYANA GARG NUR SECOND
    MISHTI SHAH , AAVYA GUPTA , RAVYA ARORA
    KIYANA SONI, PAAVIT KHANIJA, TANISHQA GUPTA & TANVEER
    NUR THIRD
    SAMRATH CHUGH KG A FIRST
    MADHAV AHUJA , UDAY RAJ SINGH & AGRIM BHATIA KG A SECOND
    DIKSHIL DESWAL,NITYA CHAWLA,SYNA & VRINDA NANDWANI KG A THIRD
    ARSHIYA BATRA KG B FIRST
    GATIK BATRA ,DUSHYANT JANGRA & PALAK GABA KG B SECOND
    DEVISHA BATHLA , ISHITA DAWAR, JAPNEET JUNEJA, HRIDYAAN BAWEJA, TATTAS ARORA , SHIVAM MATHTA , MANKARAN SINGH , NIKET SHARMA , TANISH MALHOTRA & VAANYA BATHLA KG B THIRD

     



  • 28th February'17

    Inter School Football Championship - BVPS v/s GD Goenka School


  • 23rd February'17

    Grand Parents Day Celebration - Pre Nursery - II


  • 8th February'17

    Inter School Kho-Kho Championship - BVPS v/s BVS


  • 8th February'17

    Inter Class Clay Moulding - Class Nursery - Kinder Garten

    Amazing creatuve ideas were displayed by the students of Nur 7 KG through their clay moulding competiton enhancing fine motor skills.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    PAAVIT KHANIJA NUR A FIRST
    AYANA GARG NUR A FIRST
    ASMI GAUPTA NUR A FIRST
    RAVYA ARORA NUR A FIRST
    SAHAS RAWAL NUR A FIRST
    UDAY RAJ SINGH KG A FIRST
    NITYA CHAWLA KG A FIRST
    DIKSHA GAUD KG A FIRST
    AANYA SACHDEVA KG A FIRST
    LOVEPREET SINGH KG A FIRST
    AGRIM BHATIA KG A FIRST
    MANKARAN SINGH KG B FIRST
    HRIDYAN BAWEJA KG B FIRST
    ARSHIYA BATRA KG B FIRST
    TATTS ARORA KG B FIRST
    BHAVISHYA KHATTAR KG B FIRST
    NIKET SHARMA KG B FIRST
    JAPNEET JUNEJA KG B FIRST
    DEVISHA BATHLA KG B FIRST
    GATIK BATRA KG B FIRST
    TANVEER SINGH NUR A SECOND
    RITESH SONI NUR A SECOND
    ABHIGYA KANSAL NUR A SECOND
    SATVIK GHANGAS NUR A SECOND
    MADHAV KAMRA NUR A SECOND
    AMAIRAA KG A SECOND
    DIKSHIL DESWAL KG A SECOND
    MADHAV AHUJA KG A SECOND
    SAKSHAM WADHWA KG A SECOND
    NIHAAL JAIN KG A SECOND
    SAMARTH CHUGH KG A SECOND
    SANYAM BAREJA KG B SECOND
    YUG CHOPRA KG B SECOND
    SHANVI JAIN KG B SECOND
    NAVRAJ SINGH KG B SECOND
    HATSHIT DHINGRA KG B SECOND
    SHIVAM MEHTA KG B SECOND
    RUHIE CHAWLA KG B SECOND
    PAKHI KAKKAR NUR A THIRD
    AAVYA GUPTA NUR A THIRD
    GAURANG GOEL NUR A THIRD
    ARJUN CHOUDHARY NUR A THIRD
    SHABAD JAGGA NUR A THIRD
    MISHTI SHAH NUR A THIRD
    ALIA GUPTA NUR A THIRD
    SHARON NUR A THIRD
    AARAV GUPTA NUR A THIRD
    ARNAV CHHABRA NUR A THIRD
    HEYANT GULIA NUR A THIRD
    MAHINA NARANG NUR A THIRD
    TANISHQA GUPTA NUR A THIRD
    KIYA SONI NUR A THIRD
    MADHAV KATYAL NUR A THIRD
    HARSHIT GARG KG A THIRD
    JAHNVI DHINGRA KG A THIRD
    MRIDUL GUMBER KG A THIRD
    OJAS AILAWADHI KG A THIRD
    PEEHU JOON KG A THIRD
    RAAVI CHHABRA KG A THIRD
    SYNA KG A THIRD
    SYON CHUGH KG A THIRD
    VEER PARTAP SINGH KG A THIRD
    VRINDA KG A THIRD
    YUDHVEER SINGH KG A THIRD
    SAARANSH DAHIYA KG B THIRD
    NAKSH ARORA KG B THIRD
    PALAK GABA KG B THIRD
    TANISH MALHOTRA KG B THIRD
    VAANYA BATHLA KG B THIRD
    VRINDA BATHLA KG B THIRD
    VRINDA KALRA KG B THIRD
    DIUHYANT JANGRA KG B THIRD
    DHAIRYA MUNJAL KG B THIRD
    ISHITA DAWAR KG B THIRD
    LAVANYA MATTA KG B THIRD
    PRIKSHIT KADIYAN KG B THIRD

     


  • 08th February'17

    English Poem Dramatization - Class I

    Students participated enthusiastically in English poem dramatization depicting different messages creating awareness in students to the different aspects of life.

    RESULT

    CLASS

     

    POSITION

    I A   FIRST
    I B   SECOND

     


  • 07th February'17

    English Poem Dramatization - Class II

    Students participated enthusiastically in English poem dramatization depicting different messages creating awareness in students to the different aspects of life.

    RESULT

    CLASS

     

    POSITION

    II A   FIRST
    II C   SECOND

     


  • 31st January'17

    Inter Class Show n Tell - Class Pre Nursery - Nursery

    This activity supports social skill , along with personal and intellectual development.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    PULKIT BATRA P NUR FIRST
    ARNAV CHHABRA NUR A FIRST
    ASMI NUR A FIRST
    MADHAV KAMRA NUR A FIRST
    PAAVIT KHANIJA NUR A FIRST
    HIMANSHI GARG P NUR SECOND
    AARAV GUPTA NUR A SECOND
    MOHINA NARANG NUR A SECOND
    RAVYA ARORA NUR A SECOND
    PRITHU CHAWLA P NUR THIRD
    ABHIGYA KANSAL NUR A THIRD
    ALIA GUPTA NUR A THIRD
    GAURANG GOEL NUR A THIRD
    PAKHI KAKKAR NUR A THIRD
    SATVIK GHANGAS NUR A THIRD
    SHABAD JAGGA NUR A THIRD
    TANVEER NUR A THIRD
    AYANA GARG NUR A THIRD
    AAVYA GUPTA NUR A THIRD

     


  • 24th January'17

    English & Hindi Calligraphy - Class KG-I

    RESULT

    English Calligraphy

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    HARSHIT GARG KG A   FIRST
    DIKSHIL DESWAL KG A   FIRST
    LAVANYA MATTA KG B   FIRST
    SHANVI JAIN KG B   FIRST
    VRINDA NANDWANI KG A   SECOND
    RAAVI CHHABRA KG A   SECOND
    AMAIRAA GARG KG A   SECOND
    JAPNEET JUNEJA KG B   SECOND
    TANISH MALHOTRA KG B   SECOND
    HRIDYAAN BAWEJA KG B   SECOND
    YUDHVEER BENIWAL KG A   THIRD
    PEEHU JOON KG A   THIRD
    MRIDUL GUMBER KG A   THIRD
    JAHNVI DHINGRA KG A   THIRD
    UDAY RAJ SINGH KG A   THIRD
    AGRIM BHATIA KG A   THIRD
    DEVISHA BATHLA KG B   THIRD
    NAVRAJ SINGH KG B   THIRD
    SANYAM BAREJA KG B   THIRD
    GATIK BATRA KG B   THIRD
    PRIKSHIT KADIYAN KG B   THIRD
    VRINDA KALRA KG B   THIRD
    VAANYA NATHLA KG B   THIRD

    RESULT

    Hindi Calligraphy

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    AGRIM BHATIA KG A   FIRST
    PEEHU JOON KG A   FIRST
    DEVISHA BATHLA KG B   FIRST
    AARSHIYA BATRA KG B   FIRST
    VRINDA NANDWANI KG A   FIRST
    DIKSHIL DESWAL KG A   SECOND
    SHANVI JAIN KG B   SECOND
    PRIKSHIT KADIYAN KG B   SECOND
    RAAVI CHHABRA KG A   THIRD
    UDAY RAJ SINGH KG A   THIRD
    LOVEPREET SINGH KG A   THIRD
    LAVANYA MATTA KG B   THIRD
    PALAK GABA KG B   THIRD

    RESULT

    Hindi Calligraphy

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    TANISHTHA CHOPRA I A NEHRU FIRST
    YASH KHUNGER I A TAGORE FIRST
    ALOKIKA MITTAL I B VIVEKANAND FIRST
    HURSHIL PAHWA I B TAGORE FIRST
    SIEA GHAKAHR I B VIVEKANAND FIRST
    SEERAT MALHOTRA I A TAGORE SECOND
    RAGHAV I A NEHRU SECOND
    BANI JAGGA I B TAGORE SECOND
    NIA ARORA I B BHABHA SECOND
    AANVI JUNEJA I A NEHRU THIRD
    CHAITANYA ARORA I A BHABHA THIRD
    HARMAN KOUR I A NEHRU THIRD
    PRITHVI CHANANA I B TAGORE THIRD
    VANSH LUTHRA I B BHABHA THIRD

     


  • 30th December'16

    Inter School Yoga Championship

    It was organised by Bal Vikas School on 29.12.16 .17 teams participated from 10 school.Our school Boys bagged First Position & Girls bagged Second Position.

    RESULT

    BOYS

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    AYAN GARG III   FIRST
    KRISHNA BADHWAR V   FIRST

    GIRLS

    CHITRANSHI SACHAN III   SECOND
    PRINI HOODA V   SECOND

     


  • 29th December'16

    English Story Telling Competition : Class I

    Students very well memorised and narrated different stories which were value based with wonderful confidence using props making it simplified and interesting.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SEERAT MALHOTRA I A TAGORE FIRST
    NIA ARORA I B BHABHA FIRST
    BHUVI BAJAJ I B BHABHA FIRST
    PARV JAIN I B BHABHA FIRST
    AARAV GULIANI I B NEHRU FIRST
    ANIRUDH SATIJA I A TAGORE SECOND
    YASH KHUNGER I A TAGORE SECOND
    SIEA GAKHAR I B VIVEKANAND SECOND
    OJAS DHAMIJA I B NEHRU SECOND
    DIA BATRA I B NEHRU SECOND
    RONAK ARORA I B NEHRU SECOND
    AVISHA ARYA I A VIVEKANAND THIRD
    RITISHA HURIA I A VIVEKANAND THIRD
    ARNAV GARG I A VIVEKANAND THIRD
    NEKUNJ GOEL I A NEHRU THIRD
    RAYAN AHUJA I A BHABHA THIRD
    PARI SETHI I A TAGORE THIRD
    NIRBAAN SINGH I A VIVEKANAND THIRD
    AKSHARA SINGH I A BHABHA THIRD
    YASHIKA SACHDEVA I A BHABHA THIRD
    KAVISH JUNEJA I A NEHRU THIRD
    ARPIT SALUJA I B BHABHA THIRD
    AKHIL NAGAR I B TAGORE THIRD
    YASH I B TAGORE THIRD

     


  • 28th December'16

    Cyber Olympiad Ceremony


  • 23rd December'16

    Trip To Chattbir Zoo & Rock Garden : Class III-V

    tr>

  • 15th December'16

    English Story Telling Competition: Class II

    Students very well memorised and narrated different stories which were value based with wonderful confidence using props making it simplified and interesting.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    MAHIKA GUMBER II A VIVEKANAND FIRST
    NISHTHA NARANG II B VIVEKANAND FIRST
    VAANI MIGLANI II B VIVEKANAND FIRST
    AARNAV GUPTA II B NEHRU FIRST
    VAIDEHI DHINGRA II B TAGORE FIRST
    ANANYA MIGLANI II B BHABHA FIRST
    ARPIT MANCHANDA II B VIVEKANAND FIRST
    EKAM PRUTHI II B BHABHA FIRST
    TARAN II C TAGORE FIRST
    MEHAR II C TAGORE FIRST
    PRATHAM MAKOL II A BHABHA SECOND
    PRIYANSHI II A NEHRU SECOND
    SIMARPREET SINGH II B NEHRU SECOND
    MEHUL JHAMB II B NEHRU SECOND
    HARMANPREET SINGH II B VIVEKANAND SECOND
    KANAN II C VIVEKANAND SECOND
    ASMI BHATIA II A BHABHA THIRD
    HRIDYANSH II A TAGORE THIRD
    REAYANA II A NEHRU THIRD
    ANVIKA II B TAGORE THIRD
    HAZEL MALHOTRA II B NEHRU THIRD
    VARCHAS CHHABRA II B NEHRU THIRD
    KASHIKA II C NEHRU THIRD

     


  • 12th December'16

    Trip to Chokhi Dhani : P Nur - II


  • 17th-18th November'16

    Sports Day 2016-17


  • 26th October'16

    Diwali Celebration : Class Pre Nursery-II


  • 25th October'16

    Sahodaya Inter School District Taekwondo Championship

    Sahodya Inter School District taekwondo Championship was held on 25th Oct'16 at Arya Girls Public School. 18 student of our school participated in it and out of them15 got medals.

    RESULT

    SHOT PUT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    OJAS DHAMIJA I   FIRST(GOLD)
    RIYA KAPOOR II   FIRST(GOLD)
    NADAR KAUR IV   FIRST(GOLD)
    VIBHUTI BHATIA IV   FIRST(GOLD)
    KESHAV SACHDEVA IV   SECOND(SILVER)
    KUSHAGRA NARANG V   SECOND(SILVER)
    MAHITA GANGWANI II   THIRD(BRONZE)
    GARVIT DAWAR III   THIRD(BRONZE)
    DHAIRYA GARG IV   THIRD(BRONZE)
    GURJAS SINGH V   THIRD(BRONZE)
    VANSHIKA RAMDEV V   THIRD(BRONZE)

     


  • 20th September'16

    Origami Activity : Class Pre Nursery


  • 18th October'16

    6th SOF INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD

    RESULT

    CLASS

    STUDENT NAME

    MEDAL

    II NISHTHA NARANG 6TH IEO - INTERNATIONAL GOLD MEDAL - RANK 1
    II VAANYA MITTAL MERIT CERTIFICATE
    III

    SAHER AHUJA

    MERIT CERTIFICATE
    III NAMISH KHARBANDA MERIT CERTIFICATE

     


  • 15th October'16

    Friendly Badminton Match & Swimming Competition for Parents

    RESULT( SWIMMING )

    NAME

       

    POSITION

    SANGEETA SHARMA ; NARESH RAWAL     FIRST
    PALKI RONALIA ; ANUP ARYA     SECOND
    MEENAKSHI CHHOKAR ; RAJAT GARG     THIRD

    RESULT( BADMINTON )

    MANISHA NAIN & VIDUSHI ; LUCKY & NITIN     FIRST
    VANDANA & POONAM ; ARUN & HEMANT     SECOND
    PRIYA & TARUNA ; GAURAV & SAURAV     THIRD

     


  • 14th October'16

    Intra Class Hopping Race: Class KG

    Controlling of body movements is a skill which is developed using various activities.Hopping race was conducted to develop this skill.KG students has fun of filled day.

    RESULT

    CAPTAIN NAME

    CLASS

     

    POSITION

    AGRIM BHATIA KG A   FIRST
    HARSHIT DHINGRA KG B   SECOND
    UDAY RAJ SINGH KG A   THIRD
    NIKET SHARMA KG B   THIRD

     


  • 6th October'16

    Intra Class Hindi Elocution: Class KG

    It was mesmerizing to watch and listen to the toddlers in their Hindi Elocution Competition.Childern displays wonderful memorising skills with proper intonation.

    RESULT

    CLASS

    POSITION

    KG A FIRST
    KG B SECOND

     


  • 30th September'16

    Inter House Kho-Kho Competition : Class IV-V

    BEST PLAYER: - KHUSHAGRA NARANG - CLASS V C ( VIVEKANAND )

    RESULT

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    KAUSTUBH ALAHWADI V B VIVEKANAND FIRST
    AGAMDEEP SINGH V B TAGORE SECOND
    KRISHNA BADHWAR V B NEHRU THIRD

     

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SIDDHI CHOPRA V C BHABHA FIRST
    NADAR KAUR IV C NEHRU SECOND

     


  • 28th September'16

    Inter House Badminton Competition : Class IV-V

    BEST PLAYERS: VARCHAS MALIK - CLASS IV B (NEHRU) & PRINI HOODA - CLASS VB (TAGORE)

    RESULT

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    VARCHAS MALIK IV B NEHRU FIRST
    MANIK ARORA IV A TAGORE SECOND
    ABHINAV DHAWAN V A BHABHA THIRD

     

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    KAINA NARANG V B BHABHA FIRST
    SANA ARORA V C VIVEKANAND SECOND
    VANSHIKA RAMDEV V B NEHRU THIRD

     


  • 21st September'16

    Intra Class Kho-Kho Competition : Class III

    BEST PLAYER: DHAIRYA GARG - CLASS III C (BHABHA)

    RESULT

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    RAGHAV BANSAL III B VIVEKANAND FIRST
    LOHITAKSH RAWAL III A NEHRU SECOND
    DHAIRYA GARG III C BHABHA THIRD

     


  • 14th September'16

    Skating Competition : Class III-V

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    HARBEEYR SINGH IV C   FIRST
    KRISHNA BADHWAR V B   SECOND
    AYAAN GARG III A   THIRD

     

    KAINA NARANG V B   FIRST
    MUSKAAN DAWAR V A   SECOND
    PREETY REWRI V A   THIRD

     


  • 14th September'16

    Swachtta Pakhwada

    Our school celebrated Swachta Pakhwada under which various activities were held. All the activities which were held,are as following:
    * Swachhta Monitors were appointed.
    * A composit pit was prepared and maintained by students of the school.
    * There was a poster drawing competition held for class XII in which the children effectively put up their ideas which showed their interest in the campaign.
    * 5 minutes informative films were shown to children of class I-XII on various issues of cleanliness.
    * A speech competiton from Classes III-V was conducted to raise awareness about clean environment and healthy body.
    * A Nukkad Natak/Skit was performed in the morning assembly which showed the importance of cleanliness.
    * School heads monitored and will be ensuring sustainability of all practises to keep the school premises and the surrounding areas clean throughout.

    Best Out of Waste , Poster Making & Slogan Writing on Swachtta Pakhwada


  • 13th September'16

    Inter House Football Competition : Class III

    BEST PLAYER: LOHITAKSH RAWAL - CLASS III A (NEHRU)

    RESULT

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    LOHITAKSH RAWAL III A VIVEKANAND FIRST
    DHAIRYA GARG III C TAGORE SECOND
    DAKSH GABA III C BHABHA THIRD

     


  • 12th September'16

    Inter House Table Tennis : Class IV-V

    BEST PLAYER: PRANAV DEWAN - CLASS V B (VIVEKANAND)

    RESULT

    CAPTAIN NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    GOVIND ARORA IV B VIVEKANAND FIRST
    SHIKAR MITTAL V A TAGORE SECOND
    GARVIT KALRA V A BHABHA THIRD

     


  • 8th September'16

    Hindi Elocution : Class Pre Nursery


  • 01st September'16

    Inter House GK Quiz : Class III-V

    All the houses participated enthusiastically.There were 8 rounds covering different subjects.Students developed extensive knowledge with logical thinking.

    RESULT

    HOUSE

    POSITION

    TAGORE FIRST
    BHABHA SECOND
    VIVEKANAND THIRD

     


  • 30th August'16

    Inter School Swimming Championship 2016

    SAKSHAM HOODA (U-10: BEST SWIMMER) - CLASS V C

    RESULT

    25 mtrs Free Style

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    SAKSHAM HOODA (U-10) V C   FIRST

    50 mtrs Free Style

    STUDENT NAME

    CLASS

     

    POSITION

    SAKSHAM HOODA (U-10) V C   FIRST
    MANUSHRI (U-12) V B   THIRD

     



  • 22nd August'16

    Intra Class Talent Hunt - Class : II

    Talent is always inborn to bring it out.In this competition, children displayed skills in different Art forms as dance , singing , mortial art , instrumental music,yoga etc.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    PRATHAM MAKOL II A BHABHA FIRST
    MAHIKA GUMBER II A VIVEKANAND SECOND
    RIYA KAPOOR II A TAGORE SECOND
    HARDIK TANEJA II A TAGORE THIRD
    JASMINE ARORA II A TAGORE THIRD
    PARY SAPRA II A VIVEKANAND THIRD
    PRIYANSHI II A NEHRU THIRD
    SOUMIL BALI II A TAGORE THIRD
    VAANYA MITTAL II A NEHRU THIRD

     

    VAIDHEHI DHINGRA II B TAGORE FIRST
    VANI MIGLANI II B VIVEKANAND FIRST
    ANANYA MIGLANI II B BHABHA SECOND
    HAZEL MALHOTRA II B NEHRU SECOND
    MEHUL JHAMB II B NEHRU SECOND
    NISHTHA NARANG II B VIVEKANAND SECOND
    SIMARPREET SINGH II B NEHRU THIRD
    TANISHK II B - THIRD

     

    AVNI GARG II C NEHRU FIRST
    ARSHBEER SINGH II C BHABHA FIRST
    MAIRA SINGLA II C VIVEKANAND SECOND
    JIGISHA SINGLA II C TAGORE SECOND
    KASHIKA AILAWADI II C NEHRU THIRD
    KHUVI KHURANA II C NEHRU THIRD
    SHIVANSH BALI II C BHABHA THIRD

     


  • 19 th August'16

    Camel Art Contest :Class KG-XII

    Drawing and colouring supports fine and gross motor skills which are important for later acquiring reading and writing skills.A drawing competition was organised by Camel Art Contest on 19th August2016,each class was given a different topics.Childern participated with great zeal and good preperations.It was interesting to see students, creating wonderful set of imaginations.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

     

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    SYANA KG A FIRST DIVLEEN KAUR IIIC FIRST
    VRINDA KG A FIRST RUHAN GULATI IIIC FIRST
    MADHAV AHUJA KG A FIRST SHAKSHAM GUPTA IIIC FIRST
    DIKSHA GAUD KG A FIRST KRISHNAV IIIC SECOND
    SAMARTH CHUGH KG A FIRST VYOM GARG IIIC THIIRD
    NIHAL JAIN KG A FIRST DHAIRYA IIIC THIIRD
    AGRIM KG A SECOND LAKSHAY DAWAR IIIC THIIRD
    DIKSHIL DESWAL KG A SECOND BHAVIKA KHURANA IIIC THIIRD
    AANYA SACHDEVA KG A SECOND  
    UDAY RAJ SINGH KG A THIIRD SHIVIKA MALIK IVA FIRST
    RAAVI CHHABRA KG A THIIRD DRON IVA FIRST
      TANZIL IVA SECOND 
    HRIDYAAN BAWEJA KG B FIRST YUKTI SACHDEVA IVA SECOND 
    NAVRAJ DHALIWAL KG B FIRST ABHAYJEET IVA THIIRD
    BHAVISHYA KHATTER KG B SECOND
    SHIVAM MEHTA KG B SECOND SUHANA BAREJA IVB FIRST
    VAANYA BATHLA KG B THIIRD AVNI MAHAJAN IVB FIRST
    AARSHIYA BATRA KG B THIIRD KHUSHBU IVB FIRST
      KASHVI IVB SECOND
    NIRBAAN 1A FIRST ZOYA ARORA IVB SECOND
    AVISHA 1A SECOND SIYA MALIK IVB SECOND
    AANVI 1A THIIRD HARJAS SINGH IVB THIIRD
    AKSHARA SINGH 1A THIIRD  
    VIBHUTI BHATIA IVC FIRST
    OJAS 1B FIRST HEMANT CHHABRA IVC FIRST
    AAYAN GARG 1B FIRST RUDRA SODHI IVC FIRST
    AARAV 1B SECOND NANDINI GUPTA IVC SECOND
    GAURAV 1B SECOND GARVISH ARORA IVC SECOND
    DIYA 1B SECOND YOGAY SACHDEVA IVC SECOND
    BHUVI 1B THIIRD SHAKSHAM PRUTHI IVC THIIRD
    VANI 1B THIIRD NAVYA SINGH IVC THIIRD
    VANSH LUTHERA 1B THIIRD MADHAV GARG IVC THIIRD
    HARSHIL JAIN IVC THIIRD
    PRIYANSHI IIA FIRST NADAR KAUR IVC THIIRD
    ASMI IIA SECOND
    AARUSH MITTAL IIA SECOND GARWIT KARLA VA FIRST
    RAMANDEEP IIA THIIRD PRANAV GARG VA FIRST
    VAISHNAVI IIA THIIRD MUSKAN DAWAR VA FIRST
    UJJAWAL GARG VA FIRST
    HAZEL MALHOTRA IIB FIRST PRETTY REWRI VA SECOND
    VANSH GUPTA IIB SECOND ABHINAV DHAWAN VA SECOND
    SIMARPREET SINGH IIB THIIRD DEEPIKA VA THIIRD
    HARMANPREET IIB THIIRD SRISHTI JUNEJA VA THIIRD
     
    AVNI GARG IIC FIRST MANUSHREE VB FIRST
    PARAS GUPTA IIC SECOND  KRISHNA BADHWAR VB FIRST
    KHUSHI JAIN IIC THIIRD PRANAV SINGLA VB SECOND
    ARRUSH IIC THIIRD PRINI HOODA VB SECOND
      PRANAV DEWAN VB SECOND
    OJASWINI IIIA FIRST MOHIT DAWAR VB THIIRD 
    NIYATI BHAMRI IIIA FIRST PRATEEK JAIN VB THIIRD 
    ASMI IIIA FIRST
    KUNAL BATRA IIIA FIRST SANA ARORA VC FIRST
    CHINMAY JAIN IIIA SECOND PAHUL KAUR KAPOOR VC FIRST
    RYAN AGGARWAL IIIA SECOND IKNOOR RAWAL VC SECOND
    AYAAN GARG IIIA THIIRD DIYA GROVER VC SECOND
       
    SIYA MADAAN IIIB FIRST      
    RAGHAV BANSAL IIIB FIRST      
    PRABHNOOR KAUR IIIB SECOND        
    SHAILIN REWRI IIIB SECOND      
    ASEES IIIB THIIRD      

     


  • 19 th August'16

    Inter Class Hopping Race- Class : Pre Nursery-Nursery

    It was truly mesmerizing watching tiny toddlers disciplined hopping race on their own track and enjoying the race.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    VAANYA RATHI P NUR A FIRST
    ADITYA SAHORE P NUR A SECOND
    CHAITANYA JANGRA P NUR A THIRD

     

    SAHAS RAWAL NUR A FIRST
    SHABAD JAGGA NUR A SECOND
    TANISHQA GUPTA NUR A THIRD

     


  • 15 th August'16

    Independence Day Celebration


  • 13 th August'16

    Independence Day Celebration - Class Activity : Pre Nursery


  • 11th August'16

    Intra Class Hindi Elocution - Class : I-II

    Elocution is the foundation of effective communication.The theme of the elocution was partriotic an endeavour to inculcate in the budding stuidents the feeling of patriotism.In order to enhance the pronunciation , the accent , the grammer and the tone; the students participated in the elocution competition.The aim of this competition was to increase the confidence of the children and the polish their vocabulary.All the classes stood first in this competition.

  • 11th August'16

    Inter House Hindi Elocution - Class : III-V

    Elocution is the foundation of effective communication.In order to enhance the pronunciation , the accent , the grammer and the tone; the students participated in the elocution competition.The aim of this competition was to increase the confidence of the children and the polish their vocabulary.

    RESULT

    HOUSE

    TOPIC

    POSITION

    BHABHA MAATI VATAN KI POOCHHTI FIRST
    NEHRU KOSHISH KARNE WALO KI KABHI HAAR NAHI HOTI FIRST
    TAGORE OOTHO DHARA KE NAUJAWANO FIRST
    VIVEKANAND YUVA VARG FIRST

     


  • 09th August'16

    Intra Class Zig-Zag Race - Class : I

    It was truly mesmerizing watching tiny toddlers displined Zig-Zag on their own track and enjoying the race.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    SANCHAY NARANG I NEHRU FIRST
    OJAS DHAMIJA I NEHRU SECOND
    TEJAS SAINI I BHABHA THIRD

     


  • 05th August'16

    Intra Class Zig-Zag Race - Class : KG

    It was truly mesmerizing watching tiny toddlers displined Zig-Zag on their own track and enjoying the race.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    AGRIM BHATIA KG FIRST
    YUDHVEER BENIWAL KG SECOND
    JAPNEET SINGH KG THIRD

     



  • 04th August'16

    Teej Celebration




  • 04th August'16

    Rakhi Making , Thali Decoration & Flower Making Competition - Class : I-V


  • 25th July'16

    Inter House Football Competition - Class : IV-V

    Best Player : Kushagra Narang ( Class-V C : Vivekanand )

    RESULT

    TEAM CAPTAIN

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    KRISHNA BADHVAR V B NEHRU FIRST
    SHRESHTH NIJHAWAN IV B BHABHA SECOND
    KUSHAGRA NARANG V C VIVEKANAND THIRD

     


  • 22nd July'16

    Musical Chair Competition - Class : Pre-Nursery

    Musical Chair enhancing their fine motor skills. Children responded very well and enjoyed doing the activity.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    JAIRAJ NAIN P NUR A FIRST
    PRANJAL DESWAL P NUR A SECOND
    GUNAV SACHDEVA P NUR A THIRD

     


  • 18th July'16

    Inter House English Elocution - Class : III-V

    Elocution is the foundation of effective communication.In order to enhance the pronunciation , the accent , the grammer and the tone; the students participated in the elocution competition.The aim of this competition was to increase the confidence of the children and the polish their vocabulary.

    RESULT

    HOUSE

    TOPIC

    POSITION

    BHABHA

    DIFFERENTLY ABLED

    FIRST
    TAGORE CLOSED THE ARM FACTORIES SECOND
    VIVEKANAND JUNK FOOD V/S HEALTHY FOOD THIRD

     


  • 18th July'16

    Inter House Taekwondo Competition - Class : IV-V

    Best Fighter : Kushagra Narang ( Class-V C : Vivekanand )

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    Weight 25-30 KG

    KUSHAGRA NARANG V C VIVEKANAND FIRST
    GURJAS SINGH V B NEHRU SECOND
    ARYAN CHAUHAN V C TAGORE THIRD

    Weight 30-35 KG

    BHAVDEEP SINGH V A BHABHA FIRST
    RAGHAV BAREJA V A VIVEKANAND SECOND

    Below 35 KG

    RONAK SINGH V B NEHRU FIRST
    GARVIT KALRA V A BHABHA SECOND
    MADHAV MADAAN V A VIVEKANAND THIRD

    Below 40 KG

    DHAIRYA GARG IV C BHABHA FIRST
    YOUG KHURANA V A NEHRU SECOND
    RUPANSHU SHARMA V B VIVEKANAND THIRD

    Below 40+ KG

    NAVYA SINGH IV C VIVEKANAND FIRST
    MANUSHRI MANCHANDA V B NEHRU SECOND

     


  • 15th July'16

    Intra Class Zig-Zag Competition - Class : II

    Students participated enthusiastically in the zig-zag race.The physical activity helps in the development of their motor skills.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    DHRUV II C TAGORE FIRST
    RAMANDEEP II A VIVEKANAND SECOND
    AYUSHAY KHURANA II A NEHRU THIRD

     


  • 15th July'16

    Inter House Swimming Competition - Class : IV & V

    Best Swimmer (Girl) : Manushree Manchanda (Class-V B : Nehru)
    Best Swimmer (Boy) : Saksham Hooda (Class- V C : Nehru)

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    GIRLS

    25 MT FREE STYLE

    MANUSHRI MANCHANDA V B NEHRU FIRST
    SHIVIKA MALIK IV A BHABHA SECOND
    KAYNA V B BHABHA THIRD

    16 MT FREE STYLE

    SHREYA V A BHABHA FIRST
    NAVYA SINGH IV C VIVEKANAND SECOND
    ZOYA IV B BHABHA THIRD

    16 MT FLOTTER STYLE

    NAVYA SINGH IV C VIVEKANAND FIRST
    MANUSHRI MANCHANDA V B NEHRU SECOND
    KAYNA V B BHABHA THIRD

    BOYS

    25 MT FREE STYLE

    SAKSHAM HOODA V C NEHRU FIRST
    GARVIT KALRA V A BHABHA SECOND
    PARNAV GARG V A NEHRU THIRD

    16 MT FREE STYLE

    KUSHAGRA V C VIVEKANAND FIRST
    DHARIYA GARG IV C BHABHA SECOND
    RUPANSHU SHARMA V B VIVEKANAND THIRD

    16 MT FLOTTER STYLE

    SAKSHAM HOODA V C NEHRU FIRST
    GARVIT KALRA V A BHABHA SECOND
    KUSHAGRA V C VIVEKANAND THIRD

     


  • 14th July'16

    9th SOF INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD (II Level Result)

    RESULT

    CLASS

    STUDENT NAME

    MEDAL

    IV DRON AHUJA MERIT CERTIFICATE
    V ABHINAV DHAWAN MERIT CERTIFICATE

     


  • 14th July'16

    18th SOF INTERNATIONAL SCIENCE OLYMPIAD (II Level Result)

    RESULT

    CLASS

    STUDENT NAME

    MEDAL

    RESULT

    CLASS

    STUDENT NAME

    MEDAL

    V KUSHAGRA NARANG MERIT CERTIFICATE
    V ABHINAV DHAWAN MERIT CERTIFICATE

     


  • 14th July'16

    15th SOF INTERNATIONAL CYBER OLYMPIAD (II Level Result)

    RESULT

    CLASS

    STUDENT NAME

    MEDAL

    IV ZOYA ARORA MERIT CERTIFICATE
    V MANUSHRI MANCHANDA MERIT CERTIFICATE

     


  • 11th July'16

    Inter House Yoga Competition - Class : III-V

    Best Performer (Girl) : Prini Hooda (Class-V B : Tagore)
    Best Performer (Boy) : Ayaan Garg (Class-III A : Tagore)

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    Girls

    SIYA MADAAN III B NEHRU FIRST
    OJJASWNI SHARMA III A NEHRU FIRST
    DIVYA GARG IV C NEHRU FIRST
    MANUSHREE MANCHANDA V B NEHRU FIRST
    PRINI HOODA V B TAGORE SECOND
    AAROHI SANCHI JODHA V A TAGORE SECOND
    VIBHUTI BHATIA IV C TAGORE SECOND
    ROSE CHANANA III C TAGORE SECOND
    LEEVANSHI AHUJA IV C BHABHA THIRD
    HARSHITA JAIN III A BHABHA THIRD
    ZOYA ARORA IV B BHABHA THIRD
    KAINA NARANG V B BHABHA THIRD

    Boys

    AYAAN GARG III A TAGORE FIRST
    KRISHNAV CHANANA III C TAGORE FIRST
    YAGAY SACHDEVA IV C TAGORE FIRST
    BHAVISHAY AHLAWAT IV B TAGORE FIRST
    KESHAV GOEL V C NEHRU SECOND
    KRISHNA WADHWA V B NEHRU SECOND
    ROHAN MANHAS IV A NEHRU SECOND
    VIBHORE SAINI III C NEHRU SECOND
    KUSHAGRA SINGLA IV B VIVEKANAND THIRD
    BHAVYA JAIN IV A VIVEKANAND THIRD
    KAUSTUBH AILAWADHI V B VIVEKANAND THIRD
    HARSHIL JAIN IV C VIVEKANAND THIRD

     


  • 15 th June'16

    Chail Adventures Tour

    44 students attended the Adventure Camp at Chail for four days(25th May to 28th May 2016). Chail beauty was breathtaking. Those beautiful Jungles, hills, that greenery was mesmerized. The place is surrounded by the forests of chir pine and gigantic deodars. This place is perfect for nature walk, trekking or just a quiet calm walk. Students performed all the activities like Rock Rappelling, Flying Fox, Valley Crossing, Bush Crafting, High Rope Course, Wall Climbing and Night Trekking with great enthusiasm. Students enjoyed DJ party at night in the camp along with bon fire. Also visited Cricket Chail Ground which is located at 2444 meters above sea level that make highest cricket ground in the world. The ground was established in 1893 but Bhupinder Singh Maharaja of Patiala.


  • 19 th May'16

    Intra Class Show n Tell Competition - Class : II

    In order to inculcate confidence and creativity in spoken english and get away from stage fear this activity was well prepared and presented by all the students of class II.

    RESULT

    Class II A

    STUDENT NAME

    House

    POSITION

    MAHIKA GUMBER VIVEKANAND FIRST
    PRIYANSHI NEHRU FIRST
    AARUSH MITTAL BHABHA SECOND
    ARNAV MITTAL TAGORE SECOND
    ASMI BHATIA BHABHA SECOND
    HRIDYANSH TAGORE SECOND
    JASMINE ARORA TAGORE SECOND
    SOUMIL BALI TAGORE THIRD
    VAANYA MITTAL NEHRU THIRD
    DIVYANSHI BHABHA THIRD

    Class II B

    ANANYA MIGLANI BHABHA FIRST
    VAANI MIGLANI VIVEKANAND FIRST
    VAIDHEI DHINGRA TAGORE FIRST
    ASIT BATRA TAGORE SECOND
    HAZEL MALHOTRA NEHRU SECOND
    HARMANPREET SINGH VIVEKANAND SECOND
    SIMARPREET SINGH NEHRU SECOND
    ARNAV GUPTA NEHRU THIRD
    NISHTHA NARANG VIVEKANAND THIRD
    DHAIRYA KALRA BHABHA THIRD
    SAANVI GROVER BHABHA THIRD

    Class II C

    AARUSH MALIK BHABHA FIRST
    AVNI GARG NEHRU FIRST
    JIGISHA SINGLA TAGORE SECOND
    PARTH GAKHHAR TAGORE SECOND
    SHIVANSH BALI BHABHA SECOND
    BHUVI KHURANA NEHRU SECOND
    KANIKA MATTA BHABHA THIRD
    KASHIKA AHLAWADI NEHRU THIRD
    NAINIKA VIVEKANAND THIRD
    MAIRA SINGLA VIVEKANAND THIRD
    ARSHBEER SINGH BHABHA THIRD

     


  • 18 th May'16

    Fancy Dress Competition - Class : Pre Nursery-Kinder Garten

    Our cute little budding stars showcased various social causes and created general awarness very confidently.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    PRANJAL DESWAL P NUR A FIRST
    PULKIT BATRA P NUR A SECOND
    PRITHU CHAWLA P NUR A THIRD

     

    PAAVIT KHANIJA, MOHINA NARANG, SATVIK GHANGAS,
    AARAV GUPTA, ABIGYA KANSAL, RAAVYA ARORA,
    NUR A FIRST
    ASMI GUPTA, PAAKHI KAKKAR, ALIA GUPTA, NAVYA BAREJA NUR A SECOND
    ARNAV CHHABRA, MADHAV KATYAL, TANVEER SINGH,
    SAHAS RAWAL
    NUR A THIRD

     

    HARSHIT GARG, AGRIM BHATIA, RAAVI CHHABRA, DIKSHA GAUD, JHANVI DHINGRA, SYNA, VRINDA KG A FIRST
    MADHAV AHUJA,UDAY RAJ SINGH KG A SECOND
    SAMARTH CHUGH, NIHAAL JAIN, DIKSHIL DESWAL, NITYA CHAWLA, SYON CHUGH KG A THIRD

     

    SANYAM BAREJA, DEVISHA BATHLA, HRIDYAAN BAWEJA, AARSHIYA BATRA, TATTS ARORA, SHANVI, JAPNEET BATRA, GATIK BATRA, NIKET SHARMA KG B FIRST
    DHAIRYA MUNJAL, MANKARAN SINGH KG B SECOND
    HARSHIT, NAVRAJ SINGH KG B THIRD

     


  • 16th May'16

    Intra Class Show n Tell Competition - Class : I

    In order to inculcate confidence and creativity in spoken english and get away from stage fear this activity was well prepared and presented by all the students of class I.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

     

    NIKUNJ GOEL I A NEHRU FIRST
    SEERAT MALHOTRA I A TAGORE FIRST
    ALIA KUMAR I A TAGORE SECOND
    ARNAV GARG I A VIVEKANAND SECOND
    RAYAN AHUJA I A BHABHA SECOND
    RISHITA HURIA I A BHABHA SECOND
    AANVI JUNEJA I A NEHRU THIRD
    ANIRUDH SATIZA I A TAGORE THIRD
    ATHARV MITTAL I A TAGORE THIRD
    NIRBAAN SINGH I A VIVEKANAND THIRD
    PARI SETHI I A TAGORE THIRD
    YASH KHUNGAR I A TAGORE THIRD

     

    BHUVI BAJAJ I B BHABHA FIRST
    ALOKIK MITTAL I B VIVEKANAND SECOND
    ANIKA MAHAJAN I B VIVEKANAND THIRD
    GAURVI I B VIVEKANAND THIRD
    KAVISH JUNEJA I B NEHRU THIRD
    SIYA GHAKKAR I B VIVEKANAND THIRD
    SURYANSHI AGHI I B BHABHA THIRD
    YASH I B TAGORE THIRD
    RAUNAK ARORA I B NEHRU THIRD

     


  • 13 th May'16

    Musical Chair Competition - Class : Nursery-Kinder Garten

    Musical Chair enhancing their fine motor skills. Children responded very well and enjoyed doing the activity.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    MADHAV KATYAL NUR A FIRST
    MOHINA NARANG NUR A SECOND
    RAVYA ARORA NUR A THIRD

     

    HARSHIT GARG,AGRIM BHATIA,RAAVI CHHABRA,DIKSHA GAUD, JHANVI DHINGRA, SYNA,VRINDA KG A FIRST
    MADHAV AHUJA, UDAY RAJ SINGH KG A SECOND
    SAMARTH CHUGH, NIHAAL JAIN, DIKSHIL DESWAL, NITYA CHAWLA, SYON CHUGH KG A THIRD

     

    SANYAM BAREJA, DEVISHA BATHLA, HRIDYAAN BAWEJA, AARSHIYA BATRA, TATTS ARORA, SHANVI,
    JAPNEET BATRA, GATIK BATRA, NIKET SHARMA
    KG B FIRST
    DHAIRYA MUNJAL, MANKARAN SINGH KG B SECOND
    HARSHIT, NAVRAJ SINGH KG B THIRD

     


  • 3 rd & 4 th May'16

    Mothers Day Card Making & Post Office Visit


  • 28th April'16

    6th SOF INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD (JAN 2016)

    RESULT

    CLASS

    STUDENT NAME

    MEDAL

    II NISHTHA NARANG GOLD (INTERNATIONAL RANK 1)
    II VAANYA MITTAL SILVER
    II ARNAV GUPTA BRONZE
    III SAHER AHUJA GOLD
    III OJJASWANI SHARMA GOLD
    III MANSIMAR KAUR DUA BRONZE
    IV ABINAV DHAWAN GOLD
    IV SAMIR KUMAR SILVER
    IV YUKTI CHAWLA BRONZE
    IV MEENAKSHI SAINI BRONZE
    V RIDDHEE SINGH GOLD
    VI AARUSH BISHT GOLD
    VIII SUKRITI DHAWAN GOLD
    VIII SANJANA SETIA SILVER
    VIII KAASHVI LAKHINA BRONZE
    IX BHUMIKA CHHABRA GOLD
    IX JAI KUMAR GOLD
    IX PURVANSH NARANG SILVER
    IX HARSHIT DESHWAL BRONZE
    X SHIVANGI BISHT GOLD
    X SHAILEDER KADYAN SILVER
    X MAHIMA KANDHOL BRONZE


  • 26th April'16

    TALENT HUNT - Class : I

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    ANIRUDE SATIJA I A TAGORE FIRST
    ATHARV MITTAL I A TAGORE FIRST
    PARI SETHI I A TAGORE FIRST
    PRANJAL GOEL I A VIVEKANAND SECOND
    SEERAT MALHOTRA I A TAGORE SECOND
    YASHIKA SACHDEVA I A BHABHA SECOND
    AVISHA ARYA I A VIVEKANAND SECOND
    NIKUNJ GOEL I A NEHRU THIRD
    NIRBAAN SINGH I A VIVEKANAND THIRD
    RYAN AHUJA I A BHABHA THIRD

     

    NIA ARORA I A BHABHA FIRST
    PRITHVI CHANANA I A TAGORE FIRST
    OJAS DHAMIJA I A NEHRU SECOND
    YASH I A TAGORE SECOND
    BHUVI BAJAJ I A BHABHA THIRD
    MAANVEER SINGH I A TAGORE THIRD
    SIEA GHAKHAR I A VIVEKANAND THIRD
    SURYANSHI AGHI I A BHABHA THIRD

     


  • 22 nd April'16

    Colouring Competition - Class : P NURSERY -KINDER GARTEN

    Developing their fine motor skills.Colouring competition was held in which students participated with all firm and frolic.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    HIMANSHI P NUR A FIRST
    DIVYA P NUR A SECOND
    VAANYA,ADITYA P NUR A THIRD

     

    PAKHI , SHARON , SAHAS NUR A FIRST
    PAAVIT , ARNAV NUR A SECOND
    SHABAD , AARAV GUPTA , MADHAV KAMRA NUR A THIRD

     

    UDAY RAJ SINGH,HARSHIT GARG KG A FIRST
    AANYA SACHDEVA,VEER PARTAP KUNDU,RAAVI KG A SECOND
    NITYA CHAWLA, JAHNVI, ARADHYA, VRINDA, SYNA, YUDHVEER KG A THIRD

     

    PRIKSHIT,NIKET,NAVRAJ GATIK KG B FIRST
    AARSHIYA,MANKARAN,SHIVAM,DUSHYANT KG B SECOND
    TANISH,SHANVI,BHAVISHYA,VAANYA KG B THIRD

     


  • 22 nd April'16

    Tearing & Pasting Competition - Class : NURSERY- KINDER GARTEN

    Endeovour to inculcate creative skills along with concentration.This competition tearing and pasting was organised.Childern participated enthusiastically with a lot of interest.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    POSITION

    SHARON NUR A FIRST
    NAVYA NUR A SECOND
    ASMI NUR A THIRD

     

    LOVEPREET SINGH,VRINDA,SYNA,RAAVI KG A FIRST
    UDAY RAJ SINGH,MADHAV AHUJA,SAMARTH CHUGH,AANYA KG A SECOND
    YUDHVEER BENIWAL,UDHAM PARTAP SINGH,AGRIM BHATIA KG A THIRD

     

    SANYAM BAREJA,SHANVI,AARSHIYA,DEVISHA KG B FIRST
    TANISH,LAVANYA,MANKARAN,NIKET KG B SECOND
    DUSHYANT,JAPNEET,TATTS KG B THIRD

     


  • 22nd April'16

    Temple Visit



  • 22nd April'16

    Musical Chair - Class : I

    Musical Chair was quite entertaing.All students understood the game and enthusiatically participated in it.They played with proper competitive spirit and concentration.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    KESHAV CHANANA I B BHABHA FIRST
    NIRBAAN I A VIVEKANAND SECOND
    CHETANAYA I A BHABHA THIRD

     


  • 18th April'16

    Musical Chair - Class : II

    Musical Chair was quite entertaing.All students understood the game and enthusiatically participated in it.They played with proper competitive spirit and concdertration.

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    EKLAVYA BAREJA II C NEHRU FIRST
    RONIKA KHURANA II B NEHRU SECOND
    UDAY AHMED II A BHABHA THIRD

     



  • 08th April'16

    INTRA CLASS HINDI CALLIGRAPHY - Class : II

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    DIVANSH II A BHABHA FIRST
    KAYNAT KAKKAR II A VIVEKANAND FIRST
    ARNAV GOEL II A TAGORE SECOND
    HRIDYANSH II A TAGORE SECOND
    RAMANDEEP II A VIVEKANAND SECOND
    RIYA KAPOOR II A TAGORE THIRD
    MAHIKA GUMBER II A VIVEKANAND THIRD
    DEEPANK II A BHABHA THIRD

     

    VAIDHEI DHINGRA II B TAGORE FIRST
    RONIKA KHURANA II B NEHRU SECOND
    HARMANPREET SINGH II B VIVEKANAND THIRD

     

    MEHER II C TAGORE FIRST
    SHORYA AGGARWAL II C TAGORE FIRST
    KASHIKA AILAWADHI II C NEHRU SECOND
    MITEN SONI II C VIVEKANAND SECOND
    KANIKA MATTA II C BHABHA SECOND
    ANVI GARG II C NEHRU THIRD
    KANAN SACHADEVA II C VIVEKANAND THIRD

     


  • 7th April'16

    INTRA CLASS ENGLISH CALLIGRAPHY - Class : II

    RESULT

    STUDENT NAME

    CLASS

    HOUSE

    POSITION

    RAMANDEEP II A VIVEKANAND FIRST
    ARNAV GOEL II A TAGORE SECOND
    DIVANSH II A BHABHA SECOND
    HRIDYANSH II A TAGORE SECOND
    JASMINE ARORA II A TAGORE SECOND
    KAYANAT KAKKAR II A VIVEKANAND SECOND
    PRATHAM MAKOL II A BHABHA SECOND
    SOUMIL BALI II A TAGORE SECOND
    ASMI BHATIA II A BHABHA THIRD
    JIVANSH GROVER II A NEHRU THIRD
    RISHIK CHAUHAN II A NEHRU THIRD
    RIYA KAPOOR II A TAGORE THIRD
    VAISHNAVI II A VIVEKANAND THIRD

     

    VAIDEHI DHINGRA II B TAGORE FIRST
    MEHUL JHAMB II B NEHRU SECOND
    RIDHIMA BATRA II B VIVEKANAND SECOND
    NISHTHA NARANG II B VIVEKANAND SECOND
    MAHIKA GANGWANI II B NEHRU SECOND
    ARNAV GUPTA II B NEHRU THIRD
    HARSHIT CHUGH II B TAGORE THIRD
    RONIKA KHURANA II B NEHRU THIRD

     

    MEHAR II C TAGORE FIRST
    SHORYA AGGARWAL II C TAGORE FIRST
    ARSHBIR SINGH II C BHABHA SECOND
    ATUL II C VIVEKANAND THIRD
    MAIRA SINGLA II C VIVEKANAND THIRD

     

Creative Minds At Work

Art Activities: Bringing self expression through Art. Developing creativity and expressing the joy of making, the joy of learning & sharing. Enhancing observational skills & color recognition.

DSC00026
Craft work
DSC00029
Drawing and coloring
Wall hanging
Making Wall Hanging Competition
DSC00034
Best out of waste

Origami & Paper Folding: Basic builder for muscle mastery (Fine Motor Skills )

DSC00124
ogami2

Sports Activities:   Playground activities are the major component of the gross motor development. The children develop mastery over their bodies and their self esteem increases.

12 DSC_2879

Dancing: Inculcates sense of rhythm & beat along with large motor development.

talent hunt1 talent hunt 2
DSC_5984 DSC_6459

Science Exhibitions: Developing an interest in science encourages children to learn about their biological & physical word. Early childhood program helps children to develop reasoning. In addition it provides opportunity for children to develop sensitivity to the environment and the role they play in preserving it.

DSC_5891 DSC_5887

Body parts: Making children learn more above about himself/herself. Learning about the different body parts.

body1 body part2

Elocution and poetry dramatization: Improving the public speaking skills

Story telling: Opportunity for children to increase vocabulary, develop concept and use appropriate sentence structure.

Life skill: Learning self help skills help the child to become independent.

LIFE SKILL
Life Skills
lIFE SKILL2
Life skills

Celebrating festivals: Special celebrations inculcate cultural awareness.

I:\April 2010-11\02-20-2010\DSC00195.JPG
Children’s Day celebration
I:\April 2010-11\02-20-2010\DSC00194.JPG
Children’s Day celebration
mother drawing
Mother’s Day Celebration

Mother’s Day Celebration

Rebulic Day Celebration

Nature walk, Field Trips and Visit to Parks

visit park

fiel
field

Dramatization and Role play: Enhance the social, emotional and cognitive development of the children.

DSC_6286
DSC_6408

Fancy Dress Competition:

DSC00875
fancy1
fancy2
fancy